VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum adaptuje památky spojené s Němcovou

Česká Skalice - Městské muzeum v České Skalici bylo založeno na přelomu 19. a 20. století. Shromažďovalo a uchovávalo převážně lokální památky: zbraně, archiválie, národopisné sbírky, doklady archeologické a jiné vlastivědné sbírky.

15.6.2009
SDÍLEJ:

Jiřinkové slavnosti, každoroční akce Muzea Boženy Němcové v České Skalici.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Souběžně s městským muzeem budoval své soukromé muzeum českoskalický krejčí Karel a svou sběratelskou činností získal značné množství trojrozměrných předmětů národopisného charakteru.
Po první světové válce se navíc naskytla unikátní příležitost získat pro město pozůstalost po Boženě Němcové.

Její, tehdy již stařičká, dcera Theodora se v období poválečné bídy rozhodla prodat věci po matce. Stará dáma sice jednala s Národním muzeem, ale na přímluvu přátel se stala konečným kupcem místní pobočka Klubu československých turistů. Postupem času všechny tři instituce splynuly a vytvořily tak základ budoucího Musea Boženy Němcové.

Expozice muzea byly umístěny do staré radnice. Až v padesátých letech 20. století se při příležitosti blížícího se stého výročí úmrtí spisovatelky zrodil plán adaptovat památky přímo s jejím životem spojené a umístit do nich expozice nové. Budova u maloskalického kostela – Steidlerův hostinec s historickým Jiřinkovým sálem – se stala hlavní expoziční a administrativní budovou nového Památníku Boženy Němcové a ve stejném roce (1962) byla otevřena i Barunčina škola pod náměstím.

Na práci muzea měl vždy velký vliv kladný poměr činitelů města k práci muzea a rovněž výrazné osobnosti, které v čele muzea stály. Základní podobu mu vtiskl řídicí učitel Jan Krtička (1900–1978), člen mnoha spolků a po válce i správce ratibořického zámku, kterému se podařilo získat pro odbornou spolupráci mnoho literárních historiků.

Krtička konsolidoval sbírku a nashromáždil množství dalších předmětů a dokumentů. V padesátých letech 20. století se však stal obětí politických procesů. Muzeum v nové budově pak více než tři desítky let spravoval Ludvík Mühlstein (1934–2008), který se významnou měrou podílel na obnovení tradice jiřinkových slavností a zasloužil se o rozšíření areálu Barunčiny školy. (mh)

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení