VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie Slavie dnes nabídne ctihodné rysy periferie

Náchod - Průřez současnými tendencemi vizuální kultury představí dnes od 18.30 hodin v náchodské Galerii Slavie známý pražský kurátor Jiří Ptáček. Svůj koncept nazval „Ctihodná periferie“ a expozici sestavil z děl umělců mladší střední generace: Jan Vidlička a Daniela Baráčková představí video-art, Michal Kalhous fotografii, Jiří Franta a David Böhm jsou typičtí velkoměstští autoři - jejich tvorba vychází ze „street artu“.

31.1.2008
SDÍLEJ:

Galerie Slavie v Náchodě.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Jiří Ptáček, jehož výstavu Slavie plánovala již v loňském roce na podzim, ke „Ctihodné periferii“ uvádí: „Cílem výstavy je nejen zpráva, že periferie někoho inspirují, ale hlavně podnícení zájmu o podmínky, v nichž žijí návštěvníci výstavy. Všude lze nalézt dost podnětů pro osobité vyjádření postavení člověka ve světě a před žádným prostředím není třeba utíkat… Zároveň jsem se snažil vybrat díla, která nejenže čerpají svůj námět z prostředí maloměsta a venkova, ale také upozorňují na jejich cti-hodné rysy …“


Hlavním organizátorem výstavy je Luděk Rathouský, dnes již uznávaný umělec současné české scény. Sám z „periferie“ pochází - vyrostl na Náchodsku (narozen v Broumově).


S broumovským výtvarníkem, fotografem a především teoretikem umění Petrem Staňkem vytvořili před několika lety tandem, jehož hlavním záměrem bylo právě „spojit centra s okrajem“. Sám Staněk, od poloviny 90. let působící převážně na poli teorie, k současnému umění dodává: „Drtivá většina populace, a to i městské, se domnívá, že výtvarné umění jsou pouze tradiční obory, jak byly ve vědní disciplíně dějin umění zakotveny v první polovině 19. století… O naučeném vkusu běžné veřejnosti nejlépe vypovídá fakt, že jejich představa o umění odpovídá pravidlům předminulého století. Nabízené regionální výstavy pak nabízejí toliko „potěchu oka“… a divák se ve svém přesvědčení utvrzuje. Protypicky zakonzervovaného člověka je pak nemyslitelné přijmout skutečnost, a to povýtce logickou, že by se umění mohlo či mělo někam posunout…“


Přímo ideálním doprovodem akce bude česko-polské sdružení J.S.T.E. ARTYŽOK a DRED, soustředěné kolem performátora a lingvisty Ondřeje Pumra. Při příležitosti výstavy předvedou „předpramiéru“ dalšího z řady Dekalogů „Písně z prvního a dalšího smrživota“.
Jak prozradil principál skupiny, představí „speciální kleštěnou slávistickou verzi-torzo.“

Autor: Jiří Špreňar

31.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení