VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochařská múza nahradila řinčení zbraní

Jaroměř/Josefov - V sobotu 13. listopadu 2010 byla za hojné účasti veřejnosti slavnostně otevřena nová Galerie sochaře Petra Nováka z Jaroměře. Svědčí to o umělcově oblibě i věhlasu.

17.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Akademický sochař Petr Novák daruje rodné Jaroměři svá díla, která jsou umístěna v nově otevřené galerii v Bastionu IV v Okružní ulici čp. 242 v Josefově

Mezi přítomnými byli zástupci města v čele se starostou Jiřím Klepsou, výtvarníci Jiří a Markéta Škopkovi a mnoho dalších hostů.

Slavnost uvedly tři výstřely z děla Klubu vojenské historie Josefov. Poté umělec Petr Novák zavedl přítomné do prostor galerie s 28 umělecky nasvícenými návrhy sádrových a bronzových plastik soch, bust a hlavně koní, kteří jsou Novákovou velkou láskou.

Sálu dominuje návrh nadživotního sousoší Jana Černčického z Kácova pro Nové Město nad Metují. Zaujmou také návrhy sv. Zdislavy pro fontánu v Černožicích, sádrová poprsí papežů Pia X. a Jana Pavla II., socha prezidenta T.G. Masaryka pro Jaroměř, ale hlavně krásné studie koní.

Vernisáž ozdobil zpěv desetičlenného pěveckého souboru Cantus Jaroměř za řízení sbormistra Pavla Smékala. Sklenutá pevnostní chodba má dobrou akustiku, což umocnilo umělecký zážitek posluchačů.

Miroslav Vašata, předseda občanského sdružení Společnosti Retranchement No. XVIIIR, jež se zasloužila o úpravu a zprovoznění galerie, přednesl krátký uvítací projev. Připomněl, že od nynějška tyto prostory budou sloužit sochařské múze, která nahradí řinčení zbraní.

Starosta města vyjádřil radost a hrdost nad tím, že město Jaroměř má ve svém středu tak talentovaného a úspěšného sochaře, jehož řada děl nalezla uplatnění u nás i v zahraničí.

Sám Petr Novák poděkoval přítomným za hojnou účast na vernisáži , za morální i finanční podporu, které se mu dostává od řady uměnímilovných občanů.

Slavnost uzavřel starosta města oznámením, že sochař Petr Novák se rozhodl darovat svá díla instalovaná v galerii rodnému městu Jaroměři. Jiří Klepsa přislíbil, že uzavřou smlouvu, aby žádné Novákovo dílo z této galerie v budoucnu nebylo prodáno ani pronajato.

Na závěr se někteří účastníci vernisáže sešli k besedě s umělcem v jeho blízkém ateliéru, kde bylo připraveno i pohoštění. Galerie je přístupná po domluvě, kterou si zájemci mohou zajistit na emailové adrese: skulptor@seznam.cz.

Poděkování zasluhují všichni ti, kdo se podíleli na přípravě a průběhu malé slavnosti v bývalé pevnosti Josefov, jež získala další kulturní stánek.

Jiří a Zdena Uhlířovi

17.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení