VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stopětiletý jubilant Karel Kašpárek

Náchod /FOTOGALERIE/ – Dlouhověkost, dobrosrdečnost a životní optimismus – to jsou tři životní přání, po jejichž naplnění touží snad každý z nás.

22.12.2010
SDÍLEJ:

Karel Kašpárek, nejstarší člen Sboru dobrovolných hasičů Běloves, slaví 21. prosince 105. narozeniny.Foto: Jiří Polák

Pochlubit se jimi může pan Karel Kašpárek, nejstarší člen Sboru dobrovolných hasičů Běloves, který již 11 let bydlí v náchodském domově seniorů. „Jsem zde velmi spokojen a neměnil bych. Nikdy jsem se v životě neměl tak dobře jako teď,“ stručně hodnotí svůj pobyt v domově Karel Kašpárek, bývalý běloveský truhlář, který včera 21. prosince oslavil své, pro nás ostatní neuvěřitelné, 105. narozeniny.

Když řekne, že se něco v jeho životě stalo po válce, ptáme se po které a smějeme se. Vždyť on si dobře pamatuje ještě období Rakouska – Uherska.
Tatínek mu zemřel v první světové válce, musel se hodně snažit, aby si vytvořil svou vlastní živnost. Se svou statnou vyšší postavou byl nepřehlédnutelný, ale lidé si na něm nejvíce cenili jeho pracovitosti, důkladnosti a upřímnosti.

Nemoc či zdravotní komplikace dokáží v mnoha případech změnit názor na svět a přístup k ostatním lidem. Ale pan Kašpárek se tomuto již téměř tradičnímu schématu vymyká. I když jeho chůze není zcela ukázková, méně slyší a občas mu vypadne i nějaké to jméno, velmi dobře spí, cítí se zdráv, dbá o svůj zevnějšek a ve svých 105 letech se chová velmi společensky.

„Jakmile naše hasičská delegace dorazila do pokoje, oslavenec nás přivítal a hned se ujal role hostitele, což jsme sice ocenili, ale vzápětí odmítli. Přes mírné rozpaky, že nás nemůže pohostit, se jubilantovi naše společnost nakonec líbila,“ říká Jiří Polák, jednatel a kronikář SDH Běloves, který společně s dalšími jubilanta navštívila s přáním k narozeninám.

„Krátké zavzpomínání na některé historické události v Bělovsi pan Kašpárek totiž ocenil, stejně tak jako květinu a dárkový balíček, který jsme mu k jeho významnému životnímu jubileu přinesli,“ prozradil Deníku Jiří Polák.

„Přál bych si, abych byl alespoň o padesát let mladší,“ svěřil se oslavenec, jemuž by jeho pestrý a dlouhý život mohl leckdo závidět.

Nabyti energií smekáme před panem Kašpárkem pomyslný klobouk, loučíme se s ním a odcházíme. S pomocí chodítka jubilant gratulanty ještě doprovází ke schodišti a jeho další kroky již směřují do přilehlé jídelny, kde se podává chutná večeře. Ještě jednou všichni gratulujeme a přejeme stálé zdraví ! (ačt)

22.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení