VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středověký den na Jiráskově gymnáziu v Náchodě

Náchod -1. června svůj svátek dětí prožili sekundáni našeho gymnázia netradičně. Prostřednictvím vlastního programu se přenesli o staletí zpět, do období vrcholného středověku.

13.6.2011
SDÍLEJ:

Středověký den na Jiráskově gymnáziu v Náchodě.Foto: Archiv Deníku

Do auly gymnázia dorazili kejklíři sekundy W se svojí písní a komedianti kvarty V z daleké Lombardie, aby ve stínovém divadle divákům sehráli krvavý příběh „O strašlivém mordu tom.“ Studenty navštívil král Václav II. v doprovodu Elišky Přemyslovny a Elišky Rejčky spolu s jejich dvorní dámou. Na středověkém tržišti své výrobky nabízeli mistři a tovaryši rozličných cechů, přicházeli venkované a venkovanky, cukrářky a pekařky.
Ti všichni vychvalovali své zboží, nakonec obdarovávali diváky sladkými plackami, rohlíky, chlebem a koláči.

Křížový rytíř se navrátil ze Svaté země a vyprávěl lidem hrůzné zážitky z tažení do Palestiny ke Kristovu hrobu. Svatá Anežka česká promlouvala o svém mládí a křesťanské víře. Mistr popravčí kat spolu s pomocným pacholkem předváděl na žebrajících tulácích právo útrpné. Ve středověké krčně došlo k hádce a neplatiči na příkaz šenkýřky byli vyhozeni na ulici.

V odborných historických prezentacích (např. o Karlu IV., o rytíři Hronovi, o Janu Žižkovi, o středověkých zbraních, středověké módě aj.) prokázali studenti sekund nejen dějepisné vědomosti, ale i své schopnosti pracovat s počítačovou technikou.

Nechyběly ani zdramatizované obrazy z dějin Náchoda. Vzdělaný loupeživý rytíř Jan Kolda ze Žampachu táhl se svojí bandou loupežníků do sousedního Slezska a čelil spravedlnosti krále Jiřího z Poděbrad.

Společné hodiny strávené ve středověku ukončila opět píseň kejklířů, doprovázená kejklířskými muzikanty Martinem Blahotou, Kateřinou Čápovou a Kristinou Pavlasovou spolu s jejich třídním profesorem Alešem Chmelíkem. Tentokrát se kejklířská skupina rozrostla o dalších třicet členů sekundy V. Vždyť být alespoň na chvíli potulným středověkým kejklířem stálo za to!

Blanka Dvořáčková,
Jiráskovo gymnázium Náchod

13.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení