VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světy a krajiny, které příliš nevnímáme

VÝCHODNÍ ČECHY - Málokdy se povede, aby na jevišti vévodily především ženy tak, jak tomu je ve Východočeském divadle Pardubice díky irské autorce Marině Carr a její hře Maja.

11.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zdeněk Hejduk

Životní příběh sedmi žen od šestnácti do sta let, chápaný v osudovém napětí mezi mýtem, vrozeným a naučeným chováním a svobodnou vůlí, se tu proplétá s jedním mužským příběhem. Byť jde o současné drama, nechybí mu antický rozměr, osudy hrdých, nezdolných charakterů jsou plné hledání vlastních kořenů, niterně ženského způsobu objevování identity, otevírání „třinácté komnaty“ a schopnosti přijmout sám sebe, bez vnitřní rezignace. Hlavní hrdinka Maja volí smrt, protože nechce slevit ze svých nároků na lásku, štěstí, chce odpustit a splynout s očistným vodním živlem, zůstat nesmrtelnou tak, jako babiččin devítiprstý rybář či víla Coillte. Je to pro ni prostě jediný způsob svobodného jednání…

Tak jako v ostatních hrách Mariny Carr hrají i v této hře nemalou roli postavy, které již nejsou mezi živými a vytvářejí tak určité napětí z něčeho postrádaného, nedokončeného či nezaslouženě dokonalého. Jisté je, že tím, jak předem předznamenává katastrofu, umožní divákovi se s ní včas vypořádat a pochopit ji. Nakonec autorčino vnímání smrti jako přirozené součásti života je údělem jejích hrdinek, které umírají na lásku.
Půvab hry je dán nejen propojením mytologické, magické a existenciální reality venkovského Irska se silným zážitkem Majiny smrti, ale i memoárovým charakterem a odstupem spojeným s jakýmsi lyrickým, humorným i tragickým nadhlede

Maju nastudoval s pardubickými herci Michael Tarant, z jehož režie je cítit náklonnost k autorce. Tato spřízněnost duší přinesla své ovoce v podobě ojedinělé inscenace podpořené hudební filmovou koláží, počínaje irskými melodiemi a konče etnickou hudbou. Písně Jiřího Šlupky Svěráka jsou podmanivé, jejich nahrání perfektní, je v nich cítit mystika, tajemství snů, podvědomí a krása. Tarant také v plné míře zúročuje hutnost dialogu (k jehož úspěšnosti přispěl překladatel Jan Hančil) s použitím všech jevištních prostředků, tedy i scény Dany Hávové. Pozitivním přínosem je i pohybová spolupráce Václava Červa a Kateřiny Malé.

Z účinkujících zůstane nadlouho v paměti diváků výkon Jindry Janouškové v titulní roli. Vnitřní boj Maji a Roberta je strhující – Daniel Rous se v této postavě vrátil na pardubické jeviště s plnou parádou. Dalším vrcholem inscenace je babi Fraochlán Zdeny Bittlové. Neúprosný kritik svých dcer i milující babička. Bittlová jí dává několik podob od drsné, panovačné až po tu jemnou, vroucí a citlivou duši stvořenou pro lásku.
Hra Mariny Carr a její pohled na ženský a mužský princip je nesporně obohacením repertoáru Východočeského divadla, rozšiřuje jeho orientaci o bytostně současné téma a přináší na jeviště skutečný divadelní zážitek. Příběh o přijetí údělu, i když tragického. V tom vzepětí je totiž určitá krása, očista a touha po přirozeném lidském štěstí, naplnění čistých tužeb.

11.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení