VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tkalcovna Walzel je
 k nepoznání

Meziměstí /FOTOGALERIE/ – Josef Walzel by dnes asi jen zíral. Z jeho bývalé tkalcovny je volnočasové centrum.

17.12.2013
SDÍLEJ:

CENTRUM WALZEL v Meziměstí, jak vypadá po obnově, co je uvnitř a jak vypadalo páteční slavnostní otevření.Foto: Deník/Jiří Mach

Bývalá tkalcovna firmy Josef Walzel & synové, která v posledních letech chátrala a začínala se pomalu rozpadat, se změnila k nepoznání. Za osmnáct měsíců byla kompletně zrekonstruována a proměnila se ve skladové, obchodní a volnočasové centrum. To bylo slavnostně otevřeno dobrým vojákem Josefem Švejkem za přítomnosti pozvaných hostů uplynulý pátek odpoledne.

V objektu se nachází dvě restaurace, víceúčelový sál, solná jeskyně, komerční prostory, diskontní prodejna potravin, skladové plochy, střelnice, lezecká stěna, posilovna, tělocvična a bowling s barem.

Myšlenka na obnovu areálu se zrodila zhruba před pěti lety. Broumovská firma dovážející zboží tehdy potřebovala rozšířit sklady a sháněla vhodný objekt. V Meziměstí jí nabídli za devět milionů objekt bývalé tkalcovny.

„Za nabízenou cenu jsme to hned odmítli. Připadlo nám nereálné do takové ruiny investovat nejen při koupi, ale i nemalé částky na opravu, aby se to vůbec dalo využívat. Jelikož se jim to však nepodařilo prodat, vyhlásili soutěž. Dali jsme nabídku tři sta padesát tisíc, byla to celkem směšná suma, a čekali jsme, co se bude dít. Jelikož se jiný zájemce už nenašel, tak nám to za nabídnutou cenu prodali," zavzpomínal ředitel společnosti Pavel Netík. Další rozhodování nastalo v okamžiku, kdy firma objekt koupila. Využít objekt pouze na sklady by bylo nereálné a drahé.


„Když jsme přemýšleli, co s tím, napadlo nás, že je blízko Adršpach a spousta horolezců, když prší, tak do skal nemůže.Vznikl nápad na horolezeckou stěnu. Kamarád zase chodil střílet, a tak dalším nápadem byla střelnice, ale taková, aby byla využitelná pro celou republiku. Dnes tady jsou střelnice na nejvyšší evropské úrovni. Podobná je nejblíže odtud sedm set kilometrů, a to v Norimberku. Takovouto střelnici má v Evropě jen Bundeswehr a my. V republice jsou střelnice pouze venkovní. Tak postupně vznikaly další nápady, abychom mohli nabídnout aktivity lidem především, když venku prší a je nepříznivé počasí," popsal vznik centra Netík.

Textilka dostala další šanci

Bývalá tkalcovna, kterou postavil v roce 1852 textilní podnikatel Josef Walzel, zaměstnávala svého času přes tři sta lidí. Textilní výroba skončila v objektu v roce 1941 a budova sloužila jako sklad pro německou armádu. Za éry socialismu pak objekt využívali zemědělci jako sklad a sušárna obilí. Od roku 1985 byla budova zcela opuštěná a pomalu chátrala a začínala se očividně rozpadat. Šance na její znovuvzkříšení a záchranu přišla v roce 2008. Jak se nápad rodil a co dnes budova nabízí, přiblížil hlavní manažer Centra Walzel Tomáš Svoboda.

„Základem bylo dodržet původní ráz. Zateplení stěn je provedeno z vnitřní strany, aby z venku vypadala budova jako po její výstavbě. Vše, co se podařilo uchovat, se zrestaurovalo a zůstalo tak dále sloužit. Například pískovcové schodiště. Ve třetím patře je bowling, kde jsou k dispozici čtyři americké dráhy a na občerstvení bar. Ve vedlejší místnosti je laserová střelnice, šipky, kulečník, fotbálek a další hry určené především pro mládež. Dnes už máme několik rezervací na vánoční firemní večírky, jak na restauraci, tak i na bowling. Zájem je i z řad veřejnosti, lidé si zjišťují, jak je otevřeno a jaké jsou ceny. Ty budou na úrovni srovnatelné s regionem. Není možné navýšit ceny a spoléhat na solventní klientelu, tento záměr tady určitě není, je to pro všechny. Provoz v celé budově bude každodenní," uvedl Svoboda.

Na špičkové úrovni jsou střelnice

Největší chloubou centra jsou střelnice, které splňují všechny balistické i akustické normy. Jsou to také nejmodernější střelnice v republice. Jedna je pětadvacetimetrová na krátké zbraně. Má čtyři palné posty pro čtyři střelce. Každý střelec má svůj displej, na kterém může navolit požadovanou akci. Je i možno si nastavit vzdálenost terče, ale také jeho otáčení a nebo přibližování jako při útoku. Druhá střelnice je šestnáctimetrová, interaktivní s projekcí. Tam se na plátno promítají různé scénky. Například postava proti vytáhne z kapsy peněženku, pistoli nebo nůž a záleží na reakci, kdy střílet, nebo ne. Vše hlídá a vyhodnocuje počítač. Takováto střelnice prý dosud v republice není. Může do ní přijít i amatér, který nemá zbrojní průkaz. Zbraň si bude možné po zaškolení instruktorem na místě zapůjčit a zkusit si zastřílet.

Třetí střelnice je padesátimetrová, která je určená pro těžké zbraně, kde se nechá střílet například i ze samopalu. Terč je opět interaktivní. Nechá se rovněž vybrat z několika možností, například je možnost zvolit několik druhů zvěře, což ocení zejména myslivci, ale jsou k dispozici i terče na malorážku a na různé disciplíny. Nechá se využít i laserový nástavec a střílet tak bez nábojů.

Zajímavá je i třináct metrů vysoká horolezecká stěna, která je vyprojektovaná ve spolupráci s profesionálními hasiči z Velkého Poříčí. Nahoře je ochoz pro komisaře, který lezce sleduje. Na stěně je nainstalováno několik cest různých obtížností. K dispozici je také boulderingová stěna, kde je opět několik různých cest k lezení. Je bez jištění oproti horolezecké stěně a popřípadě se padá do měkkého. Nechybí ani relaxační a fitness centrum. K dispozici je i solná jeskyně.

V přízemí je k dispozici víceúčelový sál s velkým, rychlo obslužným barem. Vhodný je pro pořádání různých trhů, plesů, koncertů nebo i velkých svateb. Kapacita je zhruba pro tři sta lidí.

U Švejka se prý hosté dobře nají

Denně otevřená bude hlavní restaurace Švejk. Další salonek se bude otevírat při různých příležitostech, například pro uzavřenou společnost, různé oslavy, svatby. Bude se také používat, pokud se naplní hlavní restaurace, aby se navýšila kapacita.

„Restaurace Švejk je zařízena a vybavena stejně jako ostatních čtyřicet, které jsou po republice. Typický je i výčep, kde je výčepní otočen ke stěně, aby se věnoval pivu a ne hostům. Na stěnách nechybí nápisy a klasické obrázky. Vaří se klasická česká kuchyně. Budou se dělat ale i speciální týdenní nabídky. Našim cílem je, aby hosté ochutnali klasické české jídlo. V kuchyni se používají technologie, které zajistí, že jídlo bude vždy na stejné úrovni a nebude se jeho chuť měnit po změně směny kuchaře. V restauracích jsme schopni obsloužit během chvíle několik autobusů. V nabídce je i velká nabídka piv, jak lokálních výrobců, tak i vyhlášených značek," doplnil Tomáš Svoboda.

V budově je také konzum, kde jsou prodávány české potraviny a vinotéka s českými a moravskými víny.

Autor: Jiří Mach

17.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení