VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové vyrážejí do ulic s pokladničkami

Náchodsko - Počátkem ledna 2009 opět vyjdou do ulic koledníci se zapečetěnými pokladničkami. Dobročinná akce Tříkrálová sbírka se v celostátním měřítku uskuteční již podeváté.

6.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Tři krále sice kalendář připomíná již dnes, ale na Náchodsku je hlavní den pro tříkrálové skupinky až v sobotu 10. ledna. „V loňském roce chodilo od od Broumova po Českou Skalici 140 skupinek, které vybraly více než 585 tisíc korun,“ prozradila nám včera Vlasta Růžičková z Farní charity Náchod, a dodala, že letos bude počet skupinek přibližně stejný. „V pátek 9. ledna se na náměstí v kostele sv. Vavřince koná Tříkrálový koncert, na němž od 16:30 vystoupí smyčcový orchestr ze ZUŠ J. Falty a Náchod a polyfonní sdružení Nové Město nad Metují.
Novinkou Tříkrálové sbírky 2009 je nová propagační kampaň, jejíž ústředním prvkem je animovaný televizní spot. Tento využívá umění skládání z papíru – tzv. origami.

„Nový visuál sbírky je výsledkem spojení hluboce zakořeněné tříkrálové tradice a moderní formy animace. Je založena na základních symbolech jako jsou Betlémská hvězda, postavy tří králů, srdce, dům s otevřenými dveřmi, květiny jako metafora rozkvétajících skutků dobré vůle, avšak jejich uchopení a znázornění prostřednictvím papírového origami je zcela originální. Papírové origami pochází sice původem z Asie, avšak málokdo ví, že do Evropy jej přivezli španělští misionáři, takže má souvislost i s křesťanskou kulturou,“ vysvětluje hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky Marek Navrátil.

Výtěžek Tříkrálové sbírky je tradičně určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí a to zejména v regionech, kde se sbírka koná. Například Oblatní charita Červený Kostelec výtěžek použije na zdravotnický materiál a vybavení Hospice Anežky České a v Náchodě pomohou vykoledované peníze zajistit vybavení a provoz Domu na půli cesty. Přibližně desetina výnosu sbírky je určena na humanitární pomoc do zahraničí.

Koledníkům dnes požehná biskup

Sbírka probíhá podle standardních pravidel. Na úvod požehnají koledníkům v jednotlivých diecézích biskupové a kněží. Královéhradecký biskup Dominik Duka požehná koledníkům v katedrále sv. Ducha právě dnes v 8 hodin.

Skupinku tvoří zpravidla tři koledníci v dětském věku, převlečení za bájné mudrce z východu, kteří se podle tradice přišli poklonit do Betléma Ježíškovi. Vedoucím skupinky musí být dospělá osoba, vybavená průkazem koledníka. Skupinka chodí od domu k domu nebo koleduje v ulicích, přináší lidem radostnou zvěst vánočních svátků, obdarovává je drobnou pozorností. Současně koledníci prosí o finanční příspěvek do úředně zapečetěné válcovité kasičky, opatřené charitním logem.

Pozor: Mohou přijít i falešní koledníci

Pokud koledníci, kteří vás požádají o dar do Tříkrálové sbírky 2008 pořádané Charitou Česká republika, na požádání nepředloží svůj průkaz koledníka nebo odmítnout ukázat úřední pečetění sbírkové kasičky, jedná se patrně o koledníky, kteří se pouze vydávají za koledníky Charity a může se jedat o podvod.

Praktickým jádrem sbírky je navštěvování domácností koledníky s prosbou o dar na pomoc lidem v nouzi a s neméně důležitým připomenutím duchovního rozměru sbírky.

Sbírka nejen využívá tradice svátků Tří králů, ale současně se ji snaží obnovit a posilovat. Snaží se vytvářet vědomí solidarity a dobročinnosti ve společnosti.

Autor: Jiří Špreňar

6.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení