VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělec interpretuje dopis vraždícího

Česká Skalice /FOTOGALERIE/ – „Prosím za laskavé prominutí, že jsem svým třetím zločinem uvedl celý policejní aparát do pohybu. Vraždil jsem z touhy po lidské krvi, ne pro peníze. Mám božský pocit, spatřil jsem člověka krváceti! Nenamáhejte se po mně pátrati!!! Unikám spravedlnosti už roky. Jsem příliš opatrný. Děvče, které jsem zabil, bylo prostitutkou…“

3.6.2010
SDÍLEJ:

V Galerii Luxfer umělec Pavel Sterec interpretuje dopis vraždícího „fantoma ulice“.Foto: Hynek Šnajdar

To je jen část dopisu, který se stal ústředním motivem výstavy studenta Akademie výtvarných umění Pavla Sterce (1985) v Galerii Luxfer, která byla premiérovou expozicí v tomto prostoru.

Sterec dopis vraha našel v archivu policejního muzea. „Tato výstava se jmenuje ,Já bych raději ne’, což je citát z Melvillova Písaře Bartlebyho. Je tam důležitý moment negace, který tam zosobňuje právě tento citát. Nalezený artefakt, který můžete vidět na výstavě, je dopis s anonymním přiznáním vraha v kauze Vranská. Je to slavný případ, kdy bylo rozčtvrcené tělo nějaké ženy v kufrech posláno do různých částí Československa,“ vysvětlil Sterec.

Pro tohoto umělce je zajímavý dopis v tom, že jeho text je překryt geometrickou strukturou.

„Bavil jsem se v této souvislosti s různými psychoanalytiky a přáteli. Shodli jsme se v tom, že ta geometrická forma reprezentuje určitý řád překrývající chaos, který prožíval pachatel,“ vysvětluje mladý umělec Sterec.

Dopis byl adresován Policejnímu ředitelství v Praze. Podpisy pod textem jsou dva. První vznikl otiskem razítka: Fantom ulice, vraždící z touhy po krvi. Druhý, napsaný černým inkoustem: Karel Wodowary. Vlevo od podpisu je náčrtek místa vraždy s označením pražské čtvrti, pod kterou v roce 1933 spadaly Holešovice a Bubny, kudy dodnes vede Dělnická ulice.

Fantom, který se přiznává ke třem vraždám žen, na konci dopisu upozorňuje, že chystá vraždu čtvrtou.

Pro umělce Pavla Sterce je zajímavý dopis v tom, že jeho text je překryt geometrickou strukturou.

„Bavil jsem se v této souvislosti s různými psychoanalytiky a přáteli. Shodli jsme se v tom, že ta geometrická forma reprezentuje určitý řád překrývající chaos, který prožíval pachatel,“ řekl Sterec.

Jeho snahou bylo, převést dopis do prostoru galerie zavěšeným rámem 200 krát 200 centimetrů, vypleteným černou kloboukovou gumou geometricky napodobující systém čar na nalezeném dopise. „V zákrytu rámu je na stěně namalována zvětšenina ve formátu a barvě podkladu dopisu, na které jsou nalepeny útržky fotokopií olejových skvrn,“ dodal umělec.

Pavel Sterec je studentem Akademie výtvarných umění v Praze. Patří mezi výrazné mladé umělce, které charakterizuje expanzivní myšlení a překvapivě jednoduché, avšak nepochopitelné postupy a kombinace.

Objekty, fotografie či performance mají často záměrně ukrytý smysl. Vodítkem může často být jen náznak. „Pavel Sterec je člověk, o kterém se brzy bude mluvit na kolbištích moderního současného umění,“ prohlásil malíř Luděk Rathouskýna vernisáži výstavy, která v Galerii Luxfer v Riegrově ulici v České Skalici potrvá do 8. června.

Autor: Hynek Šnajdar

3.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení