VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpění na Úpě: Recese na vodě

HAVLOVICE, RATIBOŘICE - Všichni, kteří mají rádi vodu a reseci, si v sobotu 16. června v pravé poledne dali dostaveníčko u Šiškovenského mostu v Havlovicích, aby se vydali se svými vlastnoručně vyrobenými plavidly na pouť po řece při jubilejním 25. ročníku Úpění na Úpě s cílem na Viktorčině splavu v Ratibořicích.

18.6.2007
SDÍLEJ:

Úpění na ÚpěFoto: Jiří Mach

I když kvůli panujícími suchu bylo v řece málo vody, nikoho to neodradilo. Stovky diváků povzbuzovaly desítky odvážlivců na plavidlech, při jejichž výrobě hodně popustili uzdu své fantazii. Baly tady například Aurora, velorex, zednická bárka či Diogénes na sudu.

Historie

Recesistická tradice "ÚPĚNÍ" se v Havlovicích zrodila v roce 1975 mezi trempy z osady IDAHO.

Byla to parta nadšenců, kteří si lehli na lehátka a sjeli Úpu z Havlovic až pod Viktorčin splav. Potom to začalo narůstat a jelo se, i když ne přímo za sebou, třináct ročníků. Vrcholem byla účast 76 plavidel s 230 plavci. Tehdejšímu režimu se ale recesistické plavení po Úpě nezamlouvalo. Usoudili, že na akci chodí více lidí než na první máj a plavení zakázali. Po sedmi letech nucené přestávky, bylo Úpění obnoveno. Trasa dnešního plavení je oproti původní zkrácena asi o 1 km. Původní místo startu se nacházelo na louce za pilou v Havlovicích na druhém břehu řeky. Dnešní místo startu je na louce v Náchodci, za Šiškovenským mostem. Regulérním ukončením plavby bylo a je dosažení a sjetí Viktorčina splavu v Ratibořicích.

Historicky první sjíždění řeky Úpy (ÚPĚNÍ) se konalo 16. srpna 1975.

Starší články:

Úpění 2006 24. ročník

Rok se s rokem sešel a je tu 24. ročník a rok 2006, 17. červen, 7 hodin ráno a obloha je zatažená, s deštěm. To není dobré. Výhled na další hodiny nevypadá že by se počasí mělo změnit. Okolo 10 hodiny se obloha začíná protrhávat a ukazuje se nám sluníčko, na které jsme všichni moc čekali. Na startu se sešlo 21 plavidel. V pravé poledne byl za doprovodu hymny Úpění v podání skupiny ROHOŘEZ odstartován již zmíněný 24. ročník Úpění. Pak už jen krásně slunečná obloha nás doprovázela celou cestu až do Ratibořic. Cestou jsme narazili na nečekanou překážku v podobě spadlého stromu. Tuto nečekanou nástrahu jsme ale společnými silami překonali, bez sebemenších obtíží. Po zvládnutí této situace se v pohodě a v klidu pokračovalo dál. Při průjezdu kolem Pohodlí, byla slyšet hudba, která letos hrála na již zmíněném startu. Tímto patří skupině ROHOŘEZ poděkování za to, že oprášila starou hymnu Úpění, která měla veliký úspěch. Na Pohodlí se opět uskutečnilo vyhlášení a udílení cen. Tak jako vždy, byla oceněna všechna plavidla. Tento rok se místo dřevěných placek dostávali diplomy. V průběhu celé akce, si bylo možné zakoupit pohled s motivem Úpění. Letošního ročníku se dokonce zúčastnila posádka s plavidlem až ze západních Čech (od Plzně). 24. ročník se opravdu vyvedl a na Viktorčině splavu čekalo na řekoplavce několik set diváků. Nadšencům, kteří vydrželi na Pohodlí až do konce, se nechtělo ani v 8 hodin večer skončit a jít domů. Ročník se podle ohlasů líbil a budeme se snažit nezklamat účastníky a přihlížející diváky v následujících letech. Tak za rok ahój.

 

Úpění 2005 23. ročník

A je to tu. Rok 2005 a sním 23. ročník akce zvané Úpění na Úpě, který se konal 18. června. Opět se na startu objevil i náš starý známí Havlovický vodník. Počasí se opět vydařilo a lepší to bylo i se stavem vody v řece Úpě. Den před samotnou akci vydatně pršelo a to se podepsalo na stavu našeho toku. Řeku sjíždělo 13 plavidel. Při takovém to stavu hladiny se Úpělo moc hezky a rychle. Tento rok byla všechna plavidla v cíli v rekordním čase. Všichni nadšení řekoplavci a jejich vytvořená "plovoucí monstra" to zvládli a dorazili do cíle. Letos byla k vidění perníková chaloupka, Sněhurka a 7 trpaslíků, mumie, vězni z Odolova s dozorem, César a další krásná plavidla. Po 23. ročníku také dochází k předání organizačních záležitostí nové skupině lidí, která se bude snažit pokračovat v zavedené tradici. Úpění na Úpě se budeme snažit stále zlepšovat. Proto připravujeme další překvapení pro nadšence této recesistické akce a tím bude hudba na startu a oprášení hymny Úpění. Tak v roce 2006 ahój.

 

Úpění 2004 22. ročník

V roce 2004, 26. června, se konal 22. ročník Úpění na Úpě. Akce byla zdařilá jak po stránce počasí, tak po stránce počtu plavidel. Opět se sešlo několik nadšenců, kteří postavili plavidlo a vydali se společně Úpět na řeku Úpu. K vidění bylo několik zvláštních plavidel a postav, například bedýnka Staropramen s pivy, lidožroutky, Pat a Mat, eskymáci, sněhuláci, Švejk a mnoho dalších neméně povedených plovoucích výtvorů. Na startu se objevil i známí Čapkův Havlovický vodník, který lákal přítomné diváky do vody. Tento rok bylo opravdu málo vody a většinu cesty se plavidla tlačila, táhla, nebo poponášela. Úpění na Úpě se dostalo i do televize NOVA, kde týž den na konci televizních novin byla reportáž z této recesistické akce. Od tohoto ročníku jsou natáčeny amaterské DVD filmy, dokumentující průběh Úpění, které lze objednat po dohodě na adrese upeni@centrum.cz. Tak v roce 2005 ahój.

 

 

 

 

18.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení