VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Bohuslavicích slavili a žehnali symboly a prapor SDH

Obec, SDH a ostatní zájmové organizace v Bohuslavicích uspořádaly poslední červnovou sobotu oslavy 130 let od založení SDH Bohuslavice spojené s žehnáním symbolů obce a praporu SDH a srazem rodáků.

1.7.2009
SDÍLEJ:

Z archivu bohuslavických hasičů.Foto: Archiv SDH Bohuslavice

Program na sokolské zahradě začal v 10 hodin dvěma ukázkami požárního útoku, které předvedli mladší a starší žáci SDH Bohuslavice. Dále následovaly ukázky historické hasičské techniky, požární útok žen s požární stříkačkou PS 8 ve svém oblečení zvané „Narcisky“. Dopolední program na sokolské zahradě ukončilo první vystoupení šermířské skupiny Novica.

Po obědě následovalo na školní zahradě vystoupení žáků Mateřské a Základní školy. Od 14 hodin v kostele sv. Mikuláše proběhlo žehnání symbolů obce a praporu SDH za účasti Mons. ThLic. Dominika Duky, OP.

Po ukončení se všichni zúčastnění slavnostním průvodem přemístili opět na sokolskou zahradu. Zde byli pozdraveni a přivítáni nejprve starostou obce a poté starostou SDH. Své projevy dále přednesli starosta partnerského města Pieszyce, senátor Petr Pakosta a hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Po slavnostním zahájení někteří členové sboru převzali různá vyznamenání. To nejcennější, Řád svatého Floriána převzal nejstarší člen sboru pan Václav Mervart, který 1. listopadu. 2008 oslavil 95 narozeniny.

Své vystoupení předvedli také mažoretky Carmen DDM Klíč z Jaroměře – Josefova, dále bylo možno shlédnout druhé vystoupení šermířů, práci profesionálních hasičů z Jaroměře při „rozstříhání“ vozidla hydraulickými nůžkami, drezuru v podání Jany Kosařové a koně Akima.

Prohlédnout si Bohuslavice z výšky měli návštěvníci možnost z požární plošiny PP 27. Vyvrcholením odpoledního programu byla ukázka nejstarší funkční hasičské stříkačky vyrobené v roce 1790, kterou předvedli někteří členové SDH Bohuslavice v dobovém oblečení.

Odpoledním programem provázela dechová hudba Malá muzika z Nového Města nad Metují, od 19 hodin zahráli k poslechu a tanci Pláteníci. V Orelně od 20 hodin jste mohli navštívit taneční zábavu se skupinou Bladex.

V průběhu oslav, nad nimiž převzal záštitu předseda senátu Přemysl Sobotka, byla na sokolské zahradě k vidění výstava historické hasičské techniky, výstava TJ Sokol, promítání filmů ze života občanů Bohuslavic, děti mohly předvést své umění na střelnici MS Bohuslavice a také měli možnost se „vyřádit“ na velké nafukovací skluzavce.

Po 19 hodině byl naplánován i vzlet horkovzdušného balonu. Bohužel se však pokazilo počasí a tak nemohl být uskutečněn. Ze stejného důvodu byl na pozdější večerní hodinu odložen i ohňostroj.

Tyto oslavy navštívili také naši polští kolegové v čele s již zmíněným starostou města Pieszyce.

Pro veřejnost byla otevřena hasičská zbrojnice, MŠ, ZŠ, Obecní úřad a Orelna. V pohostinství u Ježků byla připravena výstava loveckých trofejí členů MS Bohuslavice.

Po celý den bylo zajištěno bohaté občerstvení, příchozí mohli doplňovat tekutiny, ochutnat výborný gulášek, nebo opékané prasátko.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem sponzorům a partnerům, bez jejichž vydatného přispění by nebylo možné tuto velkolepou akci uskutečnit.

(Karel Čepelka ml., SDH Bohuslavice)

1.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení