VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V záchranné stanici se otvíral zbrusu nový "hmyzí hotel"

Jaroměř – V záchranné stanici Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) JARO byl v rámci každoročně konané tradiční akce „Vánoce pro zvířátka“ slavnostně otevřen takzvaný „hmyzí hotel Velkojaroměřského typu“.

29.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Jaro Jaroměř

Jak sám název tohoto zařízení dává tušit, jedná se o přechodný domov pro různé druhy převážně hmyzu. „Hotel bude sloužit například broukům, beruškám, pavoukům, ale i třeba ještěrkám či ježkům,“ řekl nám předseda sdružení ČSOP JARO David Čip. Nápad vybudovat „Hmyzí hotel“ pochází právě z jeho hlavy.

Samotná stavba tohoto „hotelu“, který poslouží hmyzu například ke hníznění či k zazimování se, trvala zhruba tři dny. Výrobním materiálem byly staré kameny, hlína, špalky, rákos a další přírodní suroviny.

Celý „hotel“ je imitací volné přírody, takové, která není v dnešních dnech už téměř k vidění. Moderní doba přeje upraveným, úhledně posekaným trávníkům ve sterilních zahradách, jimiž se majitelé pyšní coby okrasou. Pro zvířata je však tato „nádhera“ naprosto nevyhovující. „Velký problém mají například ježci. Ti totiž nemají kde zimovat,“ upozornil David Čip.

Jak dále předseda ČSOP JARO uvedl, příroda je v dnešní době natolik devastována, že spousta druhů živočichů z ní již vymizela. Návrat ke kořenům představuje projekt s názvem „Živá zahrada“, jehož je tento zbrusu nový „hmyzí hotel“ součástí.

„Živá zahrada“ je projektem ČSOP, který si klade za cíl motivovat veřejnost k úpravám svých zahrad i pro potřeby volně žijících živočichů. Prostřednictvím „Živé zahrady“ se tak alespoň částečně vrací příroda zpět do blízkosti člověka.

Projekt „Živá zahrada“ vznikl na základě smutné skutečnosti, kdy byl v posledních letech sledován významný úbytek biodiverzity právě v okolí lidských sídlišť.

Mnozí živočichové, kteří člověka u jeho sídlišť provázeli po staletí, najednou rychle mizí. Příčiny nejsou zcela známé, ale je zřejmé, že jednou z nejdůležitějších je změna péče o zahrady.V posledním desetiletí lze pozorovat, jak se zahrady stále více izolují neprostupnými ploty, ze zahrad mizí ovocné stromy, vysazují se na nich zdejší přírodě neznámé druhy rostlin, intenzivně se sečou trávníky, používá se více chemických prostředků a nevhodná technika. Často se také na zahrady zavádějí prvky, které jsou živým organismům smrtelně nebezpečné (nevhodně konstruované nádrže s vodou, bazény s kolmými stěnami, průhledné skleněné stěny…).

Jak nám David Čip řekl, podobný „hmyzí hotel“, jako je ten jejich, si může doma vyrobit takřka každý. „Není to nic těžkého, ba naopak, je to velice jednoduchá záležitost,“ je přesvědčen Čip. Dodává, že není třeba, aby si každý vyrobil „hmyzí hotel“ v takovém rozsahu, jaký mají u nich v Jaroměři. Klidně i mnohem menší „hotýlek“ splní svůj účel, jímž je pomoci zvířatům vytvořit ideální podmínky k přežití. Například do špalků vyvrtané díry poslouží včelám k tomu, aby uvnitř mohly odchovat svá mláďata.

V současné době je jaroměřský „hmyzí hotel“ prázdný. Důvod je prostý – je totiž zima. Podle Davida Čipa se hmyz aktivuje teprve tehdy, až se oteplí. Pak prý přijde do jejich „hmyzího hotelu“ sám. „Nemáme v úmyslu do našeho hotelu hmyz uměle přinášet. Nic takového dělat nebudeme, nemělo by to ani smysl,“ uvádí David Čip s tím, že hmyz si cestu k hotelu najde dozajista sám, a to již při prvním oteplení.

Autor: Věra Sýkorová

29.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení