VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve hře o autistické Kláře se stane zázrak

Červený Kostelec – Nelehké břemeno na sebe vzala Jana Jančíková, režisérka divadelního souboru Na Tahu. Ta si totiž vybrala hru Aut, autora Josefa Berana, která je zaměřena na autismus a jeho projevy.

11.12.2010
SDÍLEJ:

Divadelní hra Aut.Foto: Oldřich Nermuť

V české premiéře ji uvidí červenokostelecké publikum v Divadle J. K. Tyla v sobotu 11. prosince večer od 19.30 hodin.

Klárka, kterou ztvárňuje herečka Zuzana Nermuťová, je dospělá autistka. Žije se svými rodiči, ale hlavně ve svém světě a se svými rituály. „Všichni kolem ní se jí snaží přizpůsobit a vytvořit pro ni prostředí, ve kterém by byla klidná a spokojená. Po letech si ale začnou uvědomovat, jak se změnily vztahy mezi nimi navzájem a jak je tím přizpůsobováním narušeno soužití v celé rodině,“ nastiňuje děj hry režisérka.

V době, kdy už někteří ztrácejí sílu o Kláru pečovat, přichází spásná záchrana - vlastně se stane zázrak. „Více nebudu prozrazovat, ale moc bych si přála, kdyby se takový zázrak mohl stát i v reálném životě,“ uvádí Jančíková. Práce na této nesnadné látce trvala souboru pod režijní taktovkou Jančíkové téměř půl roku.

„Žijeme v době, kdy jsme denně vystaveni stresu, média nás informují o katastrofách a důvodů k radosti a spokojenosti jako by ubývalo. Někdy by postačilo, aby si člověk uvědomil, že největší dar, který máme, je zdraví. O tom většinou začínáme přemýšlet v době, kdy tomu tak není, nebo se musíme vyrovnat s nemocí u někoho z blízkých. Pokud nevyléčitelná nemoc postihne naše dítě, je to obrovská tragédie, která od základu změní náš život. I přes to musíme jít dál a třeba čekat na zázrak,“ říká k pohnutkám k nastudování nové hry režisérka.

Co je to autismus?
Autismus je těžká psychická porucha, s nadměrným a chorobným zaměřením k vlastní osobě se ztrátou kontaktů s realitou, s nadměrnou sociální izolací a s výrazným nerealistickým sněním. V raném věku je vážně narušen kontakt dítěte s okolím, schopnost komunikace. Často je přítomna porucha řeči, agrese, může docházet i k sebezraňování.

Nastudování postavy Kláry považuje za hodně náročné herečka Nermuťová. „Bylo to skutečně náročné hlavně z hlediska psychického vypětí. Tu postavu hraji podle vlastní intuice a navíc jsem měla kolem sebe okruh lidí, kteří mi radili. Před premiérou cítím určité napětí a obavy, jak to dopadne,“ svěřila se Deníku představitelka autistické Kláry.

Účast na premiéře přislíbil autor předlohy Josef Beran. Jak prozradila režisérka Jančíková, pátrání po něm nebylo jednoduché ani přes internet, ale podařilo se. „Potěšilo nás, že pan autor potvrdil účast na premiéře,“ poznamenala spokojeně Jančíková.

A co říká ke své hře o životě s autistou Beran? „Ač mají ruce rozkousané do krve, hlavy otlučené o zeď, ústa plná hlíny a oči promlouvající s imaginárními světy, ač mají všechno to, co je pro nás nepochopitelné, co nám vadí, co nás omezuje a někdy na ně proto křičíme, protože nedokážeme rozumět jejich cizí řeči, věřím, že autisté jsou andělé. Andělé na Zemi. Přišli, aby nás změnili.“

(Hynek Šnajdar)

11.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení