Páteční program zahájilo představení pro školy, které sehráli oblíbení herci Eva Hrušková a Jan Přeučil. Pověsti české v jejich podání mají šmrnc a nepostrádají ani velkou dávku písniček a humoru. Výtečné představení tentokrát zhlédli studenti Jiráskova gymnázia z Náchoda, kteří se zapojili přímo do hry.

Eva Hrušková má k České Skalici vřelý vztah. Jako zdejší rodačka se ráda vrací k mamince a spolu s ní sem jezdívá i její manžel Jan Přeučil. Tento šarmantní pár vystoupil na výstavě jiřinek již počtvrté. Třikrát hrál představení pro děti a jedno vystoupení bylo věnováno i dospělým.
V pátek večer se v Jiřinkovém sále odehrála další repríza úspěšné divadelní komedie Prstýnek paní Bárnetové, kterou sehráli členové českoskalického Divadelního souboru Maska.

Dnes kromě nádherných květin diváci uvidí i folklorní okénko, ve kterém vystoupí českoskalický soubor Barunka a jeho hosté – folklorní soubor Kvítek z Hradce Králové.

Na maloskalické tvrzi zítra vystoupí Dechová harmonie z Náchoda, pod vedením dirigenta Jaroslava Vlčka. Pro návštěvníky výstavy navíc bude v sobotu i v neděli připravena výtvarná dílna, kde si budou moci vyzkoušet malování na hedvábí. Rovněž můžou hlasovat v anketě o nejkrásnější jiřinku výstavy, jež se stane její královnou a symbolem pro příští ročník. Fotografie ze včerejška a další podrobnosti najdete uvnitř.

Pestrobarevný park nabízí ještěv sobotu a v neděli květinovou krásu jiřin

Stovky květů jiřin nejrůznějších tvarů a barev mohou od včerejšího dopoledne obdivovat návštěvníci tradiční výstavy jiřin, která začala v muzejním areálu v České Skalici. Výstavu zakončí zítra vyhlášení návštěvnické ankety o nejkrásnější odrůdu.

„Zájem o návštěvu výstavy jiřin v posledních letech o zhruba 10% stoupl, lidé přijíždějí z celé České republiky. Letošní návštěvnost hodně bude záležet na víkendovém na počasí,“ řekl ředitel Muzea Boženy Němcové Milan Horký.

V muzeu, jiřinkovém parku, na maloskalické tvrzi a areálu Barunčiny školy je vysázeno na 1100 hlíz jiřin, další stovky květů jsou umístěné ve vázách přímo v budovách muzea. Při loňském ročníku výstavy návštěvníci ze zhruba 150 odrůd jiřin vybrali jako nejkrásnější fialově zabarvenou odrůdu Premia 18. (čtk)