VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výročí: Sochař Preclík by se dožil osmdesáti let

Jaroměř–Josefov - Profesor, akademický sochař Vladimír Preclík, předseda Svazu výtvarných umělců Mánes, univerzální a všestranný umělec z rodu renesančních tvůrců se etabloval i jako moderní malíř, spisovatel literatury faktu, vysokoškolský pedagog a iniciativní organizátor výtvarného umění.

23.5.2009
SDÍLEJ:

Vladimír PreclíkFoto: Archiv

Preclík slučuje v sobě složitou, ale i univerzální, chtělo by se říci renesanční uměleckou osobnost, všestranného sochaře a řezbáře, kameníka, moderního malíře i restaurátora, myslitele i výtvarného publicistu a spisovatele literatury faktu.

Narodil se sice v Hradci Králové před 80 lety 23. května 1929, ale záhy po třech měsících se jeho rodiče v srpnu 1929 přestěhovali do našeho Josefova. Zde prožil své dětství a mládí v rodině železničního strojvůdce Aloise a Anny Preclíkových, pozdějších známých výrobců divadelních loutek. Obecnou a měšťanskou školu vychodil v Josefově. V mládí byl vážně nemocen, ale díky Bohu a své silné vůli a houževnatosti s nemocí zápasil a překonal ji, jak vzpomíná ve své beletrizované autobiografii Holomráz (1995). V letech 1943 až 1945 se v Hradci Králové učil řezbářství a pozlacovačství. Po válce absolvoval Vyšší průmyslovou školu kamenicko-sochařskou v Hořicích v Podkrkonoší (1946-1950) a vystudoval sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (1950-1955) u profesora Josefa Wagnera, významného jaroměřského rodáka. Vladimír Preclík jako sochař tvořil v kameni, dřevě v kombinaci s heterogenními materiály: kovem, plexisklem, textilem, kůží i kožešinou. V letech 1958 až 1961 vytvořil cyklus portrétů Česká avantgarda a pak od roku 1957 se věnoval sochařské práci v dřevu. Zejména cykly Vertikální kompozice (1958-61), Klenotnice (1962), Konkréty a Antistroje (1963); Orchestriony a Partitury (1964); Stará provençalská města (1965-67). Od roku 1968, kdy vznikl cyklus Květy, sochy polychromuje a zlatí. Proniká i do zahraničí. V roce 1966 je zastoupen na výstavě 50 sochařů světa na Světové výstavě v Montrealu a vytvořil monumentální skulpturu pro La jeunesse musicale v kanadském Orfordu; 1967 se zúčastnil 9. bienále v Sao Paulo atd. Od roku 1966 inicioval Hořická mezinárodní sochařská symposia, kde 1966 a 1968 vytesal monumentální skulptury z hořického pískovce. I později své sochy řadil do cyklů nebo soukromých enviromentů. Od roku 1961 vytvořil řadu realizací do veřejných prostor, exteriérů i interiérů. Od roku 1992 vedl fakultu výtvarných umění při Vysokém učení technickém v Brně, kde působil i jako profesor a v letech 1993 až 1997 i jako děkan a za tuto vzornou činnost obdržel od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy medaili 1. stupně. Do roku 1991 uspořádal 82 samostatných výtvarných výstav, především v zahraničí. Byl též literárně činný a vytvořil celkem dvanáct knih jako autor i spoluautor.

Zbývá aspoň uvést, jaký vztah měl Vladimír Preclík k našemu městu Jaroměři – Josefovu a jakou stopu zde zanechal. Tak především zde v Josefově na zahradě domku svých rodičů a bratra Jiřího v létě 1966 vytvořil třímetrovou plastiku Staré provençalské město, kterou obeslal jako jediný český umělec na mezinárodní výstavě 50 sochařů světa EXPO 67 v kanadském Montrealu. Toto pozoruhodné dílo má nejintimnější vztah k Josefovu. Jako materiálu použil dřeva babyky z josefovských sadů. Už v roce 1966 založil Mezinárodní sochařské sympozium v Hořicích v P. a účastí na mezinárodní výstavě sochařství v Montrealu se zařadil mezi světově uznávané sochaře. Za normalizace nebyl příliš v kurzu. Stále však tvořil. O to více byl aktivní po Listopadu 1989. V letech 1990 až 1992 působil na politické scéně jako poslanec České národní rady. Jaroměř obohatil svými výtvarnými díly. Na jaroměřském hřbitově je jeho pozoruhodný náhrobek na rovu rodičů. Jaroměřské muzeum vlastní některé jeho plastiky. Například sádrové plastiky s názvem Klaun a Nápověda, dvě bronzové busty Jiří Kolář a Prof. Josef Wagner. Na podzim 2007 muzeum získalo jeho bustu s názvem Zdeněk Kittner, kterou muzeu darovala jeho sestra paní Irena Křičenská, rozená Kittnerová. A konečně od soboty 4. června 2005 zdobí centrální jaroměřské náměstí jeho zdařilá bronzová busta slavného barokního sochaře M. B. Brauna. Preclíkovo sochařské, malířské i literární dílo je velmi rozsáhlé, impozantní a lze se s ním seznámit v trvalých expozicích. Tak v roce 1998 bylo otevřeno Preclíkovo muzeum na zámku v Bechyni a v únoru 2008 nalezla jeho díla důstojné umístění v novém Regiocentru Nový pivovar v Hradci Králové. Už v roce 2004 se totiž umělec rozhodl darovat rodnému kraji soubor svých soch, obrazů a celý literární archiv. Jaroměřané měli příležitost zhlédnout část jeho artefaktů na zajímavé výstavě Vladimír Preclík: Konečně doma-Sochy-Obrazy-Portréty v jaroměřském muzeu od soboty 19. července do neděle 14. září 2003. Zde v muzeu se měla v pátek 14. března 2008 uskutečnit také beseda s ním nad jeho novou knihou Sochařům se netleská, kde v kapitole Domov je tam, kde je dětství vzpomíná na Josefov, ale bohužel pro pokročilou nemoc se beseda už neuskutečnila. Umělec Vladimír Preclík odešel, ale jeho úctyhodné dílo světového formátu zůstává.

Městské muzeum v Jaroměři ve Wenkeově domě na Husově třídě připravuje k 80. nedožitým narozeninám umělce ve svých prostorách výstavu Vladimír Preclík – výběr z díla. Vernisáž se uskuteční v sobotu 23. května v 16 hodin. Výstava je vzpomínkou na umělce, který se rád vracel do rodného kraje. O tvorbě svého přítele promluví sochař Stanislav Hanzík.

Pamětní deska s portrétem Vladimíra Preclíka bude na přelomu května a června odhalena na domě v ulici 5. května čp. 258 v Josefově, kde vyrůstal. Autorem je akademický sochař Milan Knobloch.

(Jiří Uhlíř)

23.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení