VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavou připomenou běloveskou tragédii

Náchod /VIDEO/ – Výstava fotografií dokumentujících závěr 2. světové války v Náchodě nazvaná „Běloveská tragédie“ zahajuje v pátek 7. května v budově muzea na Masarykově náměstí v Náchodě. K vidění jsou i kresby Bohumíra Španiela a muzikanta Jiřího Šlitra.

7.5.2010
SDÍLEJ:

Pěchotní srub N-S 84 „Voda“ v Bělovsi.Foto: Jiří Máslo

„Expozice nabídne unikátní snímky ústupu německých jednotek přes Náchod, konkrétně přes Kamenici i Komendu,“ říká ředitel Regionálního muzea v Náchodě Václav Sádlo.

Fotografie jsou ve většině od neznámých autorů a chybí k nim popisky. Až náchodský pamětník Ladislav Škrabka dokázal určit, kde přesně vznikaly. „V Náchodě v té době žil, dělal úředníka na radnici, kde rozdával potravinové lístky. Při přípravě výstavy nám poskytl neocenitelné informace pamětníka. Až on dokázal určit místa, kde některé fotografie vznikaly,“ chválí si spolupráci Sádlo.

Válečné kresby Jiřího Šlitra

Na výstavě „Běloveská tragédie“ je i panel věnovaný kresbám, které se inspirovaly dílem Josefa Škvoreckého „Zbabělci“. Jak Škvorecký přiznal, v den, kdy na běloveské celnici, po vyhlášení příměří, umírali lidé, osobně nebyl. „Inspiroval se však tím, co se dělo 10. května 1945 v náchodském pivovaru. A to i literárně zpracoval,“ vysvětluje ředitel muzea.

Dílo pak inspirovalo náchodského malíře Jiřího Španiela. A nejen jeho. Překvapením jsou kresby Jiřího Šlitra. „Ano, ukážeme i ilustrace tohoto známého muzikanta. Pro mnohé je to jistě překvapení. Ale i on se nechal inspirovat událostmi 2. světové války v Náchodě, které Škvorecký ve svém románu popsal,“ dodal Václav Sádlo.

Osudy Židů na Náchodsku


Součástí vernisáže výstavy bude v pátek v 16 hodin i křest dokumentárně zajímavých děl, která zachycují následky 2. světové války na Náchodsku. Křtít se budou „Osudy židovských rodin z Náchodska 1938 – 45“, které sepsala Alena Čtvrtečková.

Dílo o více než šesti stech stranách ukazuje osudy Židů z Náchoda, Police na Metují, Hronova, Červeného Kostelce a České Skalice. „Kniha obsahuje moji osobní korespondenci s rodinami Židů, které odešly za hranice, například do Anglie, Brazílie, Kanady, USA, nebo Izraele. Jsou tam i převyprávěné osudy židovských obětí, o kterých podali svědectví jejich známí,“ říká Alena Čtvrtečková. „Do knihy jsem dala i stovky fotografií budov, kde Židé žili a také jejich portréty z dětství. Sesbírat materiál trvalo zhruba 10 let,“ prozrazuje autorka.

Do života bude uvedena i kniha “Aby se nezapomnělo … “, kterou sepsal ředitel náchodského muzea Václava Sádlo. Je o obětech nacistické persekuce z Náchoda, Hronova, České Skalice a Policka. „Popsal jsem osudy sto třiceti lidí. Jejich životopisy i jejich osobní příběhy. Šlo mi o to, aby se nezapomnělo i na nežidovské oběti, o kterých se myslím, v poslední době, dost málo mluví,“ míní autor.

Tři města, tři výstavy

Náchodskou výstavu „Bělovská tragédie“, která zahájí dnes na Masarykově náměstí vernisáží, doprovází i dvojice výstav stejně zaměřených na jiných místech regionu.

V benediktinském klášteře v Polici nad Metují, je možné už od středy shlédnout „Policko za druhé světové války“. Předsálí sálu Josefa Čapka v Hronově pak hostí výstavu fotografií a dokumentů „Hronov v době druhé světové války“. „Otevřeno je od pondělí do pátku, v době od 8 do 12 a od 12,30 do 17 hodin. V sobotu pak od 9 do 13 hodin, a to až do 30. května,“ prozradila Deníku organizátorka Pavlína Nývltová. Expozice v benediktinském klášteře v Polici nad Metují je přístupná volně až do 30. června. „Náchodská „Bělovská tragédie“ vítá návštěvníky denně, mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Trvá až do 30. května,“ upřesnila Nývltová.

Otevřou náchodské bunkry

Také Pěchotní srub NS – 84 „Voda“ a s ním i NS-82 „Březinka“ a NS-81 „LOM“, budou o víkendu připomínat oběti 2. světové války. Otevřeny budou v sobotu i v neděli od 10 do 18 hodin. „Součástí expozice v pěchotním srubu Voda je i dokumentacece připomínající „Běloveskou tragédii“, ke které došlo 9. května 1945, den po ukončení války,“ říká místopředseda Klubu vojenské historie Náchod Pavel Topka. „U Běloveské celnice tehdy zemřelo 19 vojáků rudé armády a devět Čechů. A právě tyto zbytečné oběti připomíná expozice v nově otevřeném srubu Voda,“ dodal.

(Jiří Máslo)

7.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení