VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zázvorka patří Doležalovým loutkám

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ – Galerie je umístěna v bývalém městském vězení s hladomornou a věží, původně strážící městskou bránu. V jejím prvním poschodí je stálá expozice prací tvůrců, kteří mají vztah k Novému Městu nad Metují.

3.12.2010
SDÍLEJ:

Jaroslav Doležal vystavuje loutky v novoměstské Zázvorce.Foto: Václav Pavel

Ve druhém patře se střídají převážně výstavy umělců z širšího regionu. Výstavní plán je vždy postaven tak, aby byly zastoupeny co nejrozličnější výtavné techniky a pojetí a v posledních letech se stalo také zvykem představit každoročně jednoho hosta (zatím to byly vždy výtvarnice) z německého partnerského města Hildenu.

Posledním vystavujícím v letošním roce je Jaroslav Doležal. Výstava jeho vyřezávaných plastik a loutek nese název „Ohlédnutí“ a je malou rekapitulací jeho dosavadní tvorby.

Jaroslav Doležal žije v Hradci Králové a v Záměli u Vamberka, dvacet pět let pracoval jako technolog loutek v hradeckém DRAKu a dnes je externím pedagogem na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Na výstavě je zastoupena jak jeho tvorba pro divadlo, tak tvorba volná, která – řečeno slovy Jiřího Šindlera v katalogu k výstavě –, „…si dělá tak trochu z diváka blázny, ale přijmeme-li jeho vyzvání, čeká nás osvěžující koupel výtvarných metafor. Okouzlují a zároveň nastavují své křivé zrcadlo. Tím vším nás Jaroslav Doležal může upoutat, pobavit nebo zarazit, avšak v každém případě zjistíme, že ponořit se do jeho světa nebyla marná cesta…“. Výstava potrvá do 31. prosince 2010.

V příštím roce představíme několik velice zajímavých osobností. Začínáme výstavou počítačové grafiky Josefa Théra z Nového Města nad Metují. Ve spolupráci s o. p. s. Poznání připravíme výstavu fotografií významného etnografa, filmaře, fotografa, hudebníka, jednoho ze zakladatelů Akademie múzických umění, Karla Plicky, který působil v Novém Městě nad Metují v mládí jako učitel a založil zdejší pěvecký sbor Kácov. Na zápůjčce fotografií jsme domluveni se Slovenským národním muzeem. Choceňský malíř Václav Macháň bude slavit v příštím roce devadesáté narozeniny, což je pro nás příležitostí k představení jeho současné i starší tvorby. Jelikož je příští rok i pro galerii rokem jubilejním, rozhodli jsme se v září uspořádat ve všech prostorách společnou výstavu výtvarníků z Novoměstska.

Opravdovým „bonbónkem“ bude zejména výstava novoměstského rodáka Antonína Kybala. Tohoto věhlasného textilního výtvarníka, proslulého především jako tvůrce gobelínů, jednoho z mála českých tvůrců, vstoupivších také do povědomí zahraničních znalců, uvedeme u příležitosti dvou jubileí, v příštím roce uplyne 110 let od jeho narození a 40 roků od úmrtí. (Petr Suchánek)

3.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení