VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zříceninu hradu Frymburk oživily slavnosti

Nový Hrádek /FOTOGALERIE/ – Při příležitosti celoevropské akce „Dny evropského dědictví“ uspořádala Společnost ochránců památek ve východních Čechách na zřícenině hradu Frymburk, ležícího kousek od náměstí na Novém Hrádku, první hradní slavnosti Matouše z Frymburka, který byl jedním ze známých držitelů hradu.

21.9.2010
SDÍLEJ:

Zříceninu hradu oživily slavnosti Matouše z Frymburka.Foto: Jiří Mach

Během slavností probíhaly komentované prohlídky, při kterých Jan Čížek z Okresního archivu v Náchodě přiblížil stovkám návštěvníků, kteří na slavnosti zavítali, celou známou historii hradu.

O doprovodný kulturní program se s ukázkami středověkých zbraní a šermířských technik postarala Dětská skupina historického šermu Tesák ze Všestar u Hradce Králové. V podhradí se se svou sbírkou historické výzbroje a výstroje prezentoval Klub vojenské historie Odolov – Brendy.
Po celou dobu též probíhal stánkový prodej řemeslných výrobků i s praktickou ukázkou. Dobře bylo postaráno i o žaludky vyhládlých a vyprahlých návštěvníků.

Při příležitosti slavností byl otevřen i barokní kostel sv. Petra a Pavla na náměstí v Novém Hrádku a v místním kině se konala výstava dobových i současných fotografií hradu a vykopávek, které byly nalezeny v prostorách hradu. „Společnost ochránců památek vyhlásila i veřejnou sbírku na záchranu hradu Frymburk, kde je možné přispět, a jejíž výtěžek bude investován do rekonstrukce hradu, aby tento unikát zůstal zachován i pro příští generace,“ řekl Deníku Pavel Bareš ze Společnosti ochránců památek.

Hrad Frymburk je zajímavou kombinací síly, vzdornosti a výšky opevnění i malého půdorysu. Je typem hradu svérázným a u nás neopakovatelným. Proto i velmi vzácným. Bez nadsázky lze konstatovat, že se jedná o hrad v rámci soustavy českých hradů unikátní.

Hrad Frymburk byl postaven v první polovině 14. století a za doby jeho aktivní existence ho vlastnila řada významných šlechticů. V roce 1628 byl hrad dobit vzbouřenými poddanými sedláky a rok poté vydrancován a vypálen Švédy a tím byl jeho osud zpečetěn. Po dalších dvěstědevadesát let byla zřícenina hradu v držení majitelů Opočenského panství Colloredů z Mansfeldu než ji od nich koupil v roce 1925 Josef Bartoň z Dobenína.

V roce 1939 přešlo vlastnictví hradu na syna Václava Bartoně, který jej měl v úmyslu opravit, ten v roce 1940 s opravami započal, ale vzhledem k probíhající II. světové válce byly práce přerušeny. V roce 1948 byl hrad znárodněn a i přes pár iniciativ k jeho záchraně, které vyzněly doprázdna, hrad dále chátral a pomalu zarůstal do přilehlého lesa.

Zlom nastal po roce 1989, kdy se dala dohromady parta nadšenců, kteří za tímto účelem založili v roce 1991 Kruh přátel hradu Frymburka a pustili se do nejnutnějších oprav. Po čase byly ale práce opět přerušeny, když byl hrad vrácen v restituci Josefu Bartoňovi.

Od roku 2007 se Společnost ochránců památek ve východních Čechách snaží iniciovat záchranu hradu a podařilo se ji navázat kontakt s majitelem hradu, na jehož základě byla vypracována dohoda o vzájemné spolupráci. Na tomto základě se opět parta nadšenců v čele s Rudolfem Kholem a Pavlem Barešem pustila opět do práce a prostory hradu a jeho okolí zbavili náletových dřevin, vyčistili vše od odpadků a opravili přístupové cesty.
Do budoucna mají plány jak zabezpečit rozpadající se stěny a uvést tuto unikátní památku do původního stavu, aby mohla být zpřístupněna pro veřejnost.

(Jiří Mach)

21.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení