VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvyk vodění Jidáše se stal nehmotným kulturním dědictvím

Východní Čechy - Lidový obyčej vodění Jidáše bude zapsán do „Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury". Pod kladný posudek vypracovaný skupinou odborníků z Národní rady pro tradiční lidovou kulturu připojila svůj podpis také ministryně kultury Alena Hanáková.

26.12.2012 1
SDÍLEJ:

Chození s Jidášem ve Vraclavi.Foto: Michal Horák

Velikonoční zvyk, který patřil k Velikonocům stejně jako pomlázka, se dodnes udržel jen v několika obcích, například ve Vraclavi. Obyčej v této souvislosti v našem kraji doplnil tradiční masopustní pochůzky a masky z Hlinecka či tradici východočeského loutkářství.
„Je obdivuhodné, že se tyto velikonoční tradice dochovaly do dnešní doby a neupadly zcela v zapomnění. Velice si vážím všech, kteří o lidové zvyky pečují a předávají je další generaci. Je to nesmírně důležité pro zachování jedinečnosti daného místa a pro zdejší obyvatele další z možností, jak se s ním ještě více ztotožnit," říká náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová, zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči.
Nominační návrh zpracovaly Hana Vincenciová z Východočeského muzea v Pardubicích, Ilona Vojancová ze Souboru lidových staveb Vysočina a Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Vlastní zvyk vodění Jidáše přímo navazuje na chození „hrkáčů" („řehtačů"), kteří chodí po vsi od Zeleného čtvrtka, kdy zvony odletěly do Říma, až do Bílé soboty, kdy odpoledne začínají chlapci strojit svého Jidáše a začíná obchůzka s maskovanou postavou. S říkankou, odsuzující Jidášovu zradu, obcházejí chlapci vesnické domy a jsou za to hospodáři obdarováváni.
Od roku 2009 jsou do „Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury" zapsány kromě uvedených zvyků také „Slovácký verbuňk", „Jízdy králů na Slovácku", „Sokolnictví – umění chovu dravců, jejich ochrany, výcviku a lovu s nimi". V roce 2011 k nim přibyla „Myslivost – plánovitě trvale udržitelné obhospodařování zvěře a jejího prostředí jako přirozená součást života na venkově".
Hlavním účelem „Seznamu" je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví na území České republiky. Pokud by Česká republika nezřídila tento seznam, nemohla by nominovat žádné statky k zápisu do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). V tomto světovém seznamu má Česká republika zapsány prozatím – slovácký verbuňk (2005), masopustní obchůzky a masky na Hlinecku (2010), jízdy králů na jihovýchodě České republiky (2011) a sokolnictví (2010, kdy se Česká republika přidružila k nadnárodní nominaci koordinované Spojenými arabskými emiráty). (tz) 

Autor: Redakce

26.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení