VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prameník: Volební sliby se musí plnit! Ale...

Náchod /Z REDAKČNÍ POŠTY/ -Už je tomu více než 10 let, co náchodští občané neměli kam chodit pro známou Běloveskou kyselku. Dříve se Běloveské lázně proslavily několika léčivými prameny, jejichž voda se rozvážela široko daleko ze stáčírny v Bělovsi. Byla to nejvýznamnější a nejprodávanější přírodní voda v Československé republice.

16.4.2011
SDÍLEJ:

Foto:

Po revoluci vše vzalo rychlý konec, stáčírna zkrachovala, a lázně byly uzavřeny a poslední prameník u pivovaru vyschnul.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY VPRAVO

Náchoďané smutně bloudili kolem řeky a za horkých letních dnů vzpomínali na osvěžující Idu. Staří běloveští občané znovu začali chytat praménky minerálky těsně u hladiny řeky a modlili se aby tekla.

V roce 2001 jsem se snažil vyprovokovat město k zlepšení kultury stáčení vody tohoto pramene, ale tehdejší a ni pozdější vedení radnice nemělo zájem. Údajně z důvodů problému z hygienou a kvůli vysokým finančním nákladům.

Proto jsem v roce 2001 jako občanskou iniciativu bez souhlasu města a přispěním pracovníků technických služeb, kteří to dělali mimo svou práci vybudoval aspoň trošku důstojné stáčecí místo na pramenu u řeky. Zabudovali jsme zde novou nádobu z nerezu se třemi vývody opravily se zde schody a nové zábradlí aby byl zde umožněn přístup pro starší osoby včetně nahoře dvou laviček k sezeni. A také lavičku při stáčení vody aby se lidé – hlavně starší – zde mohli posadit.

Je to především zásluhou pracovníků technických služeb, že toto místo stále udržují v čistotě a pořádku po celý rok. Za to jim patří vřelé poděkování od občanů navštěvující prameník. Bylo pro mě potěšením sledovat jaké množství lidí prameník navštěvuje a to ne jenom z Náchoda, ale z bližšího i vzdáleného okolí. V létě jsou zde fronty na schodech. V Hronově mají v Jiráskových sadech mnohem důstojnější stáčecí místo na místní minerální vodu.
Proto náchodští Patrioté, především občané Bělovse šli, do posledních voleb s programem, který zahrnoval ne jenom obnovu lázní, ale i prameníku ve zpustlé kapličce, kde si za doby žijících lázní občané i lázeňští hosté Běloveskou kyselku čepovali.

Nic však není jednoduché: kaplička je v soukromých rukou, prameník na soukromém pozemku a hygiena požaduje odbourání arzenu, který se ve stopových prvcích v pramenu objevuje. Sice není zaznamenán, za dobu historie Bělovse žádný případ otravy arzenem ani jiné zdravotní potíže, ale co kdyby? Hygiena bdí!!

U řeky to bylo věci každého občana a hygienu to nezajímalo. Teď však to bude oficiální provozovatel a musí splnit veškeré podmínky i když někdy na hranici zdravého rozumu.

Nežli pan biskup Duka obnovený prameník posvětí uplyne ještě hodně vody, ale hlavně v Metuji, ale hlavně peněz na obnovu kapličky se stáčením. Předpoklad města je 600 až 700 tisíc korun a náklady na provoz, zatím nebyly zveřejněny. Aby byl volební slib splněn bude altán i pozemek údajně pronajat za symbolickou cenu jedné koruny. Celá investice tak bude vlastně na cizím pozemku a v cizí nemovitosti. Doufejme, že toto má investor řádně smluvně ošetřeno.

Volební sliby se musí plnit. Je dobře, že „Patrioti“ se snaží plnit co slíbili a ne jako jiné strany, které své sliby po volbách zapomenou. Jen mám obavy, aby cena nepřevýšila užitnou hodnotu a nedopadlo to jako s vodotryskem na Karlově náměstí za 2,5 mil korun, jehož provozní náklady také převyšují přínos tohoto zařízení. Přes několikerou kritiku se na tomto radním dílku, stále používá pitná voda, přesto, že v těsné blízkosti teče zatroubený potok.
Zajímal se již někdo o provozní náklady nového stáčesího altánku? Bude je platit město a nebo se zde bude vybírat za odběr vody? Asi bude dobré zařízení u řeky zatím nerušit, co když se k němu budeme muset zase vrátit. Nezodpovězených otazníků je ještě mnoho. (Miro Rousek, Náchod)

16.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení