VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportcentrum: Jinak to nešlo... než "být ticho"

Broumov /NÁZORY/ -To, čeho jsem se účastnil na pondělním mimořádném zasedání broumovského zastupitelstva, bylo pro mne dosud nevídané; a jak jsem viděl, koukal asi každý, včetně zkušených harcovníků. (Ti byli překvapeni nejvíce a také to ještě uslyšíme: určitě hodně nahlas…)

8.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Netuším, co ve svých dosavadních životech prožili kolegové zastupitelé, avšak pondělní model znám osobně velice dobře: Poprvé jsem se s „mlčením“ setkal na střední škole – před třiceti lety. Časem jsem si na projev mlčení zvykl v tom smyslu, že jsem pochopil: Stojí na něm fungování naší marxistické kultury. (Navěky – jak vyhrožovali?)

Od roku 2006, kdy se na radnici usadila koalice „dvou stran“, stalo se mlčení (a zamlčování) charakterovým rysem tehdejšího fungování samosprávy. S několika mála jedinci jsme sice křičeli – byl jsem takzvaně „arogantní“; ale když jde „do tuhého“, kdo zůstává ticho? Snad jen ten, kdo nemá pud sebezáchovy… Nakonec jsem si však uvědomil, že tato k smrti vyčerpávající činnost nemá žádný význam a zastupitelský orgán jsem opustil…

Když se v loňském volebním roce ukázalo, že si několik jedinců bez sebemenších překážek připravilo plán, jak realizovat vlastní kulturní představy o práci pro nás, donutil mne právě pud sebezáchovy k tomu, abych se ještě jednou pokusil zkoncentrovat síly. Šlo do tuhého: V některých kulturách totiž neexistuje sebereflexe (jsou sebedestruktivní; s marxismem v čele).

Naštěstí se stal zázrak: Bývalá starostka utržila drtivou porážku, a to zejména díky své politické vizi. Sportcentrum za navrhovaných podmínek si veřejnost nepřála, a vedení města se proto po volbách obměnilo. Bylo to na poslední chvíli: Sami exponenti naší „šťastné budoucnosti“ totiž neskrývali pravdu, že jde o „poslední šanci“…

Tvrzení, že „do Broumova přijdou peníze“, může jako informace a argument stačit snad jen nemyslícímu – čili někomu, kdo ani nefunguje – kdo funguje stádně. Vždyť je přece logické, že do Broumova mohou přijít komukoliv, a protože jde o veřejné peníze, musíme přece vědět, komu konkrétně; „do Broumova“ není totéž, co „nám všem“… Ale co zde budeme vysvětlovat…

Broumovská radnice včas poznala, o čem celý projekt prosazovaného Sportcentra je. V tak čítankovém scénáři (vznikal bez překážek a bez sebereflexe) byla kultura tvůrců narýsována natolik viditelně, že nezaslepené zastupitelstvo nemohlo přijmout jiné, než to nejkulturnější východisko – takové, které je v našich politických vodách neznámé. V opačném případě by totiž zákonitě muselo „střílet“ (obrazně míněno).

My, protože dobře víme, proč jejich projekt nechceme a protože jsme měli moc (danou voliči) ho odmítnout, mohli jsme si svobodně zvolit vlastní postup. Být nad věcí (nereagovat), přestože vám bezpáteřní jedinci veřejně a nevybíravě podsouvají svoji vlastní „kulturu“, přestože je tato zavrženíhodná a přestože nemáte co ztratit (je tedy možno projevit se zcela dle libosti), to považuji za velký výkon. Pro mne osobně šlo o dosud neviděné gesto – tak velké, že někteří „z davu“ asi nikdy nepochopí: Není jim to dáno… (Každý jsme nějaký.)

Tímto děkuji patnácti kolegům zastupitelům, že nechali sprostotu sprostotou, ve své vlastní nahotě a ukázali pravou (opačnou) kulturu; pravda – jinak to nešlo… Pokus o frašku (jak to nazvali sami přívrženci) nevyšel; takové divadlo se v odborné terminologii nazývá „vzpoura davů“. Tím, kdo mlčel, jsme ale byli my… Děkuji zastupitelům, že mi umožnili vidět něco, co možná už nikdy neuvidím. Každopádně to bylo za 45 let mého života poprvé.

(Petr Staněk, zastupitel města Broumov)

8.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení