Kateřina Smrčková, 20 let, mateřská dovolená: „Chybí mi tady drogerie. Jsem na mateřské dovolené s malým dítětem a třeba nějaké větší balení plín tady neseženu. Všeobecně lepší dostupnost drogistického zboží mi tady chybí. Ale vím, že s tím asi radnice nic nenadělá. Potom další věc, která mi tady chybí je benzinová pumpa. Když potřebuji natankovat, tak musím buď do Police nebo Broumova – a to je přece jenom trochu z ruky.“
Je pravda, že specializovaný obchod s drogérií v Teplicích nemáme, nicméně rozhodně se nedá říci, že by se někteří obchodníci nesnažili základní nabídku zajistit. Stejná a snad i horší je situace se sortimentem železářství, barvy laky, ale to se opravdu nedá ovlivnit. A to je již druhý měsíc prázdný prostor na pěší zóně, příležitost pro zajištění potřebného sortimentu, a nikdo nemá zájem. Nebo snad právě Vy?
Problematika čerpací stanice je diskutována již řadu let. Investor by byl, ale naše poloha tzv. „na vodě“, myslím tím chráněnou oblast přirozené akumulace vod, ze které je zásobován až Hradec Králové, má svá specifika. Třeba se v dohledné době dočkáme nedaleko „hlavního nádraží“ ČD.

Eva Doležalová, 31 let, účetní: „ Rozhodně bych uvítala, kdyby se zlepšilo v zimním období vyhrnování cest. S tím vedeme věčný boj. Dojíždím do Police do zaměstnání a kdyby byla silnice přes Lachov ráno upravená, tak to by bylo úplně úžasný. Taky mi tady chybí stabilní ordinace dětského lékaře. Dojíždí sem z Meziměstí a má otevřenou ordinaci jen dva dny v týdnu.“
Zimní údržba tzv. krajských komunikací je organizována Správou a údržbou KHK, která má celé území rozděleno do prioritních okruhů. Prvořadá důležitost je na silnice I. a II. třídy a ty, které jsou užívány autobusy hromadné dopravy. Na spojku přes Lachov se proto mnohdy dostane až později, doporučujeme proto využívat silnici přes Českou Metuji.

Plně chápeme a rozumíme požadavkům rodičů na stabilní dětskou ordinaci. Situace se zhoršila ve chvíli, kdy dlouholetá dětská lékařka, se kterou jsme se neradi loučili, nemohla dále ze zdravotních důvodů pokračovat ve své praxi. Noví, mladí lékaři chybí a počet dětí, kterých je v obvodu cca 300, by stejně nestačil na uživení jedné ordinace. Paní doktorka si mohla závěr své profesní kariéry dovolit pouze proto, že již byla v důchodovém věku a lékařskou praxi měla „na přilepšenou“. Takový je (ne)systém financování ve zdravotnictví.

Jakub Svoboda (16 let) a Lukáš Hájek (17 let), studenti: „V Teplicích mi chybí víc zábavy pro mladé. Jsme městem skal a horolezců a nemáme tady umělou lezeckou stěnu. Anebo skatepark, bylo by fajn, kdyby radnice o jeho zřízení uvažovala Taky by si koupaliště určitě zasloužilo vylepšení. Je zastaralý a mělo by mít lepší čištění vody. A samozřejmě tu je nedostatek pracovních příležitostí.“
Měst Teplice nad Metují a okolí je regionem cestovního ruchu. Míra zaměstnanosti a pracovních příležitostí, stejně jako doprovodné infrastruktury, kterou mohou využívat místní lidé, jsou často diskutovanou otázkou spolupráce a partnerství veřejného, podnikatelského a neziskového sektoru. Konkrétně v Teplicích se nám podařilo zrealizovat dlouhodobě očekávaný projekt Sportcentra s nafukovací halou, které nabízí celoročně tři kurty na tenis, případně volejbal, nohejbal, badminton, florbal, sálovou kopanou, házenou atp, dále squashový kurt, posilovnu hotelového typu, stolní tenis, vše pod jednou střechou s šatnami, sprchami a občerstvením. Ve městě a pro široké okolí plnohodnotně funguje fotbalový a volejbalový areál, lyžařský areál s umělým zasněžováním a osvětlením pro večerní lyžování, v období dostatku přírodního sněhu se podílíme na údržbě běžkařských stop v Kladském pomezí…

Nejenom v centru podporuje město volnočasové aktivity. Příkladem je spolupráce se sdružením B.U.K. ve Zdoňově, kde se povedlo vybudovat sportoviště a v plánu je rozšíření dětského hřiště. Skatepark jsme diskutovali umístit na bývalé kluziště, ale investiční náročnost nám realizaci zatím nedovoluje.

Co se koupaliště týče, jsme rádi, že dokážeme provozovat přírodní plovárnu v takovém stavu, aby byl klient spokojený. Mnohamiliónová investice je pro několik málo týdnů v roce nereálná. Čištění zajišťujeme prostřednictvím pískových filtrů a jsme přesvědčeni, že se nám oproti jiným přírodním koupalištím docela dobře daří udržet vodu ve chvalitebném hodnocení. Vůbec se však nebráním názoru, že by to mohlo být lepší.

Josef Hloušek, 54 let, invalidní důchodce: „Jelikož jsem odkázán na invalidní vozík, tak mi vadí, že není bezbariérový přístup do některých obchodů a míst ve městě. To by se mělo zlepšit. Rovněž v zimě, když napadne sníh, tak je náročné se někam dostat – chtělo by to zlepšit zimní úpravu cest.“
Je třeba souhlasit s názorem, že pro vozíčkáře a lidi s omezeným pohybem není život v našem městě žádný med. Ani radnice nemá bezbariérový přístup do všech kanceláří (původně zámek z r.1599), ale jsme připraveni přijít za občany do přízemí, kam je zezadu možný vstup i pro vozíčkáře. Řada obchodů je také ve starých nepřizpůsobitelných budovách, ale kde to šlo, tam jsme se snažili vyhovět. Příkladem je Informační centrum, Česká spořitelna a ostatní obchody pod bytovkami na pěší zóně…

Zimní údržba chodníků je nelehkým úkolem, který opravdu nepodceňujeme. Často od přespolních slyšíme, že by chtěli mít svou obec aspoň tak udržovanou, jako je tomu u nás, ale naši to často vidí jinak. Příroda je však mocnější, nevaruje, nečeká a zaměstnala by mnohem více techniky a rukou, než máme k dispozici. Prosíme proto o toleranci a přivítáme jakoukoliv pomoc při úklidu sněhu alespoň kolem svých domovů.

Michaela Pacáková, 24 let, prodavačka na mateřském dovolené: „S čím jsem nespokojená? Tak rozhodně to jsou služby obvodního lékaře. Je tu také nedostatek bytů. Jinak Teplice jsou krásné a klidné město.“
Pryč jsou doby, kdy si radnice ve velkém stavěly a budovaly byty. Poměrně často se i u nás potýkáme s problémem obsadit uvolněný byt. Je pravdou, že se většinou jedná o byty menší a ve starších budovách, ale ty 3(4)+1 v bytovkách s ústředním topením, s před domem někým vyhrnutým sněhem až k hlavnímu vchodu, za max.30Kč/m2, jsou opravdu nedostatkovým zbožím. Navíc naše prostředí si říká především o rodinné domky, které nabídnout neumíme, ale v novém územním plánu s nimi bezpochyby počítáme.

Kateřina Šolcová, 24 let, prodavačka: „Vadí mi, jaká je tady zdravotní péče. To je kapitola sama pro sebe. Také si myslím, že by tu mohlo být více kulturního vyžití pro místní. A úprava cest v zimě by se mohla zlepšit.“
Problematiku dětského lékaře jsem zmiňoval dříve. Mnohačetná nespokojenost s praktickým lékařem pro dospělé je velkou kapitolou. Současná “služba“ je na kritickém stavu. Radnice oslovuje potencionální lékaře, ale zatím bez úspěchu. Máme připravený i prostor pro potřebnou konkurenci, ale ani zdravotní pojišťovny nám nepomáhají. Uvidíme. Zná někdo řešení?

S názorem, že je u nás nedostatek možnosti kulturního vyžití, nesouhlasím. Podívejte se na web města, kde je seznam současných i archiv starších akcí, a uděláte si svůj obrázek. Samozřejmě, že v Praze se pořád něco děje, ale my máme pouze 1740 obyvatel žijících i v okolních vesnicích…

Marie Škvrňová, 75 let, důchodkyně: „Je tu ve městě a okolí nedostatek práce. Vadí mi, že nefunguje vlaková zastávka, že je nefunkční a v nepořádku.“
Problém s fungováním železnice je opravdu veliký. Ruší se obsluhy zastávek, gauneři a výrostkové budovy ničí a ve finále je to vizitka města. Jednáme, žádáme, poukazujeme, ale také uklízíme… Trpělivost přetekla i panu řediteli ZŠ a místostarostovi v jedné osobě, který vzal barvu, štětku a zastávku vybílil. Děkujeme.

Klára Borůvková, referentka IC: „Chybí tu kvalitní restaurace, mrzí mě, že nefunguje opravená restaurace Střelnice. Po turistické sezóně je tu mrtvo. Nelíbí se mi ,alkopobudové’ v centru města. Jinak například bezpečnost ve městě je dobrá.“
Kvalitu restaurací si nedovolím více hodnotit, ale snad není tak zle, aby nemohlo být hůře. Proti alkopobudům jsme schválili vyhlášku, ale bez pomoci veřejnosti a nástrojům na vymáhání to nezvládneme. Nepomáhá nám k tomu ani postupné stěhování Policie do Police n.M., kterému se zuby nehty bráníme. Poměrně nízký nápad kriminality a zmiňovaná bezpečnost byly zajištěny preventivní činností a existencí oddělení Policie ČR ve města, ale co bude dál…

Děkuji všem respondentům za své názory, připomínky a podněty. Jsem rád, že jsem z řádků cítil jistou míru tolerance a pochopení a prosím veřejnost, aby nedopustila ničení našeho okolí. Nebuďme přezíraví, vždyť v záležitostech veřejných snad neplatí okřídlené: „Co tě nepálí, nehas“. Milan Brandejs, starosta města, za které se není třeba stydět