VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladíky chytil vodní válec. Zachránili je až policisté

Ratibořice – Podle Boženy Němcové skočila do jezu v Ratibořicích Viktorka a dobrovolně se utopila. Po ní nese jez i jméno. V neděli večer tam nedobrovolně bojovali o život dva vodáci. Strhl je vodní válec, a nebýt zkušených policistů, těžko říct, jak by skončili.

31.7.2012
SDÍLEJ:

Viktorčin splav v Ratibořicích.Foto: Archiv Policie ČR


Bylo půl osmé večer, když policisté v České Skalici přijali telefonát, že pod splavem jsou na člunu vodáci a nemohou se dostat z vodního válce. Policisté duchapřítomně přihodili k normální výbavě do služebního vozu ještě lano, záchranné vesty a spěchali do Babiččina údolí.

Dva šestadvacetiletí mladíci se chtěli jen blíže podívat k jezu, avšak zajeli až příliš blízko. Spodní proud je vtáhl přímo doprostřed peřejí. Všechny pokusy uniknout živlu byly marné. Nic nezmohly ani snahy dalších vodáků na břehu o záchranu. Hozené lano bylo příliš krátké. Policisté po příjezdu na místo neváhali ani vteřinu. „Ti vodáci měli obrovskou kliku, byli přímo uprostřed splavu v největší peřeji, a ta je nechtěla pustit. Stačilo málo, chybný pohyb, převrátili by se a asi by je to už nevyplavilo. Byli přímo ve válci pod splavem," řekl zasahující policista Jiří Meixner, který už má s vodáky a plavci u jezů zkušenosti. A to i smutné.

Jakmile členové policejní hlídky rychle obhlédli situaci, svázali své lano s lanem vodáků a na konec připevnili pet-láhev s vodou, aby se lano lépe házelo. Pak jej hodili uvězněným vodákům. „Pravidelný policejní trénink a cvičení se zúročilo, hod se vydařil hned napoprvé," uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Zdaleka však ještě nebylo vyhráno, vodáci byli stále přímo ve středu peřejí a navíc vratký člun hrozil každou chvíli převrácením. Policisté proto museli přitahovat opatrně, aby se mladíci se člunem nepřevrátili a neocitli ve vlnách, kde jim hrozilo utopení. Vodní válec ale nechtěl svou kořist jen tak pustit. „Dvojice policistů společně s jedním z lidí na břehu opatrně přitahovala. Přetáhnout člun přes peřeje a přitáhnout ho do klidnější vody se jim podařilo až po několika pokusech," popsala Prachařová.

Mladíci ve člunu naštěstí nepanikařili a nedělali žádné prudké pohyby. Drželi se lana, dokud je jejich zachránci nepřitáhli do klidnější vody a pak už jen během chvilky až na břeh.

Jezy na řece Úpě jsou svou zrádností vyhlášené. Například v loňském roce vzal život neopatrnému plavci jez po proudu níže u přivaděče k přehradní nádrži Rozkoš. Také se dostal až příliš blízko k vodnímu válci, který ho vtáhl přímo doprostřed a mlel.

Tomuto dvaadvacetiletému mladíkovi už ale přivolaná hlídka pomoci nemohla. Ani okamžité oživovací pokusy mladíkovi, který zůstal pod vodou příliš dlouho, nepomohly. Policista, který ho vytáhl na břeh, byl shodou okolností tentýž, který zasahoval i nyní.

Tentokrát vodácká neopatrnost pro oba mladíky dopadla dobře. Díky pohotové a profesionálně zvládnuté pomoci zkušených policistů. Vodáci si tak budou pamatovat jen chvíle strachu a obrovskou radost ze záchrany. „Snad jim budou pro příští hrátky s vodou dostatečným varováním," dodala policejní mluvčí.
Každým rokem řeky v Čechách vyškolí desítky vodáků, kteří nejsou dostatečně opatrní a neprojeví vodě dostatečný respekt. 

Autor: Pavel Bednář

31.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení