VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt koní: Balon letěl nízko, tvrdí svědci

Rychnovek - Pilot balonu říká, že letěl dostatečně vysoko a za splašení koní nemůže. „Je to lež,“ zlobí se ti, kterým přelétl nad hlavami.

24.7.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍKÚAlena Kaňková

O smutné události, kdy se po nízkém průletu dvou horkovzdušných balonů nad Rychnovkem splašili koně ve výběhu soukromého zemědělce a chovatele Radka Zolmana, jsme vás informovali přesně před týdnem. Ve splašeném stádu si dvě mladé klisny způsobily taková zranění, že tragickou událost nepřežily.

V pátečním vydání Náchodského deníku dostal prostor k vyjádření se k celé události pilot jendoho z balonů David Línek. Přečíst si jej můžete ZDE.

Jeho postoj k věci ale rozčílil nejen chovatele, jenž přišel smrtí koní o kus svého koňáckého života a dlouhé roky chovatelské práce, ale i další obyvatele Rychnovku, kteří nízký přelet balonů nad obcí viděli na vlastní oči.

„Pes se mohl zbláznit, myslel jsem, že utrhne boudu,“ má v čerstvé paměti večerní událost z 15. července starosta obce Josef Malíř.

A byla to právě zvířata, která nejintenzivněji reagovala na přelet balonů.

„Kachny byly jako šílené. Chtěly se podhrabat pod plotem a utéct kamkoliv. Sousedův pes zalezl pod dříví a jen tak ho ven nedostali,“ zaznívají další svědecká slova, jež v rozporu s tvrzením pilota, že letěl v dostatečné výšce, naopak říkají, že balony letěly proklatě nízko. Nejhůře ale dopadli právě koně, kteří se ve vzniklé panice ve stádu doslova napíchli na hrázku ohrady, která se v tlačenici zmatených koňských těl zlomila.

Balon byl jen kousek nad věží

Z vyprávění soukromého zemědělce, jenž nám popsal osudové okamžiky musí být smutno každému: „ Bylo krátce po dvacaté hodině. Přišel jsem domů, sedím v obýváku na sedačce a najednou z okna vidím balon. Letěl strašně nízko, z mýho pohledu jen kousek nad věží, kde si hasiči suší hadice,“ ukázal Radek Zolman rukou směrem, odkud balon přilétal.

„To už jsem si říkal, že to zavání průšvihem. I když normálně přelítává balon vysoko, tak jsou z toho ty koně vyplašený. Jenže tady letěl opravdu nízko, bylo slyšet, jak na sebe posádka pokřikuje s lidmi na zemi. No a navíc když se blížil, tak za to zatáh a zafajroval, aby začal stoupat,“ přiblížil nám poslední okamžiky před osudovou chvílí Radek Zolman.

Když se nečekaně zpoza hospodářské budovy vynořil žlutý balon, v klidu stojící koně to vyplašilo natolik, že začali zběsile pobíhat v ohradě. V nastalé mele vyjančené stádo plné koňských sil zlomilo hrázku, ta se vytočila do cesty běžícím koním tak nešťastně, že jedna z klisen se napíchla do slabin před zadní nohou a hrázka ji vyjela z těla konečníkem. „Ta, co běžela za ní, si další část zlomeného břevna zarazila do hrudníku,“ popsal Deníku se smutkem v hlase děsivé okamžiky Václav Bohdaský, jenž přišel o mladší z obou klisen.

Obě těžce zraněné klisny jako v amoku doběhly společně se stádem ještě necelé dvě stovky metrů na pastvinu. Tam jejich mladé životy předčasně vyhasly. Jedna uhynula na následky zranění na místě, druhá musela být o několik desítek minut později utracena po příjezdu veterináře.

Snímky až po tragédii?

Oba chovatelé proto velice pobouřilo sdělení pilota balonu Davida Línka, který se pomocí přiložených fotografií obhajoval, že balony letěly vysoko a nemohly koně vyděsit. „Ty snímky byly pořízeny až potom, kdy k té tragédii došlo,“ má jasno Václav Bohdaský.

Ten odmítá i pilotem balonu podsouvanou variantu, že by za splašení koní mohl paraglidista, který sice ve stejné době lítal nad okolím, ale mnohem dál od koní. „Podle fotografie létal za řekou. A kdyby za to mohl paraglidista, tak by koně museli utíkat opačným směrem – z pastviny do výběhu a ne naopak,“ přidává logický postřeh Bohdaský.

Ať tak nebo tak, celá záležitost je stále v šetření. Jedno je jisté. Pokud pilot balonu při nějaké nehodě o balon přijde, může si nechat vyrobit na vlas stejný. Chovatel koní, který přijde o svou dlouhé roky očekávanou chovnou naději však takovou šanci nemá…

Autor: Jiří Špreňar

24.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení