VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedokončený obchvat může vyprovokovat blokádu dopravy

Česká Skalice - Mezi obyvateli města Boženy Němcové stále častěji sílí hlasy volající po nějaké protestní akci, která by přiměla státní úředníky k řešení situace v dostavbě nedokončeného silničního obchvatu města.

13.9.2008
SDÍLEJ:

Doprava v České Skalici.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

To se potvrdilo i na nedávné valné hromadě občanského sdružení Za obchvat České Skalice, kde řada účastníků požadovala blokádu dopravy na průjezdu městem. Její příznivci poukazovali na to, že podobné akce mají po zkušenostech z jiných měst republiky svůj efekt, protože teprve po takové akci jsou úředníci ochotni se „rozhoupat“ k nějakému činu. Vedení sdružení Za obchvat je však v této věci opatrné a prosazuje nekonfliktní cestu s důrazem na prosazení výstavby provizorní komunikace, tak zvaného obchvatu obchvatu. Ta by obešla provozovnu sběrných surovin, jejíž majitel se dosud nedohodl s ministerstvem dopravy na majetkovém vyrovnání.

Trpělivost občanů je však už u konce a veškerá jednání sdružení Za obchvat neměla žádoucí efekt. „Z uspokojení, které v nás vyvolávala příprava objížďky provozovny sběrných surovin a předpokladu, že tranzitní doprava bude z města vyloučena do konce tohoto roku, jsme byli vyvedeni 9. června. Tento den svolala paní poslankyně Horníková tiskovou konferenci na radnici a z pověření ministra dopravy sdělila přítomným zprávu, že dostavbě obchvatu už nebude nic bránit, neboť do čtrnácti dnů dojde k podpisu smlouvy s majiteli provozovny sběrných surovin,“ řekl Jaroslav Andres, předseda sdružení Za obchvat. Ten však už na této „tiskovce“ požadoval, aby byla realizována objížďka sběrných surovin, pokud k podpisu smlouvy nedojde. Ministr dopravy Aleš Řebíček v této souvislosti odpoveděl na dopis sdružení, v němž sdělil, že obchvat obchvatu považuje až za krajní řešení, jestliže nedojde k podpisu smlouvy mezi majiteli sběrny a ministerstvem dopravy. K podpisu smlouvy nedošlo a nic se neděje. „Budeme čekat na podpis další roky?“ ptá se Andres.

Podle starosty Tomáše Hubky by měla mít radnice na stole do několika dnů projektovou dokumentaci na stavbu obchvatu obchvatu. Ta však nezaručuje, že se tato komunikace začne stavět. Na tahu je nyní ministerstvo dopravy, které by na tuto komunikaci mohlo uvolnit finanční prostředky ve výši přibližně šest až 10 milionů korun. Mezitím byla na několika místech města k dispozici petice podporující provizorní stavbu. V den valné hromady ji podepsalo necelých 670 občanů. Kromě toho členové občanského sdružení hodlají podat trestní oznámení na neznámého pachatele a někteří z nich to již učinili. „Když státní zastupitelství zahrneme trestními oznámeními, bude to muset řešit,“ nechal se slyšet Jaroslav Švorčík, který žije v domě v ulici T. G. M. a musí denodenně snášet útrapy vyvolané nadměrnou dopravou v této lokalitě.

Podle předsedy Andrese není blokáda dopravy vyloučena pokud selžou všechny ostatní možnosti. „Věřím, že k zablokování dopravy nebudou občané muset v budoucnu přistoupit,“ uvedl Jiří Zvára, člen vedení občanského sdružení Za obchvat , které v současné době čelí žalobě majitelů sběrných surovin na ochranu osobnosti za poškozování dobrého jména žalobce v článcích, výzvách i zprávách o činnosti zveřejňovaných na na webových stránkách sdružení, v tisku a městské zpravodaji. Žalobce požaduje omluvu v tisku a finanční náhradu 100 tisíc korun. „Tak velkou částku somozřejmě nemáme k dispozici. Do konce srpna jsme zahájili jednání se dvěma advokátními kancelářemi, které nám nabídly zastupování našeho sdružení pouze za náhradu výdajů a bez nároku na odměnu. Plnou moc v k zastupování v žalobě dáváme advokátovi Davidu Řehákovi,“ dodal Andres.

Autor: Hynek Šnajdar

13.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení