VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvatu obchvatu by už nemuselo stát nic v cestě

Česká Skalice - „Jediným schůdným řešením, jak vymístit nadměrnou dopravu z města, je provizorní stavba tak zvaného obchvatu obchvatu,“ řekl na úterní valné hromadě Jaroslav Andres, předseda občanského sdružení Za obchvat České Skalice.

11.4.2008 6
SDÍLEJ:

Jaroslav Andres (vpravo), předseda občanského sdružení Za obchvat České Skalice, a člen sdružení Jiří Zvára připravují materiály na druhou valnou hromadu v Eurestu. Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Tato provizorní a dočasná komunikace by měla v délce zhruba 400 metrů obejít po městské komunikaci v blízkosti železniční trati provozovnu sběrných surovin, která stojí v trase obchvatu a brání jeho dokončení. „Vzhledem k tomu, že jde o stavbu dočasnou, nemá majitel domu přilehlého k jeho sběrně nárok na stavbu protihlukové stěny, ale pouze na výměnu oken v objektu,“ prohlásil starosta Tomáš Hubka. Drtivá většina účastníků rušné valné hromady podpořila záměr postavit obchvat obchvatu. V nedávné minulosti se zvažovala také varianta, že by provizorní komunikace vedla kolem úpského přivaděče po malé části pozemku sběrných surovin. Jak však uvedl hlavní inženýr stavby obchvatu Miroslav Gregor, vlastník sběrny tuto možnost odmítl.


„My jsme měli projekt na stavbu obchvatu obchvatu zpracovaný už před dvěma lety. Tehdy to však narazilo na legislativní problémy, protože v domě u sběrny je bytová jednotka a bylo by nutné postavit protihlukovou stěnu, což by se hrozně prodražilo,“ vysvětlil Gregor, který připouští, že ani stavba obchvatu obchvatu nebude jednoduchá, protože se bude muset do svahu k železniční trati postavit opěrná zeď.


Pokud všechna jednání, z nichž jedno je naplánováno na dnešek, půjdou hladce, stavbě provizorní komunikace by už nic nemělo stát v cestě a letos by mohla být hotova. V souvislosti s provozovnou sběrny bude pokračovat vyvlastňovací proces, a dokud nebudou vyřešeny majetkové vztahy, bude dopravě sloužit dočasná komunikace.

Nechtějí být rukojmími, tak vyzývají k bojkotu sběrny

Tisíce automobilů, které projedou denně centrem města, hluk, otřesy a výfukové plyny, to je jen stručný sumář problémů, které přináší dosud nedostavěný silniční obchvat.


Hlavně z těchto důvodů vyzvalo občanské sdružení Za obchvat České Skalice na svých webových stránkách veřejnost, firmy a soukromníky k bojkotu sběrných surovin. Podle Jiřího Víta, místopředsedy sdružení Za obchvat České Skalice, se město stalo rukojmím touhy majitele sběrných surovin pokojně podnikat ve své provozovně, která znemožňuje dostavbu obchvatu. „Neohlíží se na nic než na svůj prospěch, když výše vyvlastňovací ceny podle posledního posudku, který on opatřil, vzrostla na 60 milionů korun,“ píše Vít ve své zprávě na webových stránkách sdružení. „Bojkotujte firmu, která se k nám chová nepřátelsky, která dává najevo, že námi, občany města, pohrdá a nebere na nás ohledy,“ píše se v příspěvku podepsaném místopředsedou sdružení Jiřím Vítem. Sdružení chce v této souvislosti požádat českoskalickou školu, aby sběr papíru, který dvakrát do roka organizuje, se odvezl jinam, než k firmě Jiroušek. Na úterní valné hromadě sdružení Za obchvat se o bojkotu rovněž mluvilo a mnozí přítomní s ním vyjádřili souhlas.

Autor: Hynek Šnajdar

11.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení