Po ukončení atletické sezony je na čase i její zhodnocení. Novoměstský Sportovní klub dosáhl řady výborných výsledků, které postavily celý atletický rok mezi ty nadprůměrně vydařené.

V soutěžích družstev se ve druhé nejvyšší české soutěži – I. atletické lize, neztratily ženy, které zvládly čtyřkolový ročník velice dobře a na podzim se usadily na konečné 4. příčce za oddíly Sokola Kolín, AC Česká Lípa a LIAZem Jablonec nad Nisou.

Mladý tým žen by měl i v dalších letech v prvoligové soutěži zůstat v předních patrech tabulky, naznačují to výkony nejen ostřílených opor družstva, ale i výkony mladých členek družstva, které se rok od roku v ligové soutěži prosazují.

Mužský tým si po několika letech usilování o postup z druhé ligy konečně s úkolem poradil, postup do I. ligy se zdařil a tak novoměstský oddíl bude mít v prestižní soutěži hned dva týmy. Mužská sestava se opírá o řadu individualit (Brýdl, Krunka, Hromádka, Landmesser, Šnajdr, Vlček, Cwiek, Kaczocha a další), které bude třeba v dalších letech posílit o nové mladé závodníky. Sezona 2009 bude v I. lize pro družstvo pořádnou prověrkou.

V individuálních disciplínách na sebe upozornila celá řada atletů, hájících zeleno-černo-bílé oddílové barvy.

DAVID ŠNAJDR (37 let – bez trenéra):
Uspěl na obou domácích šampionátech v chůzi. Nejprve získal stříbro na MČR na 50km v Dudincích. Bronzovou příčku pak obsadil při šampionátu chodců na 20km v Poděbradech. David se navíc také intenzivně věnuje trenérské práci.

KAMIL KRUNKA (22 let – trenér Aleš Žďárský): Hned třikrát třetí místo na MČR. Nejprve výtečný výkon při halovém šampionátu v Praze na trati 3000 m mužů a pěkný čas 8:22,16. Druhý bronz vybojoval na MČR v krosu v kategorii do 22 let. Třetí medaile z letošní sezony mu patří za bojovný výkon při MČR kategorie 22 let na dráze – v závodě na 5km zaběhl čas 15:14,57. Pěkný je i jeho letošní osobní rekord na trati 1500 m, který má hodnotu 3:53,55.

PAVEL BRÝDL (28 let – trenér Aleš Žďárský): Pavel běžel výtečně na MČR v půlmaratonu, když obsadil 4. místo v novém osobním a oddílovém rekordu 1:08:04. Během sezony se pak dokázal kvalifikovat na dva vrcholné podniky běhů do vrchu. Na ME v Zell am Harmersbachu obsadil 32. místo, na závodě Světového poháru v Crans Montaně pak dokončil na 66. místě.

IVANA JOHNOVÁ (22 let – trenér Aleš Žďárský): Po déle trvajících zdravotních problémech se Ivaně podařilo výtečně vrátit na dráhu. V prvoligových kolech vždy zvítězila na trati 800 m a přinášela tak cenné body pro novoměstský tým. Hlavním úspěchem však bylo 2. místo na MČR žen do 22 let v závodě na 800 m. V dramatickém závěru uhájila pozici a vytvořila si zároveň nový osobní rekord 2:12,32. Ivana si díky svým výkonům zajistila i reprezentační dres k mezistátnímu utkání kategorie do 22 let.

LADISLAV HROMÁDKA (19 let – trenér Jan Bartůněk): Suverénně zvítězil na letošním juniorském šampionátu kladivářů, když 6kg vážící náčiní poslal do vzdálenosti 60,77 m. Uspěl i na mistrovství mužů kategorie do 22 let, získal bronzovou medaili a nominoval se do reprezentačního družstva k mezistátnímu utkání s Maďarskem a Slovinskem. Společně se svým trenérem je oporou družstva mužů v ligové soutěži.

MICHAELA DRÁBKOVÁ (16 let – trenér David Šnajdr): Závodnice, která do atletické rodiny vstoupila letos na jaře a hned předvedla skvělé výkony. Na dorosteneckém MČR doběhla na trati 1500 m do cíle na třetí pozici a získala tak svůj první cenný kov za čas 4:50,42. Míša má výtečné předpoklady pro běžecké disciplíny, což dokázala i na ligových utkáních, na kterých postupně vylepšila osobní maximum na 800m trati až pod hodnotu 2:17.

PAVLA ROUSKOVÁ (15 let – trenér Aleš Žďárský):
Pavla se rozloučila s kategorií patnáctiletých skutečně impozantně. Zvítězila na všech mistrovstvích ČR, na kterých startovala. Nejprve na 800 m v hale, následovalo vítězství v těžkém krosovém šampionátu a v září pak potvrdila svoje kvality na 800m trati při dráhovém šampionátu v Třinci. Žákovskou kategorii opouští s osobním rekordem 2:20,96 na trati 800 m (nejlepší výkon sezony 2008 této kategorie). V září Pavla reprezentovala ČR na mezistátním utkání proti družstvu Slovenska v Olomouci, i při těchto závodech uspěla výtečně – zvítězila a výrazně tak pomohla týmu k celkovému vítězství.

ALENA ULRICHOVÁ (14 let – trenér Aleš Žďárský): Alena se vyhoupla hned v prvním roce v kategorii starších žákyň do české elity při MČR v krosu. Prokázala obrovskou bojovnost a v koncovce závodu dosáhla na skvělou třetí příčku. Při MČR na dráze v Třinci si pak zaběhla osobní rekord na trati 800 m (2:23,16) a postoupila do finále, ke kterému ale nemohla nastoupit pro zranění kotníku.

ŠTAFETA DOROSTENEK – Ludmila Vlčková, Kristýna Loudová, Martina Routková, Pavla Rousková (trenér Aleš Žďárský): Ačkoliv v sestavě nastoupily i dvě žákyně, na halovém mistrovství předvedla děvčata výtečný výkon. Lepší byla jen štafeta AC Slovan Liberec. Kvartet SK Nové Město v časem 1:48,99 vytvořil nový krajský rekord.

ŠTAFETA ŽÁKYŇ – Alena Ulrichová, Martina Routková, Pavla Rousková (trenér Aleš Žďárský): Úderné trio odvážných žákyň zaznamenalo medailový úspěch při MČR v hale na trati 3x300 m. Časem 2:10,42 pokořily dívky nejen oddílový halový rekord, ale také většinu soupeřek. Lepší byly jen štafety Olympu Praha a LIAZu Jablonec nad Nisou, tedy oddílů, které jsou co do velikosti, tradice a tréninkových podmínek na zcela jiné úrovni. (až)