Golfový boom naplno zasáhl i Českou republiku, Královéhradecký kraj nevyjímaje. Vždyť zde je už šest hřišť! „Situace u nás je nyní obdobná, jako před třiceti lety ve Švédsku. Tam vzniklo velké množství hřišť a díky finanční dostupnosti se golf stal masovým sportem. To umožnilo výchovu špičkových hráčů na evropské i světové úrovni,“ říká PETR DRBAL, prezident Golfového klubu Hradec Králové, jehož domovským hřištěm je „devítijamkovka“ na Hrádku u Nechanic.
Povedl se na Hrádku loňský golfový rok?
Přinesl mnoho potěšujících úspěchů, byť se objevily i neúspěchy. Hned zkraje sezony v zimě, kdy se v Česku hrají pouze halové turnaje na simulátorech, se našim ženám povedlo získat na mistrovství ČR stříbrnou medaili. Velký úspěch pak přišel i na řádném venkovním turnaji družstev – dívky do osmnácti let vybojovali druhé místo na srpnovém mistrovství ČR v Čeladné. Dařilo se i družstvu žáků, které prošlo krajskou kvalifikací do národního finále a zde se umístilo na sedmé příčce.
V soutěžích jednotlivců se Kristina Hostáková umístila na mezinárodním mistrovství Čech i Slovenska vždy na páté příčce. Zejména v případě českého šampionátu to byl výjimečný výsledek, protože na turnaj, který se konal v Karlových Varech, přijela řada zahraničních hráček a soutěžila také kompletní česká elita.
Zmínil jste i neúspěchy. Co se nevydařilo?
Jako neúspěch hodnotíme to, že družstvo žen sestoupilo z extraligy do I. ligy, třebaže po šesti kolech chybělo málo a mohli jsme účast v nejvyšší soutěži udržet. Podobně i družstvo mužů sestoupilo z první ligy do ligy druhé. Zde se projevily přestupy kmenových hráčů do jiných klubů, kterým jsme bohužel nebyli schopni zabránit.
Mezi členky GCHK patří také Kristina Hostáková, dcera hokejového experta Martina Hostáka, která je velmi nadějnou juniorskou hráčkou. Má podle vás před sebou úspěšnou kariéru?
Kristina je bezesporu nejúspěšnější hráčka Hradce Králové. V předloňském roce se stala mezinárodní mistryní Maďarska, loni získala páté místo na Slovensku i v Čechách. Věřím, že pokud ji nebudou provázet zdravotní potíže, může dosáhnout na absolutní národní špičku.
Jste historicky prvním golfovým klubem v Královéhradeckém kraji. Čelíte velké konkurenci?
Golf nepochybně získává velkou popularitu. Za posledních pět let se v kraji postavilo několik nových hřišť a vznikly i další golfové kluby, takže zájemci o golf mají nyní široký výběr a nemusí ani cestovat velké vzdálenosti.

My jako první klub v kraji již máme určitou členskou základnu, která se stále rozšiřuje. V současné době jde o necelých 700 členů, z toho 79 dětí do 18 let. Klub je otevřen novým členům z řad dospělých i mládeže. Mimochodem, děti začínají trénovat již od 5 let.

Věnujeme se hodně dětem v Tréninkovém centru mládeže, které národní svaz zřizuje od roku 2006. Golf Club Hradec Králové byl jedním z prvních klubů v republice, který oficiální statut tréninkového střediska získal, a to na základě dřívější práce s mládeží. Nyní trénujeme již třetí generaci dětí, třebaže klubová historie sahá pouze do roku 1996.
Každý rok pořádáte nábory do golfové školy pro děti. Jste úspěšní?
Golf není tak populární jako fotbal nebo hokej. Je to sport individuální, kde je třeba spoléhat se sám na sebe, a vyžaduje velké soustředění a pilný trénink. Navíc stále bojujeme s předsudky, že nejde o sport nebo že se golf finančně nedá zvládnout. A mám dojem, že děti v době mobilů a počítačů mají o sport obecně menší zájem. Výsledek je, že ročně přibude v Tréninkovém centru mládeže jen šest až deset nových hráčů.

Každému zájemci nabízíme nejdříve bezplatné seznámení a teprve pokud se pro golf rozhodne, tak řešíme členství a všechny organizační záležitosti. Na trénování dětí vynakládá klub značné finanční prostředky a díky tomu je dětský golf dostupnější než třeba lyžování či hokej. Určitou podporu získáváme z grantových řízení od města Hradce Králové a Královéhradeckého kraje. Velice si ji vážíme a myslím si, že z dosavadních výsledků našich výkonnostních hráčů je patrné, že tato podpora k něčemu vede.
Golf je v očích široké veřejnosti zakořeněný jako „sport pro bohaté“. Je tomu opravdu tak?
Od prvopočátku bouráme bariéru, že golf je pro „obyčejné lidi“ finančně nedostupný. Stejně jako můžu jet lyžovat na kvalitní sjezdovky do dražšího Špindlerova Mlýna nebo vyrazit za levno například do Deštného, tak i v golfu lze volit z různých cenových nabídek. Můžete si vybrat, jestli se přihlásíte do špičkového klubu za desítky tisíc ročně nebo se zvolíte levný klub za pět tisíc na rok nebo i méně. Třeba u nás nabízíme levnější variantu, kde golf je dostupný každému.

Situace u nás je nyní obdobná, jako před třiceti lety ve Švédsku. Tam vzniklo velké množství hřišť a díky finanční dostupnosti se golf stal masovým sportem. To umožnilo výchovu špičkových hráčů na evropské i světové úrovni a dneska je Švédsko golfovou velmocí.

Golf se dostal do programu olympijských her v Londýně v roce 2012. Vítáte to?
Golf již před mnoha lety na olympiádě byl. Nyní se tedy opět vrátil. Myslím, že si to zaslouží, že bude o trochu více vnímán jako sport, a tím bude získávat větší finanční podporu, zejména pro mládež.
Zvedl se tím i zájem o golf široké veřejnosti?
Určitě to zájem veřejnosti podpoří. Popularizaci přispívají i zvýšené počty sportovních přenosů v televizi. Ale pozor, ještě předtím, než byl golf přijat do olympijského programu, se podle statistik ČSTV u nás dostal již na osmé místo co do počtu registrovaných sportovců – předstihl například hokejbal či atletiku.
Je zima, budou golfisté odpočívat?
V žádném případě! Golf se stěhuje v zimě do haly. Připravujeme tréninky mládeže a soutěže na simulátorech. Simulátory jsou zvláštní golfovou kategorií – střílíte reálný míček reálným švihem reálnými holemi do plátna před sebou, kde jeho let zaznamenávají citlivé radarové senzory. Ty dokážou propočítat trajektorii letu a přes projektor ji promítnou na plátno před vámi. Je to jako počítačová hra, jen ji neovládáte myší a klávesnicí, nýbrž skutečnou golfovou technikou.
V Indoor Golf Centru Fomei v Hradci Králové se od prosince do konce března konají otevřené golfové turnaje mládeže i dospělých. Vrcholem sezony bude republikové mistrovství mid-amatérů, tj. hráčů a hráček kategorie nad 35 let.