VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jana Žaludová: Chceme je přitáhnout k pohybu

Náchod – Základní škola T. G. Masaryka v Náchoda uzavřela před týdnem pilotní projekt zaměřený na sportovní vyžití dětí s názvem S úsměvem a všichni spolu rozhýbeme město, školu.

22.11.2014
SDÍLEJ:

Na závěr sportovního dne nemohlo chybět ani společné focení na školním hřišti.Foto: Archiv školy

„Královéhradecký kraj nyní vypsal nové dotační programy, takže my v nich budeme chtít pokračovat," říká o budoucnosti podobných projektů Jana Žaludová, zástupkyně ředitele na ZŠ T. G. Masaryka v Náchodě.

Můžete mi prozradit, co je to tady po škole za dětské hemžení?
Je to závěrečný sportovní den v rámci ročního projektu „S úsměvem a všichni spolu rozhýbeme město, školu."

Můžete to trochu vysvětlit?
Jistě. Šlo o sérii čtyř sportovních dnů, která byla podpořena z dotačního titulu Královéhradeckého kraje. A právě díky tomu jsme to mohli uspořádat nejen pro žáky naší školy, ale také pro děti z mateřských škol, ostatních škol, ale také pro veřejnost. Nabídli jsme sportovní disciplíny jak tradiční, tak i netradiční…

Vyjmenujte mi nějaké ty netradiční.
Třeba horolezectví, frisbee, slepou dráhu, což je překonávání překážkové dráhy se zavázanýma očima s navigátorem. Dnes (v pátek 14. listopadu – pozn. autora) tady máme i externí instruktory, třeba cvičitelku zumby nebo cvičitelku na trampolínkách. To jsme mohli ale jen díky tomu, že nově založený spolek rodičů a jeho předseda pan Jirásek podpořil tuto akci a zafinancoval externí cvičitele. Kromě pana Jiráska bych ještě chtěla poděkovat také náchodskému pivovaru, který nám zajistil občerstvení.

V úvodu jsme zmínila, že jde o projekt čtyř sportovních dnů, kdy se konal ten první?
První se odehrál 9. května a probíhal v prostorách školy. Ten červnový se odehrával na nově otevřeném veřejném hřišti, kde byly připraveny venkovní aktivity od míčových sportů po závod ve speciálních papírových autech, skoku v holínkách a podobně. Děti tak měly možnost vyzkoušet si různé aktivity. V rámci toho minulého sportovního dne dokonce jedna ze tříd vyrazila s různým sportovním náčiním do města a vyzývala občany třeba k přeskokům přes švihadlo.

Jak reagovala veřejnost?
Různě, někdo se ostýchal, ale jiní to s úsměvem zkusili.

Předpokládám, že jediným cílem tohoto projektu je, přivést děti zpět ke sportu?
Je to tak. Chceme je přitáhnout k pohybu a ukázat jim, že je to nejen zdravé, ale také zábavné. Jsme si vědomi, že mají méně příležitostí, což je způsobeno různými faktory, počínaje výpočetní technikou a konče strachem rodičů pustit své děti na veřejná sportoviště bez dozoru.

Tento projekt, o kterém si tady povídáme, je novinkou, nebo něčím, co už zde funguje déle?
Je to nový projekt, který trvá rok a teď ho právě končíme. Královéhradecký kraj ale nyní vypsal nové dotační programy, takže my v nich budeme chtít pokračovat.

Jak podobné aktivity vítají děti samotné?
Jsou děti, které to uvítají s nadšením už pro ten pohyb samotný, někdo proto, že se nemusí učit a pak jsou tady i děti, které ke sportu nemají vybudovaný trvalý vztah.

Byly nějaké omluvenky?
Ne, na tento poslední sportovní den nebyla jediná omluvenka.

Jak se vám vůbec daří všechna stanoviště pokrýt?
Jednak jsou tam učitelé a také nám pomáhají žáci ze Střední odborné školy sociální – Evangelické akademie. Ti u nás na škole nově působí jako pedagogičtí asistenti, když nabírají zkušenosti přímo ve třídách. Dnes nám při zajišťování sportovních stanovišť přišlo pomáhat šest studentek.

Autor: Michal Rojšl

22.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení