VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Svoboda: Vítězství jsou k ničemu, když člověk není šťastný

Náchod - Pozoruhodnou sezónu plnou kotrmelců má za sebou trialový reprezentant České republiky a závodník náchodského Svofe Trial Teamu Jiří Svoboda.

4.1.2013
SDÍLEJ:

PO NÁROČNÉM tréninku odpočívá Jiří Svoboda o svého čtyřkolového miláčka. Ten dvoukolový vykukuje v popředí. Foto: Jan Martinec

Jirko, máme za sebou svátky, které jsou pro sportovce snad nejtěžší z hlediska udržení životosprávy, jak se tedy po Vánocích cítíte?
Dobře, díky za optání. Škoda jen, že nebylo moc sněhu, těšil jsem se na běžky i na lyže. Navíc se potřebuji rozběhnout, Jizerská 50 je blízko.

Takže stejně jako v posledních letech i letos je v plánu Jizerská 50?
Ano, běžky jsou můj veliký koníček a Jizerská 50 je svátek. Letos jsem se navíc rozhodl i pro páteční Jizerskou 30, jde o 30 km volně. Takže v pátek si zaběhneme s kamarádem volně 30 km a v neděli hlavní závod na 50 km klasicky. Snad vyjde počasí, už se těším.

Pojďme ale k vaší hlavní sportovní disciplíně, tedy trialu. Jaká tedy byla sezona 2012?
Má sezona byla letos jako na houpačce. Vstup do ní byl bezvadný, vyhrál jsem první závod v Polsku a šel tedy za prvním letošním cílem, vyhrát po loňském triumfu v Mistrovství Polska také letos. Na další závod jsem se přesunul do Březové u Sokolova, kde se jely první dva závody Mistrovství ČR. I tady se potvrdila má skvělá forma a oba závody jsem s přehledem vyhrál. Rázem byl ze mě největší kandidát i na český titul a je pravda, že jsem si hodně věřil. Motorka fungovala skvěle, tým šlapal, takže jsem byl hodně v pohodě a v laufu.

Jenže co vím, ani jeden z těchto dvou cílů se vám splnit nepodařilo. Co se stalo?
Dalším podnikem byl druhý závod Mistrovství ČR, a to v Ouběnicích u Příbrami. Dobře jsem vystartoval a v prvním kole kontroloval vedoucí pozici. Bohužel na předposledním úseku prvního kola následoval pád a bylo po nadějích.

Proč, pádů jste přeci už ve své kariéře zažil hodně.
Je pravda, že pádů jsem už zažil dost, ale tentokrát to bylo o něco vážnější. Při pádu se mi do levé nohy zapíchla stupačka a měl jsem tak na noze docela velikou otevřenou ránu, která se musela zašít. Nešlo to zašít na místě, a tak mě sanitka převezla do nemocnice do Příbrami, kde mi na operačním sále dali nohu do pořádku.

Tím jste přišel o naděje na zisk titulu Mistra ČR?
Bohužel ano. Vinou zranění jsem nepřišel jen o sobotní závod, ale i o nedělní, což je za situace, kdy se počítají všechny výsledky a žádný závod se neškrtá, v podstatě neřešitelná ztráta. Byla to veliká facka. Navíc mě čekala nějaká doba, kdy jsem nemohl dělat skoro nic, což pro mě, jako člověka zvyklého pořád někde něco dělat a sportovat, byla hrůza.

Na další závody jste byl tedy připravený kdy?

Po tomto zranění jsem zažil další „facku", tentokrát v životě osobním, kdy se mi rozpadl několikaletý vztah. Všechno se to na mě sesypalo. Během měsíce jsem přišel o přítelkyni, o titul Mistra ČR a vzhledem k tomu, že jsem nemohl ani odjet na další závody do Polska, tak v podstatě i o titul Mistra Polska, neboť i v Polsku se letos počítal každý závod. Bylo to dost těžké období.

Kdy jste tedy zase začal závodit?

Začátkem července jsem odjel dva závody Mistrovství ČR, ve kterých jsem skončil i bez tréninku dvakrát druhý a týden na to jsem vyhrál dva závody Mistrovství Polska, které se jely na Slovensku u Košic.

Takže veliký návrat?
Návrat to nebyl špatný, ale byl poměrně krátký. Zjistil jsem, že mi něco chybí, vytratila se jiskra, byl jsem v takovém psychickém rozpoložení, že vítězství mě netěšila a ztratil jsem určitě i motivaci. Poslední kapkou bylo, když mi jeden klučina, který mě velmi dobře zná, řekl, že nejsem ve své kůži. Cítil jsem, že takhle dál nemůžu a vzal si volno.

Vzal si volno? Jak to probíhalo?
Jel jsem už jen dva závody Mistrovství ČR, a to v Kyselce, neboť jsem se chtěl kvalifikovat na Mistrovství světa družstev, které se jelo koncem září ve Švýcarsku a potřeboval jsem kvůli nominaci tyto dva závody ještě odjet. Tušil jsem, že teď si potřebuji hlavně udělat pořádek ve svém osobním životě, ale MS družstev je jeden z mých nejoblíbenějších závodů a tam jsem prostě nechtěl koncem září chybět. Ostatní závody jsem odřekl, takže ani v Polsku, ani v ME a ani v dalším závodě MČR jsem už nestartoval a věnoval se jiným věcem.

Jakým?
Je pravda, že jsem se věnoval dost sobě a osobnímu životu. Jel jsem třeba s kolem na dovolenou, jel jsem s kamarády a taťkou na motorkách do Alp, trénoval děti, dělal jsem exhibice, točil videa, fotili jsme a pracoval s kamarády a lidmi, kteří dělají třeba i jiné sporty na různých projektech a užil si hodně akcí a zábavy. Jezdili jsme na motorkách i kolech na různých místech a dělali někdy na nich často naprosto šílené věci. Zkrátka jsem žil vším, jen nezávodil.

Slyšel jsem také, že se z vás stal trenér.
To je trochu pravda, trénování dětí je něco, co mě naplňuje. Máme tady na Náchodsku třeba malého trialistu, Pavla Kaválka z Horní Radechové. Zrovna on by to mohl někam dotáhnout, zvlášť když teď od Ježíška dostal novou závodní motorku, takže určitě společně máme, a budeme, na čem pracovat. Plánuji založit občanské sdružení, protože se mi ozvalo několik rodičů, kteří to myslí vážně a chtěli by, abych jejich děti trénoval. Chtěl bych děti sice vést hlavně k trialu a cyklotrialu, ale i ke sportu jako celku. Rád bych je naučil lásce z pohybu, ať je jakýkoliv. Pracujeme na tom, ale není to úplně jednoduché. Nebudu totiž už nikdy dělat věci na půl plynu, budu to dělat vždy naplno a pořádně. Chci pomoci dětem, stát se šampióny, pokud o tom budou snít stejně jako jsem o to snil vždy i já. Hlavně třeba Pavlík je super kluk, moc mu fandím a ve svém „týmu" se mnou může vždy počítat.

Trochu jsme odbočili od MS družstev. Dopadla nakonec vaše nominace?
Dopadla, ale ještě měsíc před závodem jsem měl pád a vykloubil jsem si ošklivě prst na pravé ruce. Takže do nemocnice, dostal jsem ortézu a doufal, že se to dá do kupy, abych mohl do Švýcarska odjet. Potřeboval jsem však pohyb, a to jakýkoliv, takže jsem si i s ortézou na prstu odjel na kole Specialized Rallye Sudety. Potřeboval jsem se hýbat, když už jsem nemohl jezdit na motorce.

A co Mistrovství světa družstev?
Tento závod se jel ve švýcarském Moutier a po několika letech jsme dokázali jako Česká republika zvítězit a přivézt zlaté medaile. Po tom všem, co jsem letos zažil, jsem na stupních vítězů při hymně se zlatou medailí na krku neudržel slzy, neboť mi hlavou proběhl celý ten rok a vím, jak dlouhá a bolestivá cesta k tomuhle zlatu letos vedla.

Jaký pocit ve vás zanechal rok 2012.
Nejdřív nadšení a pohodu, pak bolest, zklamání a utrpení a nakonec asi optimismus. Díky tomu všemu, co se letos stalo, jsem poznal pravé kamarády, poznal jak důležité je mít rodinu, o kterou se můžete opřít, že všechna vítězství jsou k ničemu, když člověk není šťastný. Poznal jsem, jaké je být nahoře se zlatou medailí na krku, ale i ležet dole na kolenou. Poznal jsem pravé fanoušky a všem moc děkuji, že mi fandili, i když mi nebylo nejlíp. Jejich zprávy, emaily mi pomáhaly vrátit do mého života život. A to se podařilo vlastně i díky někomu, koho jsem nedávno potkal a jsem za to šťastný. Nemusím psát o koho jde, ten člověk to ví. A veliké dík patří pochopitelně i rodičům. Pochopil jsem jaké asi je, když si rodiče prostě jen přejí, aby jejich dítě bylo šťastné. Vše špatné je k něčemu dobré, pochopil jsem asi i pravý význam slova rodina a slova láska. Je opravdu super, když vás obejme člověk, který vás má upřímně rád. Myslím, že zrovna na začátku nového roku je dobrý čas na to, si tyto věci připomenout.

A jaké jsou plány na rok 2013?
Nemám nyní v podstatě žádné závodní plány, i když určitě něco pojedu. Příští týden mi přijde nová závodní motorka, takže technika bude top. Budu dělat co mě baví a co budu chtít, což určitě bude něco kolem motorek. Rozhodně se budu věnovat i dalším mým oblíbeným sportům, chci trénovat, věnovat se a pomáhat dětem, s Pavlíkem bych rád i nějaké závody odjel jako doprovod, pracujeme dále s klukama na několika projektech, budu mít určitě i nadále nějaké exhibice takže jistě to nebude žádná nuda. Ale to můj život nikdy nebyl. Myslím, že trápení a bolesti jsem si letos užil dost. A to bolesti jak na těle, tak i na duši. Takže pojďme vstříc novým výzvám! A hodně lidí se mě ptá co Dakar a já říkám, bude. Jen vím, že vše má v životě nějaký vývoj a ohledně účasti na této soutěži nemusím nic uspěchat. Vím, na koho se obrátit a co proto udělat, abych mohl jet. A je to jen v mých rukou. Ale vše má svůj čas a ten ještě nenadešel. Teď je asi na místě psát další stránky ve spojení Jirky Svobody a cirkusu zvaném trial.

Co by jste popřál čtenářům do roku 2013?
Použil bych asi jedno přání, které mi poslala jedna má fanynka z Valmezu, protože se mi opravdu líbí. Přál bych jim to, co člověk nejvíc potřebuje, a to je zdraví, to co člověk stále hledá, a to je štěstí, a to, bez čeho se nedá žít, a to je láska. Přeji, aby se jim v roce 2013 plnily jejich sny. Držím všem čtenářům Deníku palce! (js, mr)

TRIAL není sport pro bábovky. Kromě hrubé síly je zapotřebí i potřebná dávka šikovnosti.

Autor: Michal Rojšl

4.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

Náchodsko - Fotbalový Jopeco Okresní přebor mužů má za sebou úvodní mistrovské kolo.

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v srpnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení