Novoměstský SK reprezentovala třináctka závodníků a vystoupení to bylo velmi úspěšné. V nejprestižnější kategorii, tedy v závodě mužů na 10 km, nastoupila také trojice Kamil Krunka, Pavel Brýdl a Miroslav Holub.

Hned po startu se za největším favoritem – Milanem Kocourkem z ARC Brno vydala ostře i dvojice Brýdl, Krunka. Během prvního z pěti dvoukilometrových okruhů se však pole za Kocourkem seběhlo a v průběhu závodu se neustále měnilo pořadí na 2. – 8. místě.. Krunka byl ještě na devátém kilometru před jedním z největších favoritů Robertem Štefkem, který však může většinu běžců školit z běžecké taktiky. Štefko měl na trati i další svěřence z profi stáje AK Kroměříž, kteří diktovali tempo. Nakonec si pro titul doběhl Kocourek před vrchařem a maratóncem Krupičkou, třetí doběhl Štefko před oddílovým kolegou Freiem a Kamilem Krunkou.

Závod vytrvalců byl zároveň mistrovstvím mužů kategorie do 22 let. V něm získal titul Kocourek před Freiem a třetí místo obsadil Kamil Krunka, který na Freie ztratil pouhých sedm vteřin. Brýdl obsadil osmou pozici a Holub doběhl v konkurenci 35 běžců na 15. místě se ztrátou 14 vteřin na Jakuba Holušu, který je juniorským mistrem Evropy v běhu na 3000 m překážek a letos startoval na halovém MS ve Valencii.

Hlavnímu závodu mužů předcházelo deset závodů jednotlivých věkových kategorií. Pro SK Nové Město byl dvojnásob úspěšný závod starších žákyň na dva kilometry, ve kterém dominovala dvojice Pavla Rousková (letošní halová mistryně na 800 m) a Alena Ulrichová.

Čtyřicet jedna nejlepších běžkyň České republiky se vydalo na dva kilometrové okruhy na loukách v okolí Maláku. Dvojice Rousková, Ulrichová byla u všeho podstatného – postupně, společně s Tlustou z Nového Města na Moravě a Novákovou z Havlíčkova Brodu unikly zbytku startovního pole a staraly se o stupňování tempa. Rousková se v posledních 500 metrech odpoutala i od Tlusté a postupným zrychlováním si doběhla pro titul. Ulrichová byla ještě 200 metrů před cílem na čtvrté pozici a zdálo se, že již nebude mít dost sil na závěrečné stupňování v bahnitém terénu. Zvládla to však skvěle, odpoutala se od Novákové a doběhla do cíle na výtečné třetí pozici jen s minimální ztrátou na Tlustou i Rouskovou.

Z výsledkových listin:

Muži (10 km): 1. Kocourek (ARC Brno) 33:10; 2. Krupička (Jiskra Ústí nad Orlicí) 33:39; 3. Štefko (AK Kroměříž) 33:41; 5. Kamil Krunka 34:04; … 8. Pavel Brýdl 34:42; 15. Miroslav Holub (všichni SK Nové Město nad Metují) 36:31 minuty. Muži do 22 let (10 km): 1. Kocourek (ARC Brno) 33:10; 2. Frei (AK Kroměříž) 33:57; 3. Kamil Krunka (SK Nové Město nad Metují) 34:04 minuty. Junioři: 1. Živec (TJ Lovosice) 20:32; … 14. Milan Vlček 22:25; 29. Pavel Procházka 24:10; 30. Tomáš Klouček (všichni SK Nové Město nad Metují) 24:50 minuty. Dorostenci: 1. Satánek (AK Bílina) 13:54; … 14. Vojtěch Ambrož (SK Nové Město nad Metují) 14:51 minuty. Dorostenky: 1. Kuříková (LIAZ Jablonec) 11:26; …17. Doškářová (SK Nové Město nad Metují) 12:48. Starší žákyně: 1. Pavla Rousková (SK Nové Město nad Metují) 7:04; 2. Helena Tlustá (TJ Nové Město na Moravě) 7:05; 3. Alena Ulrichová SK Nové Město nad Metují) 7:07.