Muži Delfína skončili druzí v prvním kole MČR družstev

Vysoké Mýto, Náchod – Ve Vysokém Mýtě se konalo 1. kolo Mistrovství ČR družstev v plavání. Z oddílu Delfín Náchod se zúčastnilo tohoto přeboru Královéhradeckého a Pardubického kraje celkem 14 mladých plavců pod vedením trenéra Romana Hakla.

10.3.2010

Náchodští plavci letos mohli pomýšlet na hranici 15 000 bodů, nakonec ale získali „jen“ 13 500 bodů. Foto: Archiv oddílu

V kategorii mužů startovalo celkem šest týmů, v ženské kategorii pak sedm. Cílem všech zúčastněných bylo získat co nejvíce bodů FINA za výkon ve všech disciplínách a dle počtu získaných bodů postup do semifinálového kola mezi 16 nejlepších týmů ČR. Podle očekávání zvítězily favorizované sestavy SCPAP Pardubice v mužích a Lokomotivy Trutnov v ženách. Tyto dva oddíly mají postup jistý, ale ostatní družstva musí počkat na konečné hodnocení ve všech krajích.

Plavci Delfína měli letos poprvé reálnou šanci postupu mezi nejlepší šestnáctku. Teoreticky mohly dosáhnout na celkových 15 000 bodů. Bohužel hlavní opory mužského týmu neměly svůj den, což mohlo být zapříčiněno tréninkovým mankem z počátku sezóny a musely se tedy spokojit s konečným součtu 13 500 bodů. I přesto to znamená pěkné druhé místo ve východních Čechách před oddíly z Hradce Králové, Trutnova či Vysokého Mýta.

Dvakrát stanul na prvním místě dorostenec Pavel Janeček (94), a to v závodech na 200 znak a 400 kraul. Tato distance a osobní rekord 4:24,4 přinesly pro Delfíny maximální bodový zisk 559 bodů ve shodném čase jako o tři roky starší pardubický David Jehlička. Pavel i přes nedávné potíže s koleny přidal dvě stříbra na 100 a 200 motýl.

Obdobnou bodovou kvalitu měl i výkon stejně starého Martina Cögera, čerstvě nominovaného v kategorii TOP soutěže Sportovec roku 2009 náchodského okresu. Na trati 100 prsa Martin zaznamenal druhou pozici časem 1:10,4 – 554 bodů FINA. Další stříbra navzdory pohmožděnému zápěstí ruky připojil na distancích 100 prsa, 100 znak a 200 polohově.

Třetím na pomyslných stupních vítězů byl Josef Hakl (90), od kterého se čekalo více na prsařských tratích. Skončil zde 3. na 200 m a 5. na poloviční trati. Druhý byl pak v náročné polohovce na 400 m. Tuto těžkou disciplínu si zkusil také Josef Matyáš (96), když vybojoval na svůj věk pěkné 5. místo. Stejnou pozici zajistili pro tým Daniel Halaška (94) na 100 kraul a Jiří Valášek na 1500 kraul. Štěpán Remeš doplaval dvakrát šestý. Celkově se od každého z týmu čekaly lepší výsledky a celkových 13500 bodů je zklamáním, a tak trochu i obrázkem tréninkových a finančních podmínek, které náchodské plavání pro dorosteneckou kategorii má.

Čtvrtou pozici zaznamenaly ženy Delfína s 11 250 body, které porazily Svitavy, Vysoké Mýto a PK Pardubice. Nejlepšími umístěními byla dvě čtvrtá místa Barbory Čejchanové na obou kraulařských tratích 100 a 200 metrů a stejná pozice Veroniky Ročkové na 50 kraul. Aneta Nyčová (96) přidala pátou pozici na 400 polohově, Ema Umlaufová (97) skončila sedmá na 100 znak a benjamínek týmu, jedenáctiletá Daniela Felgrová, byla osmá na 100 znak. (pj)