„David dává střelbě úplně všechno a jeho systematická a profesionální příprava po právu slavila úspěch,“ říká sedmnáctiletá naděje české střelby, náchodský rodák a člen Dukly Hradec Králové JAKUB NOVOTA. Ten si v letošním roce pověsil na krk stříbrnou medaili z juniorského Mistrovství Evropy kategorie družstev.

Jakube, nemůžu začít jinak než zlatým představením Davida Kosteleckého. Sledoval jste jeho závod?
Samozřejmě. Davidovi jsem tento úspěch velice přál, protože je jeden z mála lidí, který tomuto sportu obětuje úplně vše. David má za sebou hodně výborných výsledků, o kterých veřejnost moc neví a jsem rád, že mu to právě na olympijských hrách vyšlo a přesvědčil všechny o svých kvalitách.

Proběhly na Dukle už nějaké oslavy?
Nějaké oslavy určitě proběhly, ale já sem se přímo ničeho neúčastnil.

Díky Davidu Kosteleckému teď veřejnost ví, co je to trap. Jaké jsou největší rozdíly v jeho disciplíně a ve vašem skeetu?
Obě discipliny se střílejí na 25 terčů v pěti samostatných položkách. Celkem se tedy střílí 125 terčů ve dvou dnech. Rozdíl mezi skeetem a trapem je ten, že střelec na trapu střílí na pěti stanovištích celkem pět terčů, které po povelu střelce vyletí směrem od střelce rovně, doprava nebo doleva pod určitým úhlem. Střelec má již zbraň připravenou v rameni a terč vyletí v okamžiku povelu střelce. Střelec na trapu má na každý terč dva náboje kromě finále, které se střílí pouze na jeden náboj.

A co skeet?
Střelec na skeetu střílí celkem na osmi stanovištích, které jsou umístěny v půlkruhu o poloměru 19,2 m. Na stanovištích 1, 2, 3, 5, 6 se střílí celkem 3 terče. První terč je samostatný, zbylé dva se střílejí v takzvaném dvojstřelu. Na stanovišti 4 se střílí celkem 6 terčů. Dva jsou samostatné (vysoká, nízká) a dva dvojstřely. Na stanovišti 7 se střílí pouze dvojstřel a na stanovišti 8 dva samostatné terče. Střelec na skeetu má zbraň v takzvané pohotovostní poloze a po vydání povelu vyletí terč v rozmezí 0,2 až 3 sekundy. Střelec může nahodit zbraň až v okamžiku výletu terče a na každý terč má pouze jeden náboj.

Máte vůbec čas zalícit?
Všechen ten proces od zavolání o terč, nahození, sjetí s terčem a výstřelem, probíhá relativně ve velmi krátkém čase. V případě, že střelec udělá vše tak jak má, je tam relativně přijatelná doba všechny tyto fáze technicky zvládnout.

Dá se to časově nějak přiblížit?
První terč letící směrem od vás střílíme zhruba na 14 až 15 metrech od věže, což je cca 0,4 až 0,5 sekundy od výletu terče. Druhý terč, ten který letí k nám většinou zasahujeme téměř ve stejném místě nebo o kousek dál než ten první. Druhý terč je tedy střílen cca 0,8 sekundy po výletu prvního terče.

Před chvílí jsme zmiňovali úspěch Davida Kosteleckého, ale ani vy se za své letošní výsledky nemusíte stydět?
Vyvedla se mi nominace na Mistrovství Evropy, které se konalo začátkem července na Kypru. Tam se nominovali na základě součtu dvou nejlepších závodů ze tří, tři nejlepší junioři. První závod s nástřelem 123 ze 125 a třetí 119 ze 125 jsem vyhrál a nominoval jsem se z prvního místa. Druhý se mi nevyvedl úplně nejlépe. Střelil jsem pouze 116 ze 125 a umístil se celkově na 5. pozici.

Co se stalo v tom ne tak zdařilém druhém závodě?
Největší problém byl, že mezi jednotlivými nominačními závody byly jen dva týdny na regeneraci a přípravu na další závod, což asi nejvíce ovlivnilo můj výkon.

Mistrovství Evropy vám nakonec vyšlo, jaká vůbec byla cesta za druhým místem z kyperské Nikósie?
Stříbrná medaile v družstvech je z mého pohledu vynikající, ale mně osobně se tento závod moc nevydařil. Hned úvodní položku jsem udělal tři zbytečné chyby a celý závod byl tímto ovlivněn. Bylo tam z mé strany příliš mnoho snahy a nebylo to ideální. Naštěstí kolegové z družstva Tomáš Nýdrle (120) a Jakub Málek (119) stříleli výborně, takže i s mým výsledkem 114 to dalo na celkové 2. místo, jeden terč před Němci a dva za Kypřany.

Pokud se nemýlím, tak tamní prostředí jste měl možnost si osahat už před samotným mistrovstvím?
Dalo by se říci, že máme na Kypru domácí prostředí. Již tři roky zde absolvujeme zimní přípravu. Díky Petrovi Málkovi, který je státním trenérem kyperské reprezentace, máme k dispozici veškeré zázemí včetně dvou brokových střelnic, které se dají využívat bez jakýchkoli problémů 365 dní v roce.

Mohl byste popsat takový svůj běžný tréninkový den na kyperském soustředění?
Téměř každý den jsem vstával kolem sedmé ráno. Po snídani jsme odjeli na střelnici, kde jsem absolvoval 200 až 250 terčů. Po lehkém obědě a krátkém odpočinku následovala posilovna, běh nebo bazén a regenerace.

Oproti závodům Českého poháru nebo ME družstev se vám ale příliš nepovedl republikový šampionát nedávno v srpnu, kde jste skončil až šestý, co se stalo?
Vůbec mi nevyšlo finále. Do něj jsem šel z druhého místa s nástřelem 121 terčů a se ztrátou jednoho terče na prvního, ale bohužel ve finále jsem trefil jen dvacet z pětadvaceti terčů a odporoučel jsem se až na konečnou 6. pozici.

Sezona vám pomalu končí, čekají vás vůbec ještě nějaké závody?
V druhé polovině září bychom ještě měli jet do ukrajinského Doněcku na Evropský pohár a sezonu chceme zakončit v srbském Bělehradě.

Předpokládám, že příprava na příští sezonu bude opět zahájena na Kypru…
Pravděpodobně ano. Chtěli bychom zvolit podobný model jako letos, tedy od ledna do března na Kypru. Začátek sezony bude ve znamení nominačních závodů na mistrovství světa, které bude v Mariboru a mistrovství Evropy, které pořádají v Osijeku.