VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchodští sportovci mají právem čím se chlubit

Náchod – Má se čím chlubit, a tak se chlubí. O čem že je to vlastně řeč? O náchodském sportu, který má nejen bohatou a úspěšnou minulost, ale také přítomnost.

6.2.2014
SDÍLEJ:

VÝSTAVA mapující náchodské sportovní úspěchy roku 2013 bude zájemcům k dispozici až do 9. března.Foto: Deník/Pavel Bednář

„Nemohu na tomto místě nezmínit účastnici dvou olympijských her, triatlonistku Vendulu Frintovou, mistra světa v benchpressu Jirku Havrdu, mažoretky – naše mistryně Evropy i světa, nebo nadějného plavce Pavla Janečka," vyjmenoval jen pro představu náchodský starosta Jan Birke některé úspěšné zdejší sportovce, kteří svými výkony už dalece přesáhli hranice této republiky.
Právě s úspěchy náchodských sportovců v poslední době se mají zájemci možnost seznámit až do 9. března ve výstavní síni Regionálního muzea v Náchodě. „Výstava mapuje nejen sportovní činnost v Náchodě v roce 2013, ale uvádí také jednotlivá sportovní odvětví do historického kontextu," vysvětlila hlavní myšlenku expozice Jaroslava Justová, ředitelka Sportovních zařízení města Náchoda.

Všem se člověk nezavděčí

„Tuto výstavu jsme začali pomalu připravovat už začátkem roku 2013," poodhalila počátky vzniku zajímavého nápadu Hana Kopecká, předsedkyně Královéhradecké krajské organizace České unie sportu (ČUS) i Okresního sdružení ČUS Náchod. „Samozřejmě jsem už dostala vynadáno, že tu některé sporty chybí, ale na druhou stranu všechny sportovní svazy byly osloveny s tím, aby se zapojily. Některé toho využily a jsou tady, jiné ne, a tak tady bohužel  chybějí," krčí rameny Kopecká.
O úvodní slovo úterní vernisáže se postaral starosta Birke, který připomněl skutečnosti, jež většina náchodských občanů už bere zcela automaticky. „Máme tu krytý zimní stadion, plavecký bazén i koupaliště, atletickou dráhu s umělým povrchem na Plhově, dvě sportovní haly, fotbalový stadion i fotbalové hřiště s umělou trávou, to vše jsou věci, kterými se každé město naší velikosti pochlubit nemůže," vyjmenoval starosta široké spektrum náchodských sportovišť.
Jedním dechem dodal, že už je zažádáno o evropské finanční prostředky, které by měly směřovat do zimního stadionu, krytého plaveckého bazénu i dlouho avizované rekonstrukce areálu na Hamrech. První muž náchodské radnice rovněž zmínil hlavní důvod, proč město pumpuje do sportu rekordní množství financí. „Věřím, že sportování udrží mládež dál od rizikových lákadel," řekl starosta Birke.

První klub vznikl 
už v roce 1886

Zajímavý úhel pohledu zvolila ve své řeči bývalá ředitelka Státního okresního archivu v Náchodě Lydia Baštecká.
„Ráda bych vzpomenula tři kluby, které vznikly v poslední čtvrtině devatenáctého století. V roce 1886 byl založen bruslařský a veslařský klub, v roce 1894 byl v Náchodě založen klub velocipedistů a o rok později zde vznikl spolek českých šachistů," zapátrala Baštecká ve sportovní historii Náchoda.
Ke svému podrobnějšímu rozboru si však paradoxně nevybrala ani jeden z těchto oddílů. „V roce 1922 byl v Náchodě založen Ski klub, jehož hlavními terény byly stráně Dobrošova. O dva roky později se zde konaly první závody a v roce 1929 Náchod hostil Bedrníkův memoriál, což byly mezinárodní lyžařské závody, které se jely na stráni nad dnešním Hotelem Bonato. Těchto závodů se zúčastnil a také je i vyhrál olympijský šampion," vzpomenula slavné sportovní počátky zdejšího lyžování Lydia Baštecká.
Druhým sportem, na který se blíže zaměřila, byl fotbal. Jak připomněla, zvaný též hezky česky kopaná.  „Na začátku 20. století se v Náchodě začal rychle rozvíjet textilní průmysl a protože zdejší průmyslníci chtěli být na úrovni a držet krok s konkurencí, tak si ke spolupráci zvali odborníky z Anglie. A ti ve volných chvílích hráli zde neznámou hru zvanou fotbal. Ten se velmi rychle uchytil, a tak se tady ustavil fotbalový klub, který dal podnět k tomu, že v Náchodě vznikl Sportovní klub. Ten se pak stal zastřešující organizací i pro další sporty," uzavřela svůj exkurz do historie místního sportu Lydie Baštecká.
Nejen o sportovní historii se však můžete dočíst na zavěšených panelech, které jsou součástí vkusně vyvedené výstavy lákající ke zhlédnutí.

Autor: Michal Rojšl

6.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení