VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padesáté jachtařské jubileum na Rozkoši

Rozkoš, Česká Skalice - Padesátiny, to je přece událost! Uplynulý víkend byl ve znamení oslav v jachetním klubu TJ Slávia Jachting Česká Skalice. Je tomu totiž přesně padesát let od chvíle, kdy parta smělých nadšenců se zálibou v brázdění vodní hladiny pod lodními plachtami nechala zapsat svůj spolek jako oficiální jachetní oddíl.

7.8.2017
SDÍLEJ:

Jachetní klub TJ Slávia Jachting Česká Skalice oslavil padesát let od svého oficiálního zapsání.Foto: Archiv

V červenci 1967 byl v Praze na tehdejším Československém svazu tělovýchovy a sportu zaregistrován vznik Tělesné jednoty Slávia (tehdy bylo domovským městem klubu Nové Město nad Metují). Plachetnic, v té době stavěných po domácku a doslova „na koleně“ dle vlastní invence nebo podle vzácně šířených výkresů, bylo zatím jen velice málo. A těch certifikovaných, proměřených pro regulérní účast v oficiálním sportovním klání, opravdu jen pár. Považme, že se psal rok 1967 v socialistickém Československu. A co je kuriózní, naše pro jachting snad nejlepší česká vodní plocha přehrada Rozkoš se měla začít plnit vodou přivaděčem z řeky Úpy až teprve za nějaké tři roky.

TJ Slávia tedy svoje první oficiální šťastné a větrem hnané „regaty“ pořádala na rybníku Špinka u Červeného Kostelce. Uteklo však jen několik málo roků a jachtklub na Rozkoši už pořádal skvěle organizačně zajištěné věhlasné závody, na něž se rády pravidelně sjížděly špičky tohoto sportu z celé republiky. Navíc se brzy i z řad členů oddílu zaskvěla želízka v ohni co do sportovních výkonů. Slávia měla (a má i dnes) ve svém seznamu členy a členky – účastníky olympijských her i mistrovství světa, konaných v námořních loděnicích.

Pánové, kteří stáli u zrodu takového vzmachu jachtingu ve Východních Čechách, si takový úspěch svého počínání ani nemohli přát. Sluší se jmenovat ty, jimž za položení základů pro krásný jachtařský sport u nás vděčíme. Byli to pánové Vladimír Kábrt, Josef Svatoň, Lumír Hadinec a Stanislav Svatoň. Těmto zakladatelům, jakož i mnoha dalším činovníkům jachtklubu v průběhu celých padesáti let, vzdali hold na slavnostním shromáždění na Rozkoši v sobotu 29. července současní členové a mnozí hostující příznivci.

Slavnost zahájil úřadující předseda TJ Slávia Jachting Česká Skalice Jiří Hamp. Ve své řeči promluvil o historických momentech významných pro klub a uctil bohatou tradici, jakou má sportovní i společenský život v retrospektivě celé padesátky znamenitých let na vodě i na břehu Rozkoše. Slovo ke slavnostnímu shromáždění měli také dnešní českoskalický starosta Martin Staněk a předseda spřáteleného rozkošského Jachtklubu Odysseus z Hradce Králové Jiří Stránský. Oba hosté pronesli milou a vtipnou zdravici s přáním, aby jachtingu na Rozkoši přál nejen vítr a slunce, ale též společenský vývoj a také vůle a nasazení členské základny klubu.

Součástí oficiálního programu oslav byl pak hromadný několikahodinový závod plachetnic všech lodních tříd. Pro příliš mírný vítr však jachtaři neměli tentokrát s obsluhou lodí příliš starostí, a tak spíše užívali letních půvabů pobytu na vodě. I takovou tvář ostatně Rozkoš jachtařům střídavě ukazovala od svého samotného zrodu v krajině u České Skalice. Jindy se při závodech v silném větru stávala opravdovým východočeským mořem, jak je snílky občas přezdívána.

Přejme si tedy další krásná desetiletí atraktivního sportovního i rekreačního jachtingu na Rozkoši. A nejlépe vždycky za účasti laskavých, obětavých a zapálených lidí, jak tomu bývalo doposud.

Zdeněk Pátek

Autor: Redakce

7.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení