PLAVÁNÍ: Náchodští Delfíni bojovali na dvou frontách

Náchodsko – Hned na dvou frontách bojovali plavci Delfínu. Náchodský klub Delfín hostil nejlepší 10leté a 11leté plavce na Oblastním přeboru, který byl kvalifikací na prosincové poháry ČR. V Brně se pak na Velké ceně sešli nejlepší čeští plavci v 7. kole Českého poháru.

21.11.2010

Hned pět zlatých medailí vylovil z domácího bazénu v Oblastním přeboru Viktor Tomek. Foto: Petr Jansa

V Náchodě padlo 8 rekordů východočeské oblasti. O to se velkou měrou zasloužila sestra nejmladší české přemožitelky kanálu La Manche – pardubická Michaela Štěrbová – na tratích 100 a 200 znak, 100 motýl a 100 volný způsob. Další rekordy připojili vysokomýtští plavci Petr Dostál a Michaela Mitisková.

Mladí Delfíni získali doma 24 cenných kovů. O zlaté se postarali tři borci – Viktor Tomek hned pěti nejcennějšími kovy, Aleš Cedidla zlatou na 100 motýl a Lucie Kramlová prvním místem na 100 polohově.

Viktor Tomek nenechal nikoho na pochybách o svých kraulařských kvalitách a zvítězil ve všech závodech volným způsobem na tratích 50, 100, 200 i 400 m a 100m polohově. Nejkvalitnějším se jeví jeho výkon na nejdelší trati za 5:36,6 – 275 bodů FINA. Svou zlatou sbírku doplnil stříbrem z distance na 50 znak.

Aleš Cedidla zkompletoval celou sadu medailí – kromě zmiňovaného zlata v čase 1:41,6 získal také stříbro na 400 VZ a 2x bronz na 50 motýl a 200 kraul. Čtyři medaile zůstaly doma díky Lucii Kramlové (99). Kromě zlata z polohovky v čase 1:27,5 to byly tři stříbra na obou prsařských tratích 100 a 200 m i 200m polohově. Stejný počet cenných kovů vyplavala také stejně stará Daniela Felgrová – dvakrát druhá na distancích 100 a 200 znak těsně za novými rekordy Štěrbové a dvakrát třetí na 50 a 800 VZ.

Dvě medaile má na svém kontě Jakub Litoš – stříbrný mezi 11letými na 100 polohově a bronzový na 200 znak.

Dva plavci a dvě plavkyně získali po jedné bronzové medaili. Byli to Matouš Jirman (200 polohově) a Samuel Matuch (200 prsa) a v dívkách pak Karolína Hrubá a Kateřina Kořínková (obě 200 polohově).

Ve stejném termínu proběhl také jeden z nejlepších českých závodů – 42. Velká cena Brna 2010, která je součástí Českého poháru a byla také poslední možností pro české plavce ke splnění limitů na blížící se ME v krátkém bazénu. Závod se uskutečnil na 25-ti metrovém bazénu v Brně-Lesné. Celkem se představilo 54 oddílů a 317 plavců. Kromě českých závodníků také zástupci Polska, Slovenska, Slovinska a Běloruska.

V této silné konkurenci se dokázal prosadit 16letý náchodský dorostenec Pavel Janeček, který se probojoval mezi muži do finále 100m polohově, kde v nádherném finiši zůstal jen 2 setiny sekundy za stříbrnou pozicí Jakuba Nezdoby z Prostějova a obsadil skvělé třetí místo časem 58,41. Pavel se v mezinárodní konkurenci dostal do 1. desítky také v závodech na 50 znak i 50, 100 a 200 motýl.

Pro 14letého Josefa Matyáše byly tyto závody jako křest ohněm. Z brněnského kotle přiváží pěknou 27. pozici na 200 m polohově za 2:25,0 – nejlepší výkon v Brně mezi ročníkem 1996.

Obdobné 27. místo dosáhl i stejně starý Kryštof Kinl na 200 prsa za 2:54,79 – 2. výkon v jeho ročníku v Brně. (pj)

21.11.2010

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.