VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekordní východočeské Běchovice svědčily vytrvalcům z Ukrajiny

Náchodsko – Populární silniční běžecký závod z Hronova do Náchoda, který měl letos svůj 58. ročník, přilákal na start 767 závodníků, což je účastnický rekord.

31.10.2015
SDÍLEJ:

NA START letošního ročníku silničního běhu Hronov-Náchod se postavilo rekordních 767 závodníků.Foto: Deník/Jiří Mach

Pomohli ho vytvořit i běžci z Běloruska, Francie, Rakouska, Polska, Slovenska a Ukrajiny. O pořadatelství populárních východočeských Běchovic se podělily Okresní sdružení České unie sportu Náchod a Okresní svaz rekreačních sportů Náchod.

V letošním roce se akce stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž generálním partnerem je skupina Synot a mediálním partnerem Deník.

Nikdo se nezranil ani neomdlel

Ředitelka závodů Hana Kopecká byla spokojená: „Vše se povedlo téměř dokonale, nikdo se nezranil ani neomdlel. Potěšil nás překonaný účastnický rekord, na startu stálo o 98 závodníků víc než v loňském roce. Potvrdila se stále se lepšící sportovní úroveň, která stoupá s fyzickou a technickou úrovní závodníků. Je to důkaz, že hodně lidí běhá pravidelně během celého roku, což je pozitivní zjištění."

Na devítikilometrové trati se závodilo v šesti mužských a čtyřech ženských kategoriích. Vzhledem k pracím na náchodském kruhovém objezdu u Čedoku byla trať o 150 metrů delší než obvykle. I z toho důvodu traťové rekordy (Pešava 25:07 min. z roku 1993 a Vrabcová-Nývltová 29:05 min. z roku 2014) odolaly.

Absolutní pořadí ovládli ukrajinští závodníci z polského klubu Achiles Lešno. Pechnikov mezi muži porazil o pouhých sedm sekund našeho Kreisingera, Daskevičová o třináct sekund svoji oddílovou kolegyni Nahirniakovou, a tak nejlepší českou závodnicí byla vítězka kategorie 35-44 let Kozáková z pardubické Hvězdy, která zůstala zpět o necelé dvě minuty.

Zaujal výkon vítěze kategorie 45-54 let Ukrajince Starodubceva v bardejovských barvách, který byl v absolutním pořadí šestý. Do první desítky absolutního pořadí se prosadil i vítěz kategorie 35-44 let kroměřížský Blaha, který zaběhl osmý nejrychlejší čas.

Nejlepší Češkou byla učitelka

„Se svým výkonem jsem nadmíru spokojená. V nádherném počasí a ve vynikající atmosféře se mně běželo dobře," svěřila se nejlepší Češka Denisa Kozáková (1979). „Před deseti lety jsem už v Hronově třetí byla, ale to bylo v hlavní kategorii. Obou postavení na stupních vítězů si cením," dodala učitelka tělesné výchovy a přírodopisu na ZŠ Dolní Roveň u Holic, která ročně absolvuje skoro šedesát závodů.
K nejstarším účastníkům závodu tradičně patří Jiří Soukup (Liga 100 Hradec Králové), který přijel do Hronova už podevatenácté. Svůj nejrychlejší čas zaběhl v roce 1994, v sedmašedesáti letech byl v cíli za 41:53 min., tentokrát to bylo za 1:37:15 hod. „Letos jsme byli na trati dva osmaosmdesátníci – František Bém z Liberce je ještě o tři měsíce starší. Abych moc nezdržoval, tak jsem z Hronova vyběhl o tři čtvrtě hodiny dřív. Závod se mně líbí, je to pestrá zvlněná trať, což mně vyhovuje, alespoň to utíká. Vyšlo i počasí, zaběhl jsem skoro o dvě minuty rychleji než loni, takže velká spokojenost. Pokud zdraví dovolí, tak bych byl rád za rok v Hronově u toho podvacáté."

Úchvatná atmosféra v cíli

Letošní ročník shrnul hlavní organizátor Jaroslav Rufer: „S každoročním nárůstem startujících se náš závod stává pořadatelsky stále náročnější. Tím, že je start v Hronově a cíl v Náchodě a běží se za plného silničního provozu, jsme velmi vděčni za pomoc Policie ČR a městských policií v Hronově a Náchodě – bez nich bychom nemohli závod uskutečnit. V letošním ročníku se běželo za pěkného slunečného počasí a v bezvětří. Úchvatná byla zejména divácká atmosféra v cíli běhu na náchodském náměstí. O velmi dobrou sportovní úroveň závodu se postarali zejména závodníci Ukrajiny, Běloruska a Polska. Je velmi potěšující stále narůstající počet závodníků, a to zejména žen, letos jich startovalo 218."

Výsledky – absolutní pořadí mužů: 1. Pechnikov (Achiles Lešno) 27:04 min., 2. Kreisinger (Adidas Boost Team) – 7 sek., 3. Nagizniak (Achiles Lešno) -33, absolutní pořadí žen: 1. Daskevičová 32:38 min. 2. Nahirniaková (obě Achiles Lešno) -13 sek., 3. Kozáková (Hvězda Pardubice) -1:50 min.

Vítězové jednotlivých kategorií – muži do 34 let: Pechnikov (Achiles Lešno) 27:04, muži 35-44 let: Blaha (AK Kroměříž) 28:49 (v absolutním pořadí 8.), muži 45-54 let: Starodubcev (JM Demolex Bardejov) 28:21 (6.), muži 55-64 let: Smrčka (BK Říčany) 31:46 (28.), muži 65-74 let: Mach (Ski Club Jablonec) 34:36 (69.), muži 75 let a starší: Libra (LBC Nové Město nad Metují) 45:59 (416.). Výsledkové listiny mužských kategorií registrovaly v cíli 549 závodníků.

Ženy do 34 let: Daskevičová (Achiles Lešno) 32:38 min., ženy 35-44 let: Kozáková (Hvězda Pardubice) 34:28 (v absolutním pořadí 3.), ženy 45-54 let: Matyášová (Dolní Dobrouč) 35:08 (5.), ženy 55 let a starší: Mališová (USK Praha) 39:34 (17.). Výsledkové listiny ženských kategorií registrovaly v cíli 218 závodnic.

Krunka: „Moje priority už nejsou trénink"

Náchod – Atlet novoměstského Sportovního klubu Kamil Krunka, vítěz závodu Hronov-Náchod z let 2006 a 2010, letos obsadil „až" deváté místo, přesto v cíli nevypadal vůbec zklamaně.

Kamile, jak se vyvíjel závod z vašeho pohledu?
Začal jsem jako obvykle trochu zvolna, věděl jsem, že trať je dlouhá, takže je i dost času na to, se pořádně rozběhnout.

A nečekal jste příliš dlouho?
Běžel jsem, na co jsem měl. Letos se sešla výborná konkurence a moje priority už nejsou trénink a příprava na závody. Sem do Náchoda ale vždycky rád přijedu, potkám kamarády a hlavně se těším na tu atmosféru podél trati, která je naprosto úžasná, a to člověka strašně motivuje.

Říkáte, že vaše priority už nejsou trénink, s čím jste tedy do letošního ročníku šel?
Můj cíl byl dostat se do první desítky, což se mi, myslím, podařilo, takže já jsem spokojený.

A čas vás nezajímá?
Na čas jsem určitě nehrál.

Znamená to, že ty doby, kdy jste bojoval o vítězství, jsou dávno pryč?
Tak ty doby snad ještě pryč nejsou. Věřím, že ještě aspoň jednou budu stoprocentně fit a budu se moct připravovat tak jako dříve, abych ještě ten svůj osobák překonal.

A kolik je?
26:57

Takže když se letos na start nepostavil Kamil Krunka jako výborný domácí vytrvalec, jak byste se charakterizoval?
(úsměv) Asi jako lehce výkonnostně-rekreační běžec.

Autor: Redakce

31.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení