VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnickým soutěžím kralovala i letos Starkoč

Náchodsko – Komise pro tělovýchovu na vesnici při Okresním sdružení České unie sportu v Náchodě pořádá v pátek 27. listopadu od 16 hodin v salonku restaurace „Vatikán" v Náchodě „Slavnostní vyhodnocení" 48. ročníku soutěže o nejlepší vesnickou sportovní organizaci okresu Náchod.

27.11.2015
SDÍLEJ:

VESNICKÉ soutěže se několik posledních let potýkají s velkým úbytkem financí, což se bohužel negativně odráží také na úbytku účastnících se jednot a tudíž i samotných sportovců v jednotlivých soutěžích.Foto: KVT Náchod

Na tomto aktivu budou vyhodnoceny a odměněny nejlepší vesnické Tělovýchovné jednoty (TJ) za sportovní aktivitu v roce 2015.

Vesnické jednoty jsou bez peněz

Nepůjde zde ale jen o vyhodnocení aktivity v uplynulém roce a posouzení dosažených výsledků, ale na programu je i pohled dopředu na nový 49. ročník soutěží, který by měl být zahájen v lednu příštího roku. „Prodejem Sazky jsou vesnické tělovýchovné jednoty již několik roků bez jakýchkoliv finančních prostředků. Naopak ještě musí hradit nadřízeným orgánům za členské příspěvky a startovné na soutěže," říká smutně Jaroslav Rufer, dlouholetý organizátor a činovník Komise vesnické tělovýchovy (KVT).

Pronájmy sportovišť a cestovní náklady se neustále zvyšují s rostoucími cenami benzinu a elektrické energie. Zejména i proto došlo v posledních ročnících k úbytku soutěžících TJ.

„Aby soutěže vesnické tělovýchovy nezanikly, poskytují TJ kromě organizačního zajištění i svá sportoviště ke konání turnajů či závodů zcela zdarma. Otázkou je – jak dlouho? Pro sponzory je totiž tento druh sportovní činnosti nezajímavý," pokračuje Rufer.

Náplň dnešního jednání v restauraci „Vatikán" bude tedy jistě velmi bohatá.

Náchodsko bylo vzorem pro ostatní

„Sluší se také uvést, že systém vesnických sportovních soutěží, který byl v roce 1967 v našem okrese zaveden Josefem Laštovičkou, našel v průběhu let mnohé následovníky. Stal se vzorem pro ostatní okresy, avšak nebylo snadné jej kopírovat. Žádný okres nedosáhl obdobné organizátorské aktivity na tomto úseku a dnes je situace taková, že soutěže náchodské KVT nemají v České republice obdoby. Můžeme se právem chlubit současným stavem, musíme však také vyslovit plné uznání všem, kteří systém vymysleli, budovali a zejména v této těžké době jej přizpůsobili v zájmu občanů malých obcí, kde příležitostí k tělovýchovné aktivitě rozhodně mnoho není," zavzpomínal na staré a zmínil i současné časy Jaroslav Rufer.

Poděkování si podle něj zaslouží všichni členové Komise vesnické tělovýchovy, kteří tuto dobrovolnou činnost vykonávají desítky let.

Vesnický sport je dobrá prevence

Hlavním kladem těchto soutěží je fakt, že pro občany z vesnic, zejména pro děti a mládež, zajišťuje celoroční sportovní náplň, podporuje jejich všestrannost a společensky žádoucím způsobem ovlivňuje aktivitu mládeže v období jejich dospívání. „Je jistě prospěšnější, když se děti vyblázní na hřišti nebo v tělocvičně, a potom nemají mysl ani sílu na to, aby převracely popelnice, užívaly drogy a alkohol, malovaly po zdech a dělaly podobné nežádoucí věci," vypichuje dnes jednu z hlavních myšlenek těchto soutěží Jaroslav Rufer.

Na základě dosažených výsledků zvítězil v letošním 48. ročníku TJ Sokol Starkoč, pro který to bylo už 39 vítězství v historii soutěže.

Pořadí na dalších místech najdete na konci textu.

V kolektivních sportech ve stolním tenise, nohejbalu, volejbalu, florbalu a malé kopané soutěžilo v průběhu roku celkem 17 vesnických TJ v kategoriích žáků, dorostenců, mužů i žen, bylo zapojeno 77 družstev, odehráno 164 utkání se 496 sportovci.

V Individuálních sportech soutěžilo ve 13 mužských a 13 ženských věkových kategoriích v běhu na lyžích, stolním tenise, gymnastickém čtyřboji, atletice, duatlonu, přespolním běhu, plavání a silničním běhu Hronov-Náchod. Bylo zapojeno celkem 17 TJ s 878 účastníky a 1739 starty.

Do vesnických soutěží bylo v letošním roce zapojeno v kolektivních a individuálních sportech celkem 1371 sportovců ze 17 vesnických TJ.

Celkové pořadí 48. ročníku
1. Sokol Starkoč 4232 bodů (39 vítězství v historii soutěže)
2. Sokol Žďárky  2444
3. Sokol Mezilesí  2240
4. Jiskra Adršpach  2057
5. Sokol Stárkov  1894
6. BKL Machov  1326
7. Sokol Olešnice  1148
8. Sokol Velká Jesenice 990
9. Sokol Suchý Důl  859
10. Sokol Černčice  829

Autor: Redakce

27.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Boj o život kočky dopadl dobře, hasiči zachránili nešťastnou Mařenu

Česká Skalice - Na zdejší poměry velmi raritní výjezd absolvovali v pondělí odpoledne českoskaličtí dobrovolní hasiči. Záchrana z výšky se totiž v České Skalici nekoná příliš často.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

Náchodsko - Fotbalový Jopeco Okresní přebor mužů má za sebou úvodní mistrovské kolo.

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v srpnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení