Volejbalisté Hronova zachránili druhou ligu

Náchod - Hráčky Zbečníka v Liberci nepřekvapily, jaroměřské ženy naopak doma suverénní. Ligové soutěže dospělých pomalu spějí ke svému závěru.

18.3.2009

Dvojice hronovských hráčů Ševců – Pelda se snaží přetlačit nad sítí ústecký útok. Foto: Miroslav Němeček

2. liga – muži:

VK Hronov - Jiskra Ústí nad Orlicí 1:3 (22, -17, -21, -19) a 3:2 (17, -19, -22, 22, 21). Hronovu zajišťovalo k jistotě záchrany jedno vítězství, případně čtyři vítězné sety.

V úvodu prvního utkání soupeř připomínal spíše výletníky a nejevil velký zájem o hru. Po lehkém úvodním vedení 5:0 pro Hronov následovala tradiční výsledková houpačka. V ní nakonec držel trumfy v rukou domácí tým a dokázal své vedení dovést do úspěšné koncovky. Od druhého setu Ústí výrazně zpřesnilo hru a začalo Hronováky přehrávat. Chřadnoucí přihrávka a z ní těžko se prosazující útok byly hlavní příčinou dalších hronovských problémů. Ústí stačil jen průměrný výkon na to, aby v dalším setu opět ovládlo koncovku a zajistilo si uklidňující jednosetový náskok. Bezkrevný výkon domácích doslova vydláždil hostím cestu k vítězství, které jim zachovalo druholigovou jistotu i pro příští ročník.

Bouřka na hronovské střídačce před začátkem druhého duelu částečně pročistila vzduch a odhodlaní Hronováci začali svého soupeře válcovat. Svoje vedení začali utěšeně navyšovat a hosté dokázali do konce první sady pouze stav kosmeticky upravovat. Do druhého setu však domácí vstoupili levou nohou a za svým soupeřem permanentně o několik bodů zaostávali. Hronovský útok začínal uvadat a hostující obrana byla neprodyšná. Stav 1:1 na sety byl logickým vyústěním dění na palubovce. Ve třetím setu se podařilo domácí sestavě hru vyrovnat a dokonce si dlouho udržovala mírné vedení. Bohužel nadále vázl tolik potřebný útok středem sítě. To se v závěru Hronovským zle vymstilo, neboť několik útočných akcí se utopilo v pavučině dobré ústecké obrany, což vyústilo v dominanci hostí v koncovce třetí sady. Zdánlivě beznadějně se vyvíjející průběh zápasu se začal nečekaně lámat v úvodu čtvrtého dějství. V něm se Ústí pod tlakem dopustilo několika chyb a Hronováci svou šanci pevně uchopili za pačesy. Bohužel ve svém snažení nedokázali vytrvat, ze stavu 16:9 se po sérii neúspěchů v útoku začalo skóre vyrovnávat až na 16:14, v té chvíli místo unaveného hronovského tahouna Ševců šel na smeč Melichar. Ústecký nápor se podařilo zastavit. Hronováci v závěru veledůležitý set zvládli a stav 2:2 na sety v té chvíli zajišťoval záchranu bez ohledu na výsledek z Hradce Králové. Žhavé železo z koncovky minulé sady domácí kuli i v úvodu rozhodujícího tie-breaku. Nadějné vedení se postupně zcvrklo na rozdíl pouhého bodu, ale další hronovský nápor neutralizoval ústecký útok a vyústil v takřka rozhodující vedení 13:9. Po time-outu Ústí však nastal nečekaný kolaps Hronovských na útoku a série úspěšných soupeřových bloků znamenala neuvěřitelný obrat na 13:14. Od této chvíle se začalo odvíjet neuvěřitelné drama, v němž obě družstva doslova promrhala několik mečbolů. Režii závěru nervydrásající podívané vzal do svých rukou zkušený Melichar. Nejprve svůj mečbolový útok zakončil ulívkou do půli sítě, aby vzápětí za nepříznivého stavu dvěma skvělými útoky z kůlu získal pro Hronov znovu vedení. Závěrečný útok již hosté neustáli a radost vypukla v domácích řadách.

2. liga – ženy:

TJ Jiskra Jaroměř – SK Záměl 3:1 (17, 16, -22, 16) a 3:0 (19, 13, 19). Počátek prvního setu byl ještě vyrovnaný, obě družstva se okukovala, ale po pár dobře sehraných míčích se Jaroměř dokázala odpoutat a dovést set zdárně do vítězného konce. Druhý set byl opět jasnou záležitostí pro domácí celek. Jaroměři se dařilo v poli i na útoku a odevzdaný soupeř se nezmohl na větší odpor. Ovšem následně došlo již k tradičnímu polevení, domácí hráčky se nechaly ukolébat soupeřovým způsobem hry a po několika chybách set zbytečně ztratily. Čtvrtý set byl již opět v režii domácích a tak si Jaroměř připsala další vítězství v řadě s výsledkem 3:1.

Odpolední zápas byl velmi srovnatelný s prvním utkáním a po celou dobu bylo jasné, kdo je na hřišti pánem. Odevzdaný soupeř se nezmohl na větší nátlak a Jaroměř tak bod po dobu navyšovala své bodové konto. Chyby z prvního utkání se již neopakovaly a tak domácí hráčky ukončily poslední zápas před domácím publikem vítězstvím 3:0.

Loko Liberec – Sokol Zbečník 3:0 (10, 19, 21) a 3:1 (17,-17, 13, 21). Ženy Zbečníka v posledním venkovním dvojkole podle očekávání nestačily na liberecký celek, který stále bojuje o vítězství ve skupině.

V prvním zápase po katastrofálním prvním setu nakonec Zbečník sehrál celkem slušné další dva sety, ve druhém zápase dokázal po bojovném výkonu získat druhý set a ani v posledním setu nebyl bez šancí, ovšem pokazil koncovku.

Tyto dvě porážky už nezměnily nic na tom, že Zbečník po ročním působení ve 2. lize sestupuje do krajského přeboru první třídy. (ma, mp, lvl)

18.3.2009 VSTUP DO DISKUSE

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.