VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Indikátory důvěry zaznamenaly v říjnu silný pokles

Hradec Králové - Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v říjnu 2008 meziměsíčně snížilo o 5,9 bodu (v září o 3,1 bodu). Saldo podnikatelského indikátoru se snížilo o 4,3 bodu a saldo spotřebitelského indikátoru se snížilo o 12,6 bodu. Ve srovnání s říjnem 2007 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 16 bodů nižší, důvěra podnikatelů je nižší o 16,5 bodu a důvěra spotřebitelů je nižší o 14 bodů. (ZPRÁVA ČSÚ)

3.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

SILNÝ POKLES
INDIKÁTORŮ DŮVĚRY


Konjunkturální průzkum
za říjen 2008

V průmyslu se v říjnu oproti září snížilo hodnocení současné celkové ekonomické situace. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se v říjnu snížilo výrazně. Zásoby se podle mínění respondentů zvýšily. Pro příští tři měsíce očekávají respondenti zpomalení výrobní činnosti a pokles zaměstnanosti. Očekávání celkové ekonomické situace jsou pro příští tři i šest měsíců nižší než v září. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se oproti předchozímu čtvrtletí snížilo a dosáhlo 85,3 %, zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 8,1 měsíců. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu meziměsíčně snížilo o 8 bodů. Je o 25,6 bodu nižší než před rokem.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v říjnu oproti minulému měsíci snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky se snížilo také. Pro příští tři měsíce však respondenti předpokládají udržení tempa stavební činnosti při příznivém vývoji zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 9,1 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v září, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 3,5 bodu, ale je o 2,5 bodu vyšší než před rokem.

V odvětví obchodu se v říjnu ve srovnání se zářím snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se také snížila. I zásoby se podle mínění respondentů v říjnu snížily. Celkově se saldo indikátoru důvěry v říjnu oproti září snížilo o 2,3 bodu a je o 11 bodů nižší než v říjnu 2007.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v říjnu ve srovnání se zářím mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky i její očekávání pro příští tři měsíce se téměř nezměnila. Očekávání ekonomické situace se pro příští tři měsíce nepatrně zvýšila, pro období příštích šesti měsíců se snížila. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o 0,3 bodu a je o 8,4 bodů nižší než před rokem.

Ze šetření mezi spotřebiteli v říjnu vyplynulo, že ve srovnání se zářím očekávají pro příštích dvanáct měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v říjnu oproti minulému měsíci značně zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil. Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 12,6 bodu, v meziročním srovnání je o 14 bodů nižší.

3.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení