VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jezdí na vozíku, tak pro ně není práce

Náchod - Donedávna vykonával Jaroslav Feltl z Náchoda práci kontrolora, avšak přišel o ni. Teď je nezaměstnaný a novou práci shání těžko. Má totiž zdravotní hendikep. Může se pohybovat pouze na invalidním vozíku.

11.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Sháním práci jako divý, ale nikdo mě nezaměstná," říká jedenašedesátiletý muž. Na vozíku skončil po úrazu a kvůli tomu nemůže dělat nic náročnějšího. Jeho případ je jedním z mnoha a vykresluje nelehké postavení postižených na trhu práce.

„Situace zdravotně postižených na trhu práce je složitá. I přes možnost získání řady příspěvků je zaměstnavatelů, kteří jsou ochotni přijmout do pracovního poměru zaměstnance se zdravotním postižením, velmi málo," potvrzuje ředitel Úřadu práce v Náchodě Petr Hlavizna.

Zaměstnavatelé nyní prostřednictvím Úřadu práce nabízí v okrese Náchod 54 míst pro hendikepované. Těch je však v registru nezaměstnaných celkem 460.

Pracoval by rád, ale není kde

Jaroslav Feltl by pracoval rád. Jako kontrolor skončil poté, co ve firmě přišly změny. „Úkolovali mě tak, že už to nešlo zvládat," vypráví muž, který je původním povoláním automechanik. Kvůli svému hendikepu, který mu neumožňuje dělat nic náročného, se už dříve naučil práci s počítači a zaujala ho tvorba webových stránek, čemuž se věnuje už delší dobu. Baví ho to, dokonce absolvoval i různá školení a umí pracovat s mnoha programy.

„Umím toho hodně, ale zaměstnanost pro zdravotně postižené prostě není. Nevím si rady, jakým způsobem se někde nechat zaměstnat," dodává Jaroslav Feltl. Aby problémů a starostí nebylo málo, jak naschvál se mu ještě rozbil vozík.

Nelehký úděl postižených na trhu práce potvrzuje předseda Společnosti vozíčkářů a zdravotně postižených v Náchodě Miroslav Čiháček. Podle něj mají letos na zaměstnávání postižených vliv i přísnější podmínky státu pro vyplácení různých příspěvků a podpory pro zaměstnávání hendikepovaných. Od známých s postižením už mu přichází zprávy, že je firmy propustily.

„Někteří například dělali nějakou práci z domů na počítači. Jak se přitvrdilo, tak několik jich už práci nemá," říká Čiháček. Dodává: „Celkově je to horší. Úspory jsou plošně na vše, ale mám pocit, že u zdravotně postižených se oproti takovým těm otevřeným dlaním státu, jaké byly před čtyřmi pěti lety, přitvrdilo."

Na jedné straně podle něj firmy propouští hendikepované, neboť spoléhají na to, že ti kromě výplaty dostanou ještě invalidní důchod. Jinde zatím hendikepované zachraňují výhody, které zaměstnavatelé mají v souvislosti s tím, že u nich pracují postižení.

Hendikepované zaměstnávají málo

Zaměstnavatelů, kteří jsou ochotni přijmout do pracovního poměru zaměstnance se zdravotním postižením, je velmi málo. Úřad práce proto každou takovou příležitost vítá. „Pokud se taková možnost naskytne, je z naší strany maximálně podporována různými příspěvky v rámci aktivní politiky zaměstnanosti," říká ředitel Úřadu práce v Náchodě Petr Hlavizna.

Z celkem čtyři sta šedesáti hendikepovaných v registru nezaměstnaných má 256 zdravotní omezení, znevýhodněných osob je 48, s invalidním důchodem prvního stupně jich je 95 a s invalidním důchodem druhého stupně 61.

„Možnost pracovního zařazení se pochopitelně odvíjí od druhu handicapu a od stupně zdravotního postižení. Zdravotní omezení vyžaduje nejrůznější úlevy či přizpůsobení pracovních podmínek dle specifických potřeb. Zdravotní stav řady uchazečů o zaměstnání také často vyústí v řadu omezení časového charakteru. Mezi nejčastější patří nemožnost pracovat na tři, ale často i na dvě směny či nemožnost pracovat na takzvaný plný úvazek, ale pouze na zkrácený, to jest často šest nebo jen čtyři hodiny denně," vysvětlil ředitel Hlavizna.

Zkrácený úvazek? Jen minimálně

Možnost práce na zkrácený úvazek bohužel zaměstnavatelé nabízejí pouze minimálně. „Spíše vyžadují práci na plný úvazek, a to minimálně v dvousměnném provozu. Možným řešením by bylo sdílení pracovních míst, na jednom místě s plným pracovním úvazkem by se střídali dva zaměstnanci na zkrácený úvazek. Bohužel takovéto nabídky se na trhu práce neobjevují," dodal Petr Hlavizna. Zmínil i snížení minimální mzdy až na polovinu, když hendikepovaný zaměstnanec zároveň pobírá invalidní důchod. (bed)

Autor: Pavel Bednář

11.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení