VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města a obce na Náchodsku se neobejdou bez peněz z fondů

Náchodsko - Zrekonstruovat v obci starý kulturní dům, postavit novou zastávku či vybudovat cyklostezku. To je jenom malý výčet toho, co se dá zrealizovat za pomoci evropských peněz z takzvaných Regionálních operačních programů (ROP).

28.5.2008
SDÍLEJ:

Kladské pomezí sází na finance z evropských fondů. Snímek je z výstavy KD.Foto: Oldřich Nermuť

Také města a mikroregiony v náchodském okrese využívají pro své účely rozmanité evropské fondy. Je to někdy jediná možnost, i když ne snadná, jak přijít k penězům, protože rozpočty jsou většinou velmi napjaté.


V současné době je jedním z velkých přání zastupitelstva obce Suchý Důl na Policku provést v blízké budoucnosti rozsáhlou přestavbu místní základní a mateřské školy. „Projektovým záměrem naší obce je provést rozšíření mateřské školy o část stávající víceúčelové místnosti. Dále pak realizovat přístavbu tělocvičny, výměnu stropu nad současnými učebnami ve škole a půdní vestavbu učeben, družiny a knihovny pro potřeby školy. Počítá se i s vybudováním nového sociálního zařízení, se zateplením budovy a s fasádou,“ informoval nás starosta Suchého Dolu Vítězslav Vítek. Na tak rozsáhlou investici, která dosáhne výše 7,5 milionu korun, však obec nemá dostatečné množství vlastních prostředků. Proto k tomuto účelu by ráda využila peníze z evropských fondů. V případě úspěchu by 85 procent z celkové částky šlo z fondů a zbývajících 750 tisíc korun by uhradila obec.


Také město Česká Skalice disponuje na investiční akce rozsáhlejšího formátu projektovým manažerem. „Tento manažer je najímán na jednotlivé akce, ty menší zpracovává pracovnice městského úřadu,“ uvedl starosta Tomáš Hubka. Město chce využít evropských fondů například na záměr výstavby bazénu v autekempu u přehradní nádrže Rozkoš. Náklady na tuto akci jsou více než 160 tisíc korun a tím pádem jsou nad finanční síly města. Úspěšná byla žádost o dotaci na zateplení budov základní školy a dvou mateřských škol, kde náklady vyšplhají do výše 20 milionů korun. Také například výstavba sběrného dvora není levnou záležitostí. „Bude to stát zhruba 1,4 milionu korun a rádi bychom také použili finanční prostředky z fondů,“ dodal starosta Hubka.


V Nádražní ulici v Novém Městě nad Metují jsou v havarijním stavu opukové skály. Opuka odpadává a není vyloučeno, že ohrozí obytné domy, které stojí na skále. Věc je urgentní a také město se bude snažit na sanaci skal zajistit finanční prostředky z evropských fondů.


Pro tuzemské regiony je připraveno celkem sedm „kasiček“, ze kterých mohou starostové, primátoři a hejtmani žádat peníze. Jenže zvláště menší samosprávy často nevědí, jak na to.


„Pokud bude starosta malého města žádat o dotaci u některého z ROP, je nutné vypracovat hlavně projekt, který je svým zaměřením v souladu s cíli a aktivitami příslušného ROPu a nemá negativní vliv na rovné příležitosti,“ vysvětluje Barbara Steinová z odboru řízení a koordinace na ministerstvu pro místní rozvoj.


„Žádost o dotaci pak musí doručit příslušnému úřadu regionální rady. Uvedená příslušnost se vztahuje k místu realizace projektu, tedy k místu, kde bude například zrekonstruována zastávka autobusu,“ dodává.


Adresy všech těchto úřadů jsou k dispozici na stránkách www.strukturalni-fondy.cz, kde jsou také kompletní přehledy všech fondů, ze kterých se dá čerpat. Pokud si starosta není jistý se svojí žádostí, měl by se nejdříve obrátit s dotazem na příslušný úřad regionální. „Bohužel vytvořit zjednodušený návod postupu pro podání žádosti o podporu opravdu nelze. Z tohoto hlediska je vhodnější obrátit se rovnou na pracovníky regionální rady,“ řekla Deníku Steinová.


Většina ROP nabízí starostům peníze teprve od prosince 2007, takže do dnešních dnů se podařilo vyčerpat jen necelou třetinu všech peněz, které v nich jsou. Finančních možností, jak „zadarmo“ zlepšit podmínky pro život v obci či městě, je tak stále dost.

Autor: Hynek Šnajdar

28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení