VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jednom táboře řádila infekce, další byl načerno

Náchodsko - Na zdejších letních táborech o prázdninách hygienici zjistili ve dvou případech výskyt infekčního onemocnění spojený s potížemi gastrointestinálního traktu (zažívací potíže, bolest břicha, nevolnost). A také jedna nehlášená zotavovací akce s 66 dětmi.

18.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Věra Sýkorová

Prázdniny jsou pro většinu dětí spojeny s letními tábory. Na ně se těší obvykle dlouho dopředu jak děti, tak i dospělí – pořadatelé. Druzí z jmenovaných mají takzvanou ohlašovací povinnost, jde–li o organizovaný pobyt pro 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů.

„Pořadatelé těchto zotavovacích akcí musí jeden měsíc před zahájením ohlásit místně příslušné hygienické stanici termín a místo konání akce, počet zúčastněných dětí, způsob zabezpečení pitnou vodou a způsob zajištění stravování účastníků akce,“ řekla nám Veronika Krejčí, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) Královéhradeckého kraje.

Jak dodala, k 17. srpnu 2009 bylo v okrese Náchod nahlášeno celkem 43 zotavovacích akcí pro děti do 15 let věku (26 stálých, 17 stanových), které probíhají v 61 bězích s účastí celkem 3778 dětí.

Na tzv. jiné podobné akce (organizovaný pobyt, kterého se účastní méně než 30 dětí nebo je kratší než 5 dnů) se povinnost hlášení hygienické stanici nevztahuje. „Někteří pořadatelé přesto tyto akce nahlašují,“ uvedla Veronika Krejčí s tím, že na Náchodsku vědí aktuálně o 13 těchto akcích, z nichž dvě jsou stálé a 11 stanových.

„Samozřejmě ale i pořadatelé těchto akcí mají zákonnou povinnost zajistit hygienicky nezávadný stav zařízení, zásobování pitnou vodou a účast pouze fyzických osob, které jsou zdravotně způsobilé,“ vysvětlila tisková mluvčí a dodala, že osoby činné při stravování musí splňovat požadavky stanovené pro výkon činností epidemiologicky závažných. To znamená, že musí mít zdravotní průkaz a znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví.

Celkem bylo k 17. srpnu 2009 na Náchodsku provedeno 40 kontrol, při kterých byly zjištěny v osmi případech závady ve zdravotní dokumentaci, v pěti případech závady v ubytování dětí a dvakrát nedostatky ve stravování.

Během prováděných kontrol byly uloženy dvě sankce - jedna ve výši 3000 korun, kdy nebyly zajištěny podmínky pro osobní hygienu osob činných při přípravě stravy, druhá ve výši 1000 korun za nedostatky při skladování potravin. „V rámci celého Královéhradeckého kraje byly k dnešnímu dni uloženy pouze tyto dvě sankce,“ upozornila tisková mluvčí.

V půlce prázdnin byla zjištěna jedna nehlášená zotavovací akce s 66 dětmi. Vzhledem k tomu, že šlo pouze o administrativní pochybení a při kontrole byly shledány pouze drobné nedostatky ve zdravotní dokumentaci, nebyla v tomto případě uložena žádná sankce.

„Na Náchodsku byl koncem července zjištěn ve dvou případech výskyt infekčního onemocnění spojený se zažívacími potížemi, bolestmi břicha a nevolností,“ informovala Krejčí. Jednalo se o jednu zotavovací akci a jednu podobnou akci, které se konaly na stejném místě.

Stav byl ošetřujícím lékařem diagnostikován jako onemocnění virového původu, u všech nemocných odeznívaly potíže do 12 hodin. Šetřením na místě nebyly zjištěny žádné nedostatky při dodržování povinností pořádající osoby akce ani fyzických osob činných při stravování.

„V současné době nemáme hlášeny žádné nové případy onemocnění,“ informovala Krejčí.

Jak dále tisková mluvčí uvedla, při kontrolách se zaměstnanci KHS zaměřují především na podmínky stravování, ubytování nebo pro osobní hygienu, dále na kontrolu zdravotní dokumentace (dětí i osob provádějících dozor) nebo také na způsob zásobování pitnou vodou.


Autor: Věra Sýkorová

18.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení