Po bohoslužbě v kostele sv. Vavřince se členové městské rady, devítičlenné pivovarské komise určené pro zajišťování přípravných prací a c.k. podkrajského z Nového Města nad Metují odebrali na staveniště na tak zvané Skalce nad řekou Metují, kdy „byla říkána hesla a klepalo se“ tak, jak nám to zaznamenal kronikář náchodské školy.

První várka piva


Samotnému aktu předcházela řada událostí, kdy se tou rozhodující stal návrh městské rady na stavbu pivovaru přednesený na jednání městského zastupitelstva 30. června 1871 purkmistrem Josefem Boříkem. Po mnoha peripetiích a problémech s realizací vlastní výstavby či jejím financováním nebo s určením, zda budoucí pivovar má být pronajmut či provozován v režii samotného města, mohli náchodští občané ochutnat první várky piva již v posledním kvartále roku 1873. První várka piva se totiž v novém pivovaru začala vařit 3. října 1873 sládkem Antonínem Lutzem a ještě v říjnu téhož roku bylo uvařeno celkem 17 várek, z toho 10 várek 10° piva a sedm várek 11° piva. V první fázi existence pivovaru, to je zhruba do konce 19. století),se vařilo hlavně 10° a 11° pivo, vícestupňové – 12° a 13° – se vařilo jen málo, hlavně před Vánocemi a Velikonocemi.

Značka Primátor

V roce 1935 se začala v tehdejším Obecním pivovaru Náchod používat chráněná značka Náchodský Primátor v souvislosti s výrobou 12% tmavého piva - předchůdce současné známky PRIMÁTOR.


Dnes je pivovar po rozsáhlých rekonstrukcích a svým vybavením patří technologicky mezi nejmodernější pivovary naší republiky. Moderní zařízení umožňuje vařit pivo klasickou, staletími prověřenou, technologií charakteristickou pro české pivo. Pivo tak splňuje vysoké mezinárodní požadavky na kvalitu a zároveň si zachová svou nezaměnitelnou lahodnou chuť. Nyní a.s. Pivovar Náchod vyrábí pod registrovanou obchodní známkou PRIMÁTOR rozsáhlý a ucelený sortiment piv, který umožňuje splnit očekávání širokého spektra přímých konzumentů i nejnáročnějších obchodních partnerů.

Domácí suroviny

Pivo Primátor je produkováno z prvotřídních domácích surovin: slad z jižní Moravy, aromatický žatecký chmel a vody z přírodní rezervace Teplicko - adršpašských skal zejména technologií spodního kvašení.