VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Poškozeného' křečka můžete vrátit, otázka je však dokdy

Hradec Králové – Ve zverimexech se s reklamacemi zvířat setkávají celkem běžně. Při koupi drahého psa se vyplatí sepsat správnou smlouvu.

29.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

Nejste spokojeni se svým novým zvířecím mazlíčkem? Reklamujte ho, je to možné. O možnosti reklamace zakoupeného zboží ví asi každý. Občas by vás však mohlo překvapit, na co všechno se tyto podmínky vztahují.

Od roku 2009 v Evropské unii platí směrnice upravující mimo jiné i podmínky pro reklamaci a výměnu zboží. Všechny členské státy měly povinnost začlenit tyto změny do svých zákonů nejpozději do konce února letošního roku. V Čechách se novela odložila na poslední chvíli a její schvalování tak proběhlo ve velkém shonu, aby se stihl termín určený Evropskou unií. Jak už tomu bývá, při spěchu se něco přehlédne, či úplně nedořeší.

Jak je to se „záručákem“ u zakoupených zvířat?

V souvislosti s touto novelou se v současné době vedou největší spory o záruční dobu u zvířat. Podle výkladů některých odborníků je doba, ve které má nový majitel právo zvíře reklamovat, ze zákona stále stanovena na lhůtě šesti týdnů. Podle jiných ji však tato novela prodloužila na celé dva roky, jako je tomu u normálního spotřebního zboží.

Šestitýdenní reklamační lhůtu je tak jako tak jistá a u nákupu většiny zvířat by to mělo stačit. Vezmeme-li v úvahu například fakt, jak dlouho žijí akvarijní rybičky nebo běžný křeček, je její „prodloužení“ na dva roky podle většiny odborníků holý nesmysl.

Záruka na dva roky je dle odborníků nesmysl

„Záruční lhůta dva roky je u zvířete dle mého názoru nesmyslná, spoustu onemocnění mohou přivodit majitelé nevhodnými podmínkami chovu, výživy a původní chovatel za následně vzniklé vady opravdu nemůže,“ říká Věra Šiklová, veterinářka z královéhradecké společnosti HKvet.

„Vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu. Práva z odpovědnosti se může kupující domáhat u soudu jen, jestliže vady vytkl nejpozději do šesti měsíců, jde-li o vady krmiv, do tří týdnů a jde-li o vady zvířat, do šesti týdnů od převzetí věci,“ říká znění § 599 občanského zákona, které nahrává prvnímu zmíněnému výkladu. V případě vzniku sporu je finální rozhodnutí až záležitostí soudce.

Reklamace zvířat nejsou nic neobvyklého. Majitelé zverimexů, případně chovatelé se s nimi setkávají vcelku běžně. V tomto případě je nutné dodržet veškeré zákonem stanovené podmínky.

Proto je důležité, aby si nový majitel nechal při nákupu vystavit smlouvu. V případě nákupu akvarijních rybiček za několik desítek korun je to zbytečné, ale pokud si člověk kupuje psa za několik tisíc se toto několikaminutové papírování určitě vyplatí.

„Vrácení peněz za štěně nebo kotě s vrozenou vývojovou vadou se praktikuje často a zodpovědný chovatel s vrácením peněz problémy nemá,“ pokračuje Věra Šiklová.

Mnohem více se podobný typ reklamace uplatňuje u hospodářských zvířat. Stává se to například, když dodavatel není spokojen se zatříděním dodaného zvířete. Tuto situaci pak musí posoudit rozhodčí orgán a ten určí, zda zatřídění bylo správné nebo ne. Navíc na všech jatkách působí veterinární dozor, který posuzuje zdravotní nezávadnost poraženého zvířete.

„U kategorie hospodářských zvířat bych prodloužení záruční doby na dva roky určitě nepodpořila, není k tomu ani důvod. Spousta těchto hospodářských zvířat po dvou letech už ani nemusí žít,“ říká k této problematice Stanislava Ervová, generální ředitelka společnosti Chovservis.

(dak)

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení