VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regionu chybějí pracovníci, pomohou zelené karty?

Náchod -Do zákona o pobytu cizinců by měl od ledna příštího roku přibýt dodatek o tzv. zelených kartách. Ty, pokud je schválí senát a podpoří i prezident, přinesou cizincům a také jejich českým zaměstnavatelům řadu výhod.

27.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Josef Němec

Zaměstnat cizince přicházejícího ze zemí mimo EU, by tak mělo být snadnější. Na platnost novely netrpělivě čekají i firmy z Náchodska.

S úskalími současného systému má neblahé zkušenosti například i Sněžka Náchod, která šije opěrky do aut a zaměstnává cizince z Mongolska, Vietnamu, Ukrajiny i Moldavska. „V současné době chceme zaměstnat pracovníka z Vietnamu, který si vyřizuje pracovní povolení a vízum,“ říká personální ředitel Sněžky Daniel Odl. „Trvat to bude nejméně půl roku. Pokud bude všechno tak, jak je u zelených karet slibováno, čekací doba se zkrátí na měsíc. To by byla obrovská pomoc, nemuset čekat na jednoho zaměstnance řadu měsíců,“ doufá ve změnu personalista.

Zájem o práci cizinců je přitom na území náchodského okresu velký. Úřad práce (ÚP) vydal od počátku roku až do léta celkem 430 pracovních povolení. A to jen pro cizince přijíždějící ze zemí mimo EU. Jde zejména o pracovníky z bývalého Sovětského svazu, Mongolska, Vietnamu nebo i USA. „V poslední době výrazně přibývá zájemců o práci z Vietnamu a Mongolska,“ říká ředitel ÚP Michal Pejskar. „Sami zaměstnavatelé pak mají největší zájem o šičky, ale také o pracovníky do stavebních a strojírenských firem. I v nemocnicím chybějí lékaři,“ dodal ředitel úřadu.

Zavedení tzv. zelených karet by mohlo podle Pejskara nedostatek těchto profesí pomoci řešit. „Není to ale o kvantitě, je to zejména o kvalitě. Zelené karty budou mít přínos hlavně v tom, pokud dokážou do našeho regionu přivézt kvalifikované a vzdělané lidi. Ideální by byli vysokoškoláci se vzděláním v oblasti medicíny a projektování,“ míní Pejskar.

Kromě toho, že zaměstnavatel díky zelené kartě získá rychle pracovníka, kterého potřebuje, dostává i další výhodu. Karta bude totiž cizince vázat ke konkrétní profesi a i k určité firmě. „Už nebude možné, aby se u nás vyškolil, nechal si zaplatit vše potřebné a po měsíci utekl ke konkurenci,“ říká Daniel Odl ze Sněžky Náchod. „Není to sice pravidlem, ale taková praxe se tu pomalu začíná rozmáhat,“ stěžuje si manažer.

Jen na území Královéhradeckého kraje je ke konci letošního července evidováno 2658 Ukrajinců a Vietnamců, kteří mají povolení k trvalému pobytu. Ze stejných zemí jich zde dlouhodobě pobývá dalších 4564. Řada těchto osob přitom velmi často porušuje zákony. „Cizincům ze zemí mimo EU dávají policisté nejčastěji pokuty za to, že neplatí zdravotní pojištění a nebo nemají v pořádku cestovní doklady,“ říká mluvčí Oblastního ředitelství Cizinecké a pohraniční policie Hradec Králové Radka Mašková. „K vyhoštění přistupujeme tehdy, pokud cizinec pobývá na našem území nelegálně,“ dodala. Také na to, myslí novela zákona, která počítá se zavedením zelených karet. „Výrazně budou akcentovány prvky ochrany bezpečnosti, veřejného pořádku a veřejného zdraví,“ říká mluvčí Ministerstva vnitra Jana Malíková. “V případě, že někdo z držitelů zelené karty poruší právní předpisy ČR, bude mu platnost karty zrušena a bude nucen vycestovat z našeho území,“ ujišťuje mluvčí ministerstva.

Autor: Hynek Šnajdar

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení