VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snaží se lidé na pohřbech ušetřit?

Náchodsko /S DENÍKEM UŠETŘÍTE/ - Tou úplně poslední záležitostí člověka je pohřeb. Jak přistupují pozůstalí k poslednímu rozloučení? Snaží se na pohřbu ušetřit, anebo jsou naopak velkorysí?

18.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karolína Kotenová

Nyní přibývá pohřbů bez obřadu

Jak řekla Deníku Miluše Menclová z Pohřebního ústavu Bohuslavice nad Metují, lidé si přejí většinou standard. „Co se týká způsobu pohřbení - žehem nebo uložení do země - je to půl na půl,” uvedla Menclová s tím, že finančně jsou oba tyto pohřby téměř stejně nákladné. Poslední dobou prý navíc přibývá takzvaných pohřbů bez obřadu.

„Ceny pohřbů jsou různé, záleží na tom, co přesně si pozůstalí přejí, počítá se také počet ujetých kilometrů,” řekla Menclová a dodala, že samotné zpopelnění vyjde na přibližně sedm až osm tisíc korun. „Takové ty průměrné pohřby s dechovou hudbou a sezpěváky přijdou na patnáct až dvacet tisíc,” dodala.

Lidé podle ní v dnešní době dost šetří oproti letům minulým. „Máme pohřební službu už 13 let, tak to mohu porovnat. Dříve chtěli lidé víc květin i hudby, teď na tom šetří,” přiznala Miluše Menclová.
Před 10 lety byly podle ní pohřby určitě levnější. „Vše se zdražuje, veškeré náklady jsou nyní vyšší. O kolik přesně byly v minulosti levnější? To nevím, nedovedu to odhadnout,” zakončila Menclová.

Pohřebnictví se v jejich rodině dědí

Podle Evy Kadaníkové z I. Koncesovaného pohřebního ústavu v České Skalici je jednoznačně největší zájem o pohřby žehem. „Jedna třetina pohřbů je bezobřadých, ty stojí osm až devět tisíc korun,” upřesnila Kadaníková, v jejíž rodině se pohřebnictví dědí z generace na generaci již od roku 1903. „Dělal to už můj praděda, po něm děda, pak táta… Nyní mám pohřební službu já s manželem,” řekla.

Na otázku, zda se snaží pozůstalí na pohřbu ušetřit, odpovídá: „Jak kdo. Většinou záleží na tom, jak hodně má kdo peněz… Ale není to pravidlem. Někdy má člověk dost peněz a stejně chce to nejlevnější. Někdo prostě ty peníze nechce obětovat na pohřeb,” uvedla Kadaníková.
Ceny pohřbů s obřadem v jejich pohřebnictví stojí od 20 do 25 tisíc korun, několikrát do roka mají prý pohřeb za necelých 30 tisíc korun.
Majitel dalšího z oslovených pohřebnictví - tentokrát z Náchoda - si nepřeje zveřejnit své jméno. „Nedělám to kvůli lidem, ale kvůli konkurenci,” vysvětlil Deníku. I on uvedl, že v současnosti přibývá hodně pohřbů bez rozloučení. „Je to vlastně to úplně nejnutnější, co se musí udělat. Zároveň se jedná o nejlevnější druh pohřbu,” uvedl. Ceny jsou podle něj závislé na mnoha faktorech, například na počtech kusů parte, na výlepech, na počtu ujetých kilometrů či na druhu rakve.

Opravdu neměla dechovku ráda?

„Zda pozůstalí šetří? Ano, šetří. Někteří hodně. Pozná se to hned. Když se zeptám, zda si budou přát na pohřbu dechovou hudbu, hned se ptají na cenu. Jakmile zjistí, že se za to platí devatenáct stovek, řeknou, že babička neměla dechovku ráda, že ji tedy nechtějí. Kdyby to bylo zadarmo, dozvěděl bych se, že babička dechovku milovala,” svěřil se se skutečnými zážitky majitel náchodského pohřebnictví.

Kolik stály pohřby před deseti lety? „Těžko říct. Určitě byly levnější. Bylo levnější DPH, to se bude teď zase zvyšovat, takže i ceny pohřbů se opět navýší,” míní majitel pohřebního ústavu v Náchodě.

Helena Voňková, jež provozuje pohřebnictví v Jaroměři, tvrdí, že by si lidé měli vybírat pohřební službu sami. „Mohou tak ušetřit až deset tisíc korun. Mezi jednotlivými pohřebními službami jsou totiž velké rozdíly,” je přesvědčena.

K mrtvým se prý chová líp než k živým

Zároveň dodala, že ona sama má k pohřebnictví citový vztah. „Chovám se k zesnulým líp než k živým lidem. Opravdu. Učešu je, ustrojím, upravím, někdy i namaluju, aby dobře vypadali. Veškeré pohřby si fotím, i ty bezobřadé. Mám vše zdokumentované, fotografie pak dám buď pozůstalým, anebo si je založím. Tohle není ve všech pohřebních ústavech samozřejmostí,” upozorňuje Voňková.

Ta se navíc prý vždy ptá lidí, jestli byli s pohřbem spokojeni. „Chci vědět, zda bylo vše v pořádku, věnuji se tomu opravdu hodně, nedělám to pro byznys nebo pro peníze,” vysvětlila Deníku Helena Voňková, která dle svých slov provozuje jedno z nejlevnějších pohřebnictví v regionu.
A jaké má ceny? „Nejsem si jista, zda se to může uvádět. Ale když se lidé přijdou zeptat, ráda jim vše osobně řeknu,” zakončila Voňková.

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení