VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účet za chod domácnosti letos leckde vzroste

Náchodsko - Chod průměrné domácnosti se mnoha rodinám na Náchodsku letos opět o něco prodraží. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout třeba za plyn nebo za elektřinu.

10.1.2013 0
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Její zdražení už avizovala elektrárenská společnost ČEZ, která elektřinou zásobuje nejvíce domácností na východě Čech, podle typu odběru zhruba o dvě až pět procent. Vzroste také vodné a stočné na většině území Náchodska, kde vodovodní sítě spravuje společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Náchod. Ta zásobuje vodou zhruba sedmasedmdesát tisíc obyvatel Náchodska.

Šetří vodou, tak ji zdraží

„Upravit cenu nás nutí hlavně růst cen nákladů za energie, pohonné hmoty a potřeba naplnit plán obnovy naší infrastruktury. Cenový vývoj souvisí i s poklesem spotřeby pitné vody a s významným snížením objemu fakturovaných odpadních vod," uvádí ředitel VaK Dušan Tér.

Oproti cenám loňského roku tak dochází k navýšení vodného se stočným o 3,24 procenta. V letošním roce se dále do ceny vodného a stočného promítne zvýšení sazby DPH o jedno procento na celkem patnáct procent. Celkové zvýšení vodného se stočným včetně DPH tak bude činit 4,1 procenta. Za vodné a stočné tak lidé zaplatí dohromady 68,07 koruny za metr krychlový vody. Cena bez DPH je 59,19 koruny za metr krychlový.

V České Skalici, kde s vodou hospodaří sami, se radní rozhodli ponechat základní cenu vodného a stočného ve výši stejné jako v roce 2012. Vodné tak činí 25,20 koruny za metr krychlový a stočné 24,20 koruny za metr krychlový vody. Tuto cenu tak navýší jen změna DPH. Celkem tedy obyvatelé České Skalice zaplatí za vodné a stočné 56,81 koruny za metr krychlový vody.

„Proti cenám roku 2011 a 2012 nedochází k navýšení základní ceny vodného ani stočného. Pouze se do konečné ceny vodného a stočného nepříznivě promítne zákonné zvýšení sazby daně z přidané hodnoty v roce 2011 o čtyři procenta a od 1. ledna 2013 o jedno procento. Ponechat cenu na stejné základní úrovni si můžeme dovolit i přes realizaci rekonstrukcí infrastrukturní sítě díky rozpočtové politice města Česká Skalice, díky dobrému hospodaření společnosti, stabilní spotřebě pitné vody a stejnému objemu fakturovaných odpadních vod," vysvětluje ředitel společnosti Českoskalické vodárny Antonín Bednář.

V Červeném Kostelci činí pro letošní rok cena vodného 23,48 koruny a stočného 25,39 koruny za metr krychlový vody. K tomu je zapotřebí přičíst DPH.

Některým domácnostem podraží také teplo. Třeba v Jaroměři to může být až o jeden a půl procenta oproti loňskému roku.

„Nárůst ceny tepla je způsoben nárůstem cen vstupů u paliva, kterým je zemní plyn, a nákupu tepla rovněž ovlivněno cenou zemního plynu, a to až o 6,6 procenta proti roku 2012. Do ceny tepla v roce 2013 se plně nepromítá tento nárůst cen. Je částečně kompenzován nižším čerpáním některých nákladů tvořící cenu tepla a předpokladem nižší tvorby zisku," uvádí Ivo Sládek, ředitel městské společnosti Energetika.

Od 1. ledna došlo v některých městech třeba i k úpravě čtenářských poplatků v knihovnách. Například v Městské knihovně v České Skalici se roční poplatek zvyšuje pro dospělé čtenáře na 90 korun a pro děti na 50 korun. Nový ceník služeb má třeba také Městská knihovna v Červeném Kostelci. 

Autor: Pavel Bednář

10.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení