VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velcí hráči byznysu dál posilují

Náchodsko - Jsou předními a silnými hráči ve svých oborech a díky tomu přináší zaměstnání a jistotu pro stovky obyvatel v regionu. Řada velkých podniků na Náchodsku i letos očekává, že se jim bude dařit. Byť někteří z nich zaznamenávají vlivem konfliktů ve světě, mezinárodních otázek a sankcí problémy.

21.3.2015 1
SDÍLEJ:

V HRONOVSKÉ strojírenské společnosti testovali obří převodovky pro větrné elektrárny pro čínského zákazníka. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Výrobce gumových těsnění do automobilů společnost Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce má letos v plánu přiblížit se tržbám okolo tří miliard korun. Společnost už dnes dodává těsnění dveří dokonce na každé čtvrté auto vyrobené v Evropě. Saar Gummi Czech patří k největším zaměstnavatelům v regionu. Gumárenská společnost pod střechou závodů v Červeném Kostelci a ve Velkém Poříčí dává práci více jak osmi stům lidí, další práci mají díky firmě lidé v dodavatelských podnicích.

„V letošním roce pokračuje náš růst. Máme další nové zakázky například pro nové vozy Fabia, Superb, Passat a některé nové modely BMW, Mercedes a Opel,"sdělil jednatel společnosti Jan Tichý.

Loňský rok byl pro firmu několikátý nejúspěšnější v historii a společnosti se dařilo zvyšovat její podíl na trhu. „Zejména se nám velmi dobře povedla nastartovat nová investice za 250 milionů korun vlastní výroba gumárenských směsí," sdělil Jan Tichý. A dodal: „Také dodávky našim zákazníkům vzrostly o 400 milionů korun oproti roku předešlému a dosáhly už 2,5 miliardy korun." Polovina tohoto růstu tržeb je podle Jana Tichého dána devalvací české koruny, dalších 200 milionů už vyjadřuje reálný růst společnosti, která před lety vznikla v podstatě na zelené louce.

Letošní růst by měl přinést dalších 300 milionů,a to jak v tržbách ve výrobě těsnících systémů, tak i z prodeje gumárenských směsí. V příštím roce by společnost už hranici tří miliard korun měla znatelně překročit.

Nejvýznamnější výrobce mechanických převodovek v regionu střední a východní Evropy a tradiční výrobcem ozubených kol hronovská společnost Wikov MGI letos nečeká zásadní změny a počítá s tržbami na úrovni roku 2014. Nicméně ty však dosáhly rekordní úrovně.

„Tržby dosáhly 1,25 miliard korun, a to zejména díky velké zakázce převodovek pro zvedací zařízení ropných plošin. Zakázka navíc přesahovala hranice hronovského podniku, neboť se na ní významně podílela i další firma skupiny Wikov, a to společnost Wikov Gear z Plzně," sdělil ředitel marketingu společnosti Martin Sychrovský.

Celkové tržby skupiny Wikov za loňský rok se vyšplhaly na úroveň dvou miliard. Firma má ve třech výrobních závodech v České republice celkem 800 zaměstnanců, v hronovském závodě, bývalé ČKD Hronov, pracuje 460 lidí.

Další tradiční strojírenská společnost Atas elektromotory Náchod od letošního roku očekává výsledky srovnatelné s tím loňským. Také pro Atas byl přitom rok 2014 úspěšným a hodnotí jej pozitivně.

„Po dvou letech stagnace nastalo oživení, výsledky loňského roku hodnotím velmi kladně. Tržby meziročně vzrostly o necelých sedm procent, pro letošek očekáváme stejnou úroveň," informoval generální ředitel Otto Daněk. Vliv na to podle něj mělo jednak oživení trhu, ale i intervence, kterými export stimulovala Česká národní banka.

Přestože letos čeká firma výsledky srovnatelné s loňským rokem, je si vědoma problémů, se kterými se svět potýká. Na otázku, co od letošního roku očekává, Otto Daněk odpovídá: „Dost problémů. Rusko, Ukrajina, Islámský stát, krach Řecka, ebola, atentáty v Evropě na jedné straně, a na straně druhé snad pokračující oživení trhu v České republice a minimálně i v Německu."

Posilovat pozice v tuzemsku a na Slovensku chce letos výrobce hygienických pomůcek a potřeb společnost Batist Medical z Červeného Kostelce. Významnějšího průlomu by pak ráda dosáhla na zahraničních trzích, například v Německu, Rusku či Polsku.

„Počítáme, že díky expanzi dojde i k potřebě navýšení výroby," uvedl generální ředitel společnosti Tomáš Mertlík.

Také pro Batis Medical byl loňský rok velmi úspěšný, a to i přes úsporný režim ve zdravotnictví v celé Evropě. Firma vykázala růst a koncem roku také úspěšně otevřela jí řízenou pobočku v Německu.

„Společnost zaznamenala dvouciferný růst obratu. V letošním roce díky expanzi na další trhy a rozšiřování portfolia očekáváme růst opět dvouciferný a také vyšší než loni," dodal Tomáš Mertlík.

Firma vloni také zefektivnila výrobu, čímž došlo k navýšení produkce. Vliv na dosažené výsledky měl také rostoucí trh jednorázových setů na operační sály. Export pak podpořila slabá koruna.

Loňský rok hodnotí jako jeden z úspěšných třeba i náchodský Pivovar Primátor. Pivovaru se podařilo zvýšit výstav o asi pět procent, dokončil také některé investice, které by měly vést v budoucnosti k úspoře nákladů. „Společnost je ekonomicky i finančně stabilizovaná," uvedlo vedení pivovaru.

Tržby Primátoru vloni dosáhly okolo 245 milionů, což je nárůst o asi deset procent. Důvodem je jednak mírně vyšší odbyt v tuzemsku a dále výrazný nárůst exportu spolu s oslabením koruny. Pro letošek pivovar doufá, že se mu podaří potvrdit dobré výsledky alespoň loňského roku. Předjímat ale, jak to bude na trhu s pivem, který závisí třeba i na letním počasí, je složité.

Autor: Pavel Bednář

21.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení