VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestujte s Deníkem na kole: Výlet údolím Tiché Orlice

Východní Čechy - Můžete si také sami vyzkoušet: Minule jsme se společně vypravili údolím Tiché Orlice po cyklotrase č. 4048 do Ústí nad Orlicí. Dnes se podél řeky vydáme z Ústí do Chocně.

17.7.2013
SDÍLEJ:

Cykloturistika. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Ivan Babej

Navržená trasa
Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí – Choceň. Trasa je dlouhá osmnáct kilometrů.

Nejdříve se však projedeme městem a navštívíme alespoň některá zajímavá místa. Mezi taková rozhodně patří funkcionalistická budova Roškotova divadla, která byla postavena podle návrhu významného českého architekta Kamila Roškota v letech 1935 až 1936.

Stavba byla nominována v soutěži „10 století architektury" v kategorii stavba 20. století. Naopak ve stylu secese si nechal v roce 1906 postavit svoji vilu Florian Hernych, majitel textilní továrny. Ve štítu vily je socha sv. Floriána, v zahradě můžeme obdivovat vrcholné dílo místního rodáka sochaře Quida Kociána „Mrtvý Ábel."

V minulosti byla vila sídlem například Hudební školy, nebo Památníku revolučních tradic, od roku 2008 je zde Městské muzeum. A tak můžeme navštívit např. současnou výstavu věnovanou světoznámému hudebnímu virtuosu Jaroslavu Kocianovi, či expozici nazvanou Gejša a samuraj, japonské umění ze sbírek Náprstkova muzea.

Nádraží nedáme

Při výjezdu z města nás svým pohledem upoutá železniční stanice. Hrázděná výpravní budova stojící uprostřed kolejiště měla být zbourána, avšak po sepsání petice „Nádraží nedáme" bylo od demolice upuštěno a budova byla prohlášena kulturní památkou.

Za nádražím se již dostáváme na cyklotrasu č. 4061 a míříme do Brandýsa nad Orlicí. Cesta po asfaltové stezce příjemně ubíhá, a protože nemusíme spěchat, můžeme se občerstvit v hospůdce na Bezpráví.

Před samotným příjezdem do Brandýsa míjíme jeden z 26 dílů tzv. Babylonského děla soudného dne. Tato technická památka je zároveň součástí projektu Poutníkova cesta, která zahrnuje různá díla v Brandýse a jeho okolí. Těsně před „branami" města najdeme pozůstatky srubu, ve kterém se skrýval J. A. Komenský a kde roku 1622 napsal svoje dílo Labyrint světa a ráj srdce.

Labyrint z habrů

Vedle něj stojí Komenského pomník a naproti přírodní labyrint vysázený z habrů, kterým se můžeme projít. Pokud nezabloudíme, přejedeme řeku a dojedeme do Brandýsa nad Orlicí.

Pamětní síň J. A. Komenského, která je umístěna na městském úřadě, je možno navštívit pouze v úřední dny a hodiny, a tak si zajedeme alespoň ke zřícenině zdejšího hradu ze 13. století. Ve městě také najdeme rehabilitační ústav.

V Chocni pak projíždíme přírodním parkem Peliny, ve kterém se nad korytem řeky Tiché Orlice vypínají do výšky 35 metrů opukové skalní pilíře, mezi kterými jsou zalesněné rokle. V centru města najdeme zámek, ve kterém sídlí Základní umělecká škola a Orlické muzeum s expozicemi archeologie, paleontologie, geologie a historie.

Eva Dufková

Autor: Redakce

17.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení